ÜST REKLAM

logo

reklam
13 Mayıs 2019

SURİYE’DEN HABERLER

Güvenlik Konseyinde İdlib’teki Durumları Kötüleyen Suriye İle İlgili Beyan Engellendi

Rusya’nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Yardımcısı Vladimir Savronkov, Moskova’nın İdlib’deki durumu çarpıtmaya çalışan, BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye hakkındaki beyanını engellediğini söyledi.

Rusya Bugün sitesi Savronkov’un bugün Uluslararası Güvenlik Konseyinde yapılan kapalı görüşmeler ardından gazetecilere verdiği demecinden naklen; “Belçika, Almanya ve Küveyt tarafından hazırlanan ve BM Güvenlik Konseyi adına yayınlanan Suriye ile ilgili olarak, İdlib’deki durumun gerçeklerini çarpıtan basın bülteninin yayınlanmasını engelledik” dedi.

Savronkov, batılı ülkelere düşen görevin, İdlib’te muhtelif adlandırmalar altında Nusra Cephesi terör örgütüne bağlı silahlı terörist grupların aktif olduğunu itiraf etmeleri gerektiğini ifade etti.

Savronkov, bizler şu anda Amerikalılarla iletişim halindeyiz, aramızda diyalog bulunmaktadır. Bu sebepledir ki Amerikalılar BM’ye bağlı Güvenlik Konseyi müşaverelerinden zorunlu olmayan herhangi bir bilgi çıkarmama kararı verdiler, çünkü bizler kameralardan uzak bir şekilde anlatmaya çalıştık. Bu tutum ile ilgili olarak ortak paydalar bulunmasına çalışılıyor” dedi.

Savronkov ayrıca, Suriye’nin egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğüne sadece sözle değil fiili olarak saygı duyulması zorunluluğunu bir kez daha yineledi.

Deyrezzor Kırsalında “SDG” Milislerinin Katliamlarına Karşı Protesto Gösterileri Sürüyor

Amerikan Kuvvetleri tarafından destekli Suriye Demokratik Güçlerinin “SDG” Deyrezzor kırsalı bir kaç köy ve beldesindeki uygulama ve suçlarını protesto eden gösteriler bu akşam bir kez daha yinelendi.

Deyrezzor kuzey kırsalındaki el Basira kenti, Abu Hardub, Zibyan, el Daman ve el Havaic köy ve beldeleri ahalisi bugün, DSG militanlarının uygulamaları ve suçlarına yönelik protesto gösterilerinin yinelendiğini belirterek, Deyrezzor kırsalındaki bölgelerinden kovulmalarını talep ettiklerini ifade edildi.

Yerel kaynaklardan naklen, Amerikan kuvvetlerince destekli SDG militanlarının uygulamalarına karşı protesto gösterilerinin yinelendiğini belirterek, dün akşam DSG ve Amerikan kuvvetlerince el Şahil Beldesindeki sivillere yönelik işledikleri katliamı kınayan ve protesto eden gösterilerin yinelendiğini ve DSG militanlarının bölgeden çıkmalarını talep ettiklerini söylendi.

Amerikan koalisyon uçaklarının ahaliyi korkutmak için söz konusu bölgelerde alçaktan uçuşlar düzenlediğine dikkat çekti.

Amerikan Koalisyon uçakları ve DSG militanları dün el Şahil Beldesinde yeni bir katliama imza atmış, sonucunda 6 sivil hayatını kaybetmişti.

Haber Merkezi

Share
0 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?