SURİYE’DEN HABERLER - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

SURİYE’DEN HABERLER

Bu haber 08 Şubat 2019 - 8:45 'de eklendi ve 93 kez görüntülendi.


Muallim: Gayet Önemli ve Olumlu Görüşmeler Oldu

Tahran’da temasları ardından basına açıklama yapan Muallim; İranlı yetkililerle gayet olumlu ve önemli temaslarda bulunduğunu belirtti. Muallim bu görüşmelerin iki ülke arasındaki ilişkileri farklı alanlarda daha da pekiştirmeye katkı sağlayacağını ifade etti.

İki devletin ortak düşmana karşı savaştıklarına dikkat çeken Muallim; teröre karşı savaşta ortak mücadelede zafer kazanıldığı gibi hegemonya ve sömürüye karşı mücadelede de de yine zafer kazanılacağını kaydetti.

Basın açıklamalarında Velayeti; Muallim’in bulunduğu temasların gayet yapıcı ve önemli olduğunu ifade etti. Velayeti ABD – İsrail ve Gericilik üçlüsünün bölgede başarısız olduğuna dikkat çekerken; ABD’nin Suriye’den çekilmesi gerektiğinin altını çizdi.

1981 ve Daha Önce Doğumlular Terhis Ediliyor

Ordu ve Silahlı Kuvvetler Genel Komutanlığı yayınladığı idari emirde; 1981 ve daha önce doğumlu asker ve ya ihtiyat hizmetinde bulunan asker ve subayların terhis edileceğini belirtti.

Komutanlık idari emirde 1981 ve daha önce doğumlu olup da ihtiyat hizmete çağrılanların çağrılarının iptal edildiğini ifade ederken, doktora unvanına sahip olanların ise idari emirden istisna tutulduklarını kaydetti.Komutanlık idari emrin 15-02-2019 tarihinden itibaren yürürlüğe gireceğine dikkat çekti.

Ele Alınan Konularda Görüş Birliği Kaydedildi

Başbakan Yardımcısı Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid Muallim İran Devrimi Liderinin uluslararası ilişkiler danışmanı Ali Ekber Velayeti ile de bir araya geldi.

Suriye ve bölgedeki gelişmelerin ele alınıp değerlendirildiği toplantıda iki taraf görüş görüş birliği kaydetti. Velayeti Suriye’nin bölge ve halklarının tümünü hedef alan savaşta ön cepheyi teşkil etmesiyle bu savaşta Suriye’yi desteklemenin önemine vurgu yaptı.

Muallim ve Ruhani Son Durumları Değerlendirdi

İran’a iş ziyaretinde bulunan Başbakan Yardımcısı Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid el Muallim bugün kendisine eşlik eden heyet ile birlikte İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile bir araya geldi.

Suriye ve bölgede son durum ve gelişmelerin ele alındığı görüşmede iki ülke arasında stratejik ilişkileri farklı alanlarda geliştirme ve derinleştirme olanakları incelendi.

Ruhani İran’ın terörle mücadelede olduğu gibi yeniden yapılanma sürecinde de Suriye’ye yardım ve desteğini sürdüreceğini belirtti. Suriye’nin egemenliği, toprak bütünlüğü ve selametini korumanın önemini vurgulayan Ruhani; bunun tüm bölgenin güvenliği açısından ciddi bir önem taşıdığına işaret etti. Muallim ise görüşmede özellikle bu süreç içinde iki ülke arasında koordinasyon ve işbirliğinin sürdürülmesinin gereğine dikkat çekti.

Haber Merkezi