SURİYE’DEN HABERLER - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

SURİYE’DEN HABERLER

Bu haber 06 Temmuz 2017 - 9:16 'de eklendi ve 95 kez görüntülendi.

 

 

 

Deyrezzor’da IŞİD’e karşı operasyonlar konusunda ise askeri bir kaynak topçu birliklerimizin Bğayliye Beldesinde IŞİD’li çok sayıda teröristle birlikte bir aracı imha ettiklerini kaydetti.

Kaynak hava güçlerimizin de il kırsalının Cneyna, Bğayliye, Serda ve Badiyet Teym bölgelerine ilaveten Deyrezzor Kentinin Rüşdiye, Hmeydiye, Huveyka ve Huveycet Kâti semtlerinde IŞİD mevkileri, karargah ve siperlerini muhtevalarıyla imha ettiklerini ifade etti.

Askeri bir kaynak Homs İlinin doğusu Badiye Bölgesi derinliklerinde IŞİD’i kovalama ve ezip yok etme operasyonlarını sürdüren ordu birliklerimizin Heyl Petrol Sahasına 1 km kadar mesafeye yaklaşarak bölgede bulunan radikal terör örgütü IŞİD çetelerini batı, güney ve güneydoğu eksenlerinden çembere aldıklarını aktardı.

Tedmur Kentinin yaklaşık 40 km kuzeydoğusunda yer alan Heyl Petrol Sahası, Badiye Bölgesinde IŞİD’in en büyük ve en önemli karargahı sayılan Suhna Kenti yakınında düşüyor.

Sputnik Ajansından Alınmıştır: İzvestiya: Kürtler, Tabka Hava Üssü’nü ABD’ye tahsis edecek

İzvestiya gazetesi, Kürt güçlerin Rakka vilayetinde yer alan Tabka Hava Üssü’nü ABD’ye tahsis edeceğini yazdı.

İzvestiya’nın Demokratik Suriye Güçleri’nden (DSG) kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Tabka Hava Üssü’nün ABD’li askerler tarafından kullanılmasına yönelik anlaşmaya, ABD ve DSG temsilcileri arasında yapılan görüşmelerde varıldı.

DSG’den bir kaynak, “Amerikalılar bu üsse hava araçlarını yerleştirebilecek” dedi.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan kaynaklar ise İzvestiya’ya demeçlerinde, üssün faaliyette olduğunu belirtip ABD’li askerlerin burada bulunduğunu doğruladı.

Diğer taraftan ABD Merkez Komutanlığı’ndan bir kaynak, İzvestiya’ya, gizli tutulmasının gerekmesi nedeniyle güçlerinin nerede konuşlandırıldığını paylaşamayacaklarını söyledi.

‘ABD, Suriye hükümetini devirmek için operasyon hazırlığında olabilir’

Suriye parlamentosundan bir yetkili ise Tabka Hava Üssü’nün ABD’nin kullanımına ayrılmasına ilişkin olarak, ABD’nin, Suriye hükümetini devirmek için askeri bir operasyon hazırlığında olabileceği yorumunu yaptı.

‘Her hareketleri ülkenin liderliği tarafından onaylanmalı’

Rus parlamentosunun üst kanadı olan Federasyon Konseyi’nden de benzer bir yorum geldi. İzvestiya’ya demeç veren bir Konsey yetkilisi, ABD’nin Suriye’deki her eyleminin bu ülkenin liderliği tarafından onaylanması gerektiğini vurguladı.

ABD destekli DSG, Rakka kentinin yaklaşık 45 kilometre batısındaki Tabka Hava Üssü’nü mart ayında IŞİD’den tamamen geri almıştı. Tabka Hava Üssü, Ağustos 2014’ten bu yana IŞİD’in elindeydi.

Astan 5 görüşmelerinde Suriye heyeti başkanı Caferi; heyetin, gerilimi azaltma bölgeleri anlaşmasının hayata geçirilmesiyle ilgili mekanizmaları hala tartışmaya devam ettiğini belirtti.

Caferi bugün Astana’da basın mensuplarına yaptığı açıklamada; tutumların yakınlaştırılması ve ortak paydaların çıkarılmasında hala diplomatik temaslar çevresinde olduklarını, bunların sonuçları ışığında ortak bir tutum teşkil edileceğini ifade etti.

Gerilimi azaltma bölgeleri anlaşmasına ilişkin tartışmaların hala başında olduklarını belirten Caferi; anlaşmaya ilişkin mekanizmaları tartışmanın henüz bitmediğini kaydetti.

Suriye heyetinin gün boyunca Rusya ve İran heyetleri ile görüş alışverişi ve koordinasyon üzerinde temaslarda bulunduğunu açıklayan Caferi; Astana 5 görüşmelerinin, Astana 4 görüşmelerinde üstüne anlaşılan gerilimi azaltma bölgeleri anlaşmasının hayata geçirilmesi mekanizmaları üzerinde odaklanacağına dikkat çekti.

Bomba Düzenekleri İmal Atölyeleri Ele Geçirildi

Güvenlik birimleri Süveyda’da bulundukları takip ve soruşturma operasyonu ardından il kırsalının Iteyl Beldesinde teröristlerin masum sivil insanları ve askeri noktaları hedef almada kullandıkları bomba düzeneklerinin imal edildiği bir atölye ele geçirdi.

Süveyda’da bir kaynak; mobilya atölyesinden ibaret terör yuvasında terörist A.K.’nin hazırladığı bomba düzeneklerini mobilyaların içine kamufle ettiğinin ortaya çıktığına dikkat çekti.

Kaynak ilk soruşturmalarda terörist A.K.’nin bomba düzeneklerinin imalatında kullanılan madde ve gereçleri Dera kırsalının Sayda Beldesinde ikamet eden terörist kardeşi Y.K’den temin ettiğinin tespit edildiğini kaydederken, konuya ilişkin soruşturmanın devam ettiğini söyledi.

Haber Merkezi