logo

reklam

SURİYE’DEN HAVADİS

Ordu birliklerinin dış güçlere tabi teröristleri ağır kayıplara uğratmaları ardından Dera Kentinin tamamı terörden kurtarıldı.

Vatan koruyucuları ordu birliklerimizin dün Ürdün sınırlarına yakın düşen ve kiralık teröristlerin ana destek, ikmal ve komuta karargahı sayılan Dera Beled Bölgesine girip Suriye’nin şanlı bayrağını göndere çekmelerinden sonra Dera Kentinin tamamı terörden kurtarılmış oldu.

Dera valisi ve kalabalık halk kitlelerinin katıldıkları bayrağı göndere çekme etkinliğinde vatandaşlar terörden kurtulmanın sevincini ifade etti.

“Asıl Mesele IŞİD Değil, DSG’nin Beldelere Girmelerine Karşı Çıkmalarıdır”

ABD’nin IŞİD’e karşı savaşma bahanesi altında uluslar arası kanunlar ve kararlara aykırı olarak teşkil ettiği ve komuta ettiği uluslar arası koalisyon güçlerinin gece saatlerinde Deyrezzor İlinin Albukemal kırsalında sivil yerleşim alanlarını bombalamalarıyla dehşet verici yeni bir katliama imza attı.

Deyrezzor İlinin Albukemal kırsalında Fırat Nehrinin doğu yakasında yer alan Yukarı Bağuz ve Suvsa beldelerinde yerel kaynaklar; iki beldenin gece saatlerinde ABD koalisyonuna tabi savaş uçakları tarafından şiddetli bombardımana maruz kaldıklarını aktardı.

Kaynaklar bombardıman sonucunda geneli çocuk ve kadınlardan ibaret 30’dan fazla sivil vatandaşın şehit, onlarca vatandaşın da yaralı düştüklerini belirtirken, yaralıların bir kısmı ağır olmasıyla şehit bilançosunun artabileceğine dikkat çekti. Kaynaklar iki beldede vatandaşların evlerinde büyük yıkımların meydana geldiğini de sözlerine eklediler. Onlarca evin sakinleri üzerinde yıkılıp kaldığını kaydeden kaynaklar; çok sayıda kişinin enkaz altında kaldıklarını vurguladı.

ABD ve koalisyonunun iki beldede IŞİD’i hedef aldıkları yönündeki iddialarının hiçbir aslı gerçeği olmadığına dikkat çeken yerel kaynaklar; koalisyon uçaklarının iki belde halkının ABD’nin kiralık edatları ve kuklaları olan “Demokratik Suriye Güçleri” (DSG) adlı grupların beldelerine girmelerine karşı çıkmalarından dolayı bu vahşi katliamı işlediklerinin altını çizdi.

Yerel kaynaklar DSG güçlerinin girdikleri bölgelerde sivillere karşı vahşet dolu gasp ve yağmalama eylemlerinde bulunduklarına dikkat çekti.

Ordu birlikleri Dera İlinin kuzeybatı kırsalı Tafas Beldesinde sağlanan uzlaşma kapsamında bugün beldeye girerlerken, belde halkı vatan koruyucularımızı büyük bir coşku ve sevinçle karşıladı.

Askeri kaynak Dera Kentinin yaklaşık 13 km kuzeybatısında yer alan beldede silah tesliminin yapılması ardından ordu birliklerimizin beldeye girmeleriyle Suriye’nin şanlı bayrağının halk kitlelerinin coşkusu ve ulusal marşımız eşliğinde şehir meclisi binası üzerinde göndere çekildiğini aktardı.

Kaynak belde halkından kalabalık kitlelerin orduya desteklerini ifade ederek ordu birliklerinin teröristlere karşı zaferlerini öven sloganlar attıklarını kaydetti.

Ortadoğu Bölgesinin en büyük ekonomi ve sosyal faaliyetlerinden biri sayılan Uluslararası Şam Fuarının 60. dönem faaliyetlerine hazırlıklar yoğun bir şekilde devam ediyor.

Muhtelif uzmanlıklardan iş ekipleri fuar kenti alanının tamamında altyapı ve hizmet şebekelerini onarma çalışmalarında bulunurlarken, başkent Şam ve kırsalının tamamının terörden kurtulmasıyla bu yıl büyük bir ilgi ve katılımla gerçekleşecek fuarın en iyi şekilde olmasını hedefliyor.

Fuarın bu dönem faaliyetleri 2 milyon 200 bin metre karelik alan üzerinde 74 bin metre karelik stant alanında onlarca yabancı şirketin katılımıyla gerçekleşecek.

“Yerleşimciler Filistinli Köyü Bastı”

İşgalci İsrail’in dünyanın farklı ülkelerinden toplayıp işgal ettiği Filistin topraklarında yerleştirdiği yerleşimciler bugün şafak vaktinde Batı Yaka’da Nablus Kentinin güneyinde yer alan Uvriyf Köyüne saldırarak köy ahalisine ait iki aracı kundakladılar.

Köyde görgü tanıklarından naklen aktardığı haberde; yerleşimcilerden bir grubun köye saldırıp köy ahalisinden bir vatandaşa ait iki aracı kundakladıklarını belirtti. Haberde yerleşimcilerin araçları kundaklamaları ardından tehdit yazıları yazarak kaçtıkları ifade edildi.

Yüzlerce yerleşimci dün işgal güçlerinin katı koruması altında Nablus Kentinin Güneyinde yer alan Ovrta Köyünde dini mekanlara baskın düzenlemişlerdi.

“Terör Yuvasında Muhtelif Tür Silahlar Ele Geçirildi”

Güvenlik birimleri Hama Kentinin yaklaşık 32 km güneybatısında yer alan Akrab Beldesi ve civarını terör kalıntılarını temizleme ve halkın güvenliğini sağlama amaçlı olarak sürdürdüğü arama tarama operasyonları sırasında muhtelif tür büyük miktarda silah ve mühimmat ele geçirdi.

Güvenlik kaynağı vatandaşların evleri ve tarım arazilerinin teröristler tarafından yerleştirilen bomba düzenekleri ve mayınlardan temizlenmesi operasyonları sırasında teröristlerin bir yuvasının ele geçirildiğini belirtti. Kaynak terör yuvasında batı menşeli keskin nişancı silahın yanı sıra muhtelif tür silahlar ve mühimmatın bulunduğunu kaydetti. Yuvada farklı tür askeri ekipmanların da silah dürbünlerinin de bulunduğunu söyledi.

Haber Merkezi

Share
230 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?