ÜST REKLAM

logo

reklam
15 Mayıs 2017

SURİYE’DEN HABERLER

Askeri bir kaynak, Deyrezzor Kentinin Şeyh Yasin, Hmeydiye ve Kennamat bölgelerine ilaveten Deyrezzor Askeri Havalimanı civarında IŞİD hareketlenmeleri ve toplanma yerlerini yoğun ateşe tuttuklarını belirtti.

Aralarında tehlikeli isimlerin bulunduğu çok sayıda teröristin öldürüldüğü operasyonlarda tekfirci örgüte ait siper, araç ve ağır silahların imha edildi.

1800 Esir Açlık Grevini Sürdürüyor

KUDÜS – İşgalci İsrail tutukevlerinde bulunan Suriyeli ve Filistinli yaklaşık 1800 esir; ‘Özgürlük ve Onur Grevi’ adını verdikleri açık açlık grevini 27. günlerinde sürdürüyor.

Özgürlük ve Onur Mücadelesine Destek Komitesi Filistinli Vafa Ajansının aktardığı açıklamalarında; Calbu işgal tutukevinden 11 esirin Suriyeli ve Filistinli yoldaşlarına destek amaçlı olarak 27 gündür süren açlık grevine katıldıklarını belirtti.

Komite açlık grevinde olan esirlerin, grev komutası haricinde işgal tutukevleri idaresiyle herhangi bir görüşmede bulunmayı reddettiklerini kaydetti.

Öte yandan Filistin’in Batı Yaka Bölgesinin muhtelif kent, belde ve köylerinde açlık grevinde bulunan esirlerle dayanışma amaçlı eylem ve faaliyetler devam ediyor.

Suriyeli ve Filistinli yüzlerce esir işgal otoritelerinin idari tutuklama, hücre cezası ve tıbbi ihmal politikalarına son vermesinin yanı sıra aile ziyaretlerine izin verilmesi gibi bir dizi meşru haklarının temin edilmesi amacıyla 17 Nisanda açık açlık grevi başlatmışlardı.

Suriye Ordusu Stratejik Dağları Kontrolüne Geçirdi

Saha kaynakları ordu birliklerimizin müttefik güçlerle işbirliği içinde Homs İlinin doğusunda IŞİD’e karşı operasyonlarında bugün önemli başarılarını sürdürdüklerini belirtti.

Günün ilerleyen saatlerinde yaptıkları açıklamalarda kaynaklar ordu birliklerimizin IŞİD’i sayı ve araçlarıyla ciddi kayıplara uğratmaları ardından Zaza Üçgenini kontrollerine aldıklarını belirtti. Suriye ordusunun bu üçgeni kontrolüne almakla Homs İlinin doğusunu Şam kırsalının doğusundan ayırmış olduğuna dikkat çeken kaynaklar; ü.genin doğusunda Mhaddad Dağları ve bir dizi tepeyi kontrollerine geçirmekle Bağdat –Ürdün – Şam Üçgeninin de güvenliğini sağlamış olduklarına vurgu yaptı.

HALEP – Halep Valisi Hüseyin Diyab bugün Endonezya’nın Şam Büyükelçiliğinde Ekonomi departmanı Başkanı Konsolos Mhay Soumanar ve Halep ziyaretinde ona eşlik eden Endonezyalı heyet ile iki tarafa arasında ekonomi ve ticari ilişkileri geliştirme olanaklarını masaya yatırdı.

Görüşmede Vali Diyab Halep’in tarihi, ekonomik ve sosyal konumuna ışık tutarken Suriye’nin sanayi başkenti ve bölgenin de en önemli ekonomi merkezi sayıldığına dikkat çekti. Diyab belli başlı devletlerin destek ve komutasında faaliyet gösteren ve ‘ılımlı muhalifler’ adı verilen teröristlerin özellikle sanayi alanında olmak üzere Halep’te bulundukları sabotaj ve yıkıma dikkat çekti.

Ordu birlikleri Halep’i terörden kurtarması ardından muhtelif alanlarda yeniden yapılandırma çalışmalarının emin ve sağlam adımlarla sürdürüldüğünü ifade eden Vali Diyab, mevcut sanayi kurumlarını yeniden etkinleştirme ve yeni sanayi kurumları inşa etme çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Endonezya Konsolosu ise kendisine eşlik eden heyet ile birlikte Halep’te durumları yakından görme ve Suriye yatırımlarda bulunma arzusunda olan Endonezyalı şirketlere bilgi aktarma amacı taşıdığını ifade etti. Aynı zamanda iki ülkenin çıkarları doğrultusunda ikili ekonomik çıkarları geliştirmek için birçok olanağın bulunduğu kanısında olduğunu kaydetti.

Suriye Ordusu IŞİD’in Büyük Bir Saldırısını Çökertti

Ordu birlikleri Halep kırsalında Hama il idari sınırlarına yakın Esriya Hanasır yolu üzerinde IŞİD’in büyük bir saldırısını başarıyla çökertti.

Askeri kaynak ordu birliklerimizin Homs kırsalının kuzeyinde Nusra Cephesi ve müttefikleri terör çetelerinin Huvla Bölgesinde askeri noktalara ağır makineli silahlarla ateş açmalarına karşı koyduklarını belirtti.

Kaynak Huvla Bölgesinin Batı Tayba Bölgesinde saldırgan teröristlerin toplanma yerlerinin top ateşine tutulmasıyla birçoğunun ölü yaralı düşürüldüğünü aktardı.

Share
756 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?