logo

reklam

SURİYE’DEN HAVADİS

“Ordunun Dera’da Kiralık Teröristlere Karşı Zaferleri Devam Ediyor”

Ordu birlikleri Dera’da radikal ve kiralık teröristlere karşı savaşında şanlı zaferleri devam ederken, bugün dış güçlere hizmet eden teröristleri beşeri ve ekipman açısından büyük kayıplara uğratarak kontrolleri altındaki alanları genişletti.

Askeri bir kaynak ordu birliklerinin Dera kırsalının doğusu Um el Meyazin Beldesinde teröristleri beşeri ve ekipman açısından büyük kayıplara uğratmaları ardından beldeyi kurtarıp halkının güvenliğini sağladıklarını belirtti.

Kaynak Nasib Beldesinin kuzeyinde yer alan beldede yapılan arama tarama operasyonlarında farklı tür büyük miktarda silah ve mühimmatın ele geçirildiğini vurguladı. Teröristlerin yok edilmeden önce özel ve kamu mülklere yerleştirdikleri bomba düzeneklerinin de temizlendiğini kaydeden kaynak, belde halkının ordu birliklerinin ile teröristlere karşı büyük bir işbirliği ve dayanışma sergilediklerine dikkat çekti.

“Ordu Sınır Kapısına Kadar Otobanı Temizleyip Güvenliğini Sağladı”

Ordu birliklerinin Dera’da Ürdün’e açılan Nasib Sınır Kapısı ve sınır şeridini terörden kurtarmaları ardından sınır kapısına giden ve 3 yıldır terör saldırıları nedeniyle kapalı kalan uluslar arası otobanı terör kalıntılarından temizleyip güvenliğini sağladı.

Askeri bir kaynak otoban ve civarının teröristlerin yerleştirdikleri bomba düzenekleri ve mayınlardan temizlenmesi ardından karayolları ekiplerinin derhal yolu barikatlardan temizleme ve onarma çalışmaları başlattıklarını belirtti.

Kaynak sınır kapısında meydana gelen hasarın tespit edilip en kısa zamanda onarılacağını, sınır kapısının da hizmete açılacağını aktardı. Dera Valisi Halit el Hanus teröristlerin otoban üzerinde birçok aracı havaya uçurmaları nedeniyle ciddi bir hasar meydana geldiğine dikkat çekerken, sınır kapısına da oldukça büyük hasarlar verdiklerini belirtti.

“Küba Katkı Sağlayacak Her Adımı Destekleyecek”

Küba Komünist Partisi merkez komitesinde uluslar arası ilişkiler departmanı başkanı Jose Ramon Balaguer; ülkesinin Suriye ile ilişkilerin pekiştirilmesine katkı sağlayacak herhangi bir adım ve faaliyeti güçlü bir şekilde destekleyeceğini belirtti.

Küba’ya iş ziyaretinde bulunan Sağlık Bakanı Nizar Yazıcı ile bugün başkent Havana’da parti merkezinde bir araya gelen Balaguer; Suriye’nin terör ve destekçilerine şanlı bir zafer kazanacağından hiçbir kuşkusu olmadığını ifade etti. Balaguer; sadece kendini değil, dünyanın tüm halklarını savunan Suriye’nin yıllardır terör ve destekçilerine karşı verdiği şanlı mücadelenin takdire şayan olduğunu kaydetti. Görüşmede Bakan Yazıcı dostane tutumları ve desteğinden dolayı Küba’ya şükran ve takdirlerini ifade etti.

“Hama ve Homs Kırsallarından Kitleler Orduya Desteklerini Vurguladı”

Homs kırsalının Kfarlaha Beldesinde bugün “Vatan Çadırı” adı altında düzenlenen kitlesel faaliyette Suriye’nin terör ve destekçilerine karşı şanlı bir zafer sağlanıncaya dek Suriye halkının tüm bileşenleri ve kesimleriyle Suriye ordusu ile omuz omuza olup onu desteklediğine vurgu yapıldı.

Hama kırsalının güneyi ve mukabilinde bulunan Homs kırsalının kuzeyinde 22 beldeden dini, sosyal, kültürel ve halk şahsiyetlerinin yanı sıra kitlelerin bir araya geldikleri buluşmada yapılan tüm konuşmalar Suriye ordusunun Suriye ve halkını savunmadaki başarı ve kahramanlıklarına vurgu yapıldı. Buluşmada Suriye ve Suriyelilerin birlik beraberlik içinde kalacakların dikkat çekilirken, savaş yıllarının geride bırakılıp yeniden yapılandırma ve kalkınma sürecine el ele omuz omuza verilmesi gereğinin altını çizildi. Homs Valisi Talal el Berazi ve birçok aşiret şeyhinin de katıldıkları buluşmada, bu faaliyetin ordu birliklerimizin terörden kurtardığı belde ve köylerde vatandaşların isteği ve talebi üzerine düzenlendiğini, amacın orduya desteğin vurgulanması ve kaynaşmanın pekiştirilmesi olduğunu ifade etti.

“Busra el Şam’da Ağır Silahlarını Teslim Etmeye Devam Ediyorlar”

Dera kırsalı Busra el Şam Kentinde silahlı gruplar havzalarında bulunan tüm ağır silahları ordu birliklerimize teslim etmeye devam ediyor.

Silah bırakıp normal yaşamına dönmek isteyenlerin kanuni durumlarının yeniden düzenlenmesiyle birlikte kabul etmeyenlerin ise tüm orta ve ağır silahlarını teslim etmeleri ardından aileleriyle birlikte İdlib’e gönderilmelerini öngören anlaşma kapsamında silahlı gruplar bugün 2 tankla birlikte muhtelif tür ağır silahları orduya teslim etti.

Askeri bir kaynak Dera kırsalında uzlaşmaya katılan ve normal yaşama dönmeyi kabul eden tüm belde ve köylerde ordu birliklerinin silah teslimi işlemlerinin aralıksız bir şekilde devam ettiğini aktardı.

“Terörden Kurtulan Dera Halkı Güvenli Normal Yaşama Dönmenin Sevincini Yaşıyor”

Ordu birlikleri Dera’da belli başlı yabancı güçlere hizmet eden ve sivil yerleşim alanlarına gelişigüzel füze saldırılarında bulunan kiralık teröristleri yok edip birçok bölgeyi kontrollerine almaları ardından Dera Kentinde vatandaşlar güvenli ve normal yaşama yavaş yavaş dönmeye başladı.

Ordu birliklerinin zaferleriyle övünen Deralılar gün boyunca akşam geç saatlere kadar günlük yaşamlarını ve sosyal faaliyetlerini rahat bir şekilde icra etmenin sevincini yaşıyor.

Deralılar her gün teröristlerin gaddar füze saldırılarına maruz kalmalarının yanı sıra gasp ve saldırıları nedeniyle yıllardır rahat bir nefes alamadıklarına işaret ederken, yıllar sonra şimdi ordu birliklerinin sayesinde güvenli, onurlu ve hür bir yaşamın tadını çıkardıklarını vurguladı.

Haber Merkezi

 

 

Share
256 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?