logo

reklam

SURİYE’DEN HAVADİS

Ordu birlikleri Dera İlinin doğu kırsalında Nusra Cephesi ve çatısı altındaki diğer teröristlerden kurtardıkları belde ve köylerde sürdürdükleri arama tarama operasyonları sırasında bir kısmı ABD yapımı olmak üzere farklı tür silahlar ve araçlar ele geçirdi.

Ordu birliklerinde bir saha komutanı Dera İlinin güneydoğu ve kuzeydoğu kırsallarında yapılan arama tarama operasyonları sırasında teröristlerin yerin derinliklerinde sakladıkları karargâhlar ve cephane depolarını ele geçirdiklerini belirtti.

Komutan operasyonlarda radikal teröristlere ait ABD yapımı zırhlı araçlarla birlikte roket ve füze bataryalarının yanı sıra farklı tür ağır makineli silahların monte edildiği araçlar, uçaksavar roketler, tanklar ve farklı tür silahlar ele geçirildiğini açıkladı. Aynı zamanda farklı tür ve büyük miktarda roket ve mühimmatın ele geçirildiğini söyleyen saha komutanı, teröristlerin tünel kazımada kullandıkları bir iş makinesinin de bulunduğunu söyledi.

“Dera Beled’te Teröristler Silahlarını Teslim Edecek”

Askeri bir kaynak Dera’da Ürdün sınırlarına yakın düşen ve İsrail’in yanı sıra daha başka devletlerin destekledikleri azılı teröristlerin ana karargahları ve ikmal merkezi sayılan Beled Bölgesindeki terör örgütleri ile uzlaşmanın sağlandığı aktardı.

Kaynak uzlaşmaya göre Dera İlinin Beled, Tarık el Sed, Muhayyam, Secna ve Menşiye bölgelerinde bulunan terör örgütlerin havzalarında bulunan tüm orta ve ağır silahları orduya teslim edeceklerini belirtti.

Uzlaşma kapsamında bu bölgelerde silah bırakmayı kabul edenlerin kanuni durumları yeniden düzenlenip normal yaşamlarına döneceklerini ifade eden kaynak, geri kalanların ise bu bölgelerden tahliye edileceklerini sözlerine ekledi.

Dera kırsalının kuzeyi Semlin, Kefar Şems, Kefar Nasic ve Akraba beldelerinde dün yine benzer uzlaşmalar sağlanmıştı. Söz konusu uzlaşmalar ordu birliklerinin Dera İli genelinde teröristleri sayı ve ekipmanlarıyla büyük kayıplara uğratıp, onlarca belde ve köyü terörden kurtarmaları ardından meydana geliyor.

“İsrail ve Desteklediği Teröristler Eş Zamanlı Saldırdı”

Uluslar arası terör örgütleri listesinde yer alan Nusra Cephesi başta olmak üzere radikal terör örgütlere muhtelif tür destek sağlayan düşman İsrail dün akşam Kunaytra kırsalında ordu birliklerinin bir kısım mevkilerine füzelerle saldırırken, düşman saldırıda sadece maddi hasarlar meydana geldi.

Askeri bir kaynak; düşman İsrail uçaklarının akşam saatlerinde işgal altındaki topraklar üzerinden Kunaytra kırsalının Hadar, Tel Krüm ve Ceba bölgelerinde ordu birliklerinin bir kısım mevkilerine füzelerle saldırdıklarını belirtti. Kaynak düşman saldırıda sadece maddi kayıpların meydana geldiğini ifade etti.

İsrail’in füze saldırısına eş zamanlı olarak destekleyip yönlendirdiği teröristlerin Ceba Beldesini füze ve havan roketi yağmuruna tuttuklarına dikkat çeken kaynak; sivillere ait evlerin büyük hasar gördüğü terör saldırılarında şans eseri beşeri isabetlerin olmadığını kaydetti.

“Yüzlerce Aile Ordunun Terörden Kurtardıkları Beldelerine Döndü”

Dera kırsalının kuzeyinde ordu birliklerimizin kiralık ve radikal teröristlerden kurtarıp güvenliği sağladığı Dael ve Tafas beldelerinde daha önce teröristlerin sivillere saldırılarından kaçan yüzlerce aile evlerine döndü.

Evlerine dönen aileler teröristlerin sivillere saldırı ve gasp eylemleri nedeniyle yaşadıkları zor koşulları ifade ederken, bu saldırılardan kaçıp yıllar ardından evlerine ve işlerine dönmenin sevincini kaydetti.

Ordu birliklerinin zaferlerini kutlarken, Suriye halkının gurur ve umut kaynağı vatan koruyucularımıza şükranlarını ifade etti.

“Teröristlerin Sabote Ettikleri Tahıl Siloları Onarılıyor”

Tahıl Siloları Güney Bölge Şubesi; Dera kırsalında dış güçlere hizmet eden teröristlerin Garez Bölgesinde sabote ettikleri tahıl silolarını onarma ve en kısa süre içinde yeniden hizmete açma hazırlığına başladı.

Ğarez Tahıl Siloları Müdürü Sait el Zoubi siloların teröristler tarafından yerleştirilen bomba düzenekleri ve terör kalıntılarından tamamen temizlenmeleri ardından terör saldırıları sonucunda meydana gelen hasar tespitinin yapılacağını belirtti. Zoubi ardından gerekli onarım çalışmalarının yapılıp yeniden hizmete açılacağını ifade ederken, bunun tahılların depolanma kalitesinin iyileştirilmesine ciddi katkı sağlayacağına dikkat çekti.

Haber Merkezi

Share
250 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?