SURİYE'DEN HABERLER | Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

SURİYE’DEN HABERLER

Bu haber 18 Ocak 2019 - 9:26 'de eklendi ve 45 kez görüntülendi.

Hamis ve Biyşah Yeni Ufuklar Açma Olanaklarını İnceledi

Şam Başbakan İmad Hamis bugün İran Şura Meclisinde Milli Güvenlik ve Dış Politika Komitesi Başkanı Haşmetullah Falahat Biyşah ve ona eşlik eden heyeti kabul etti.

İki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler ve bu ilişkilerde yeni ufuklar açma olanaklarının ele alındığı toplantıda; iki ülkede özel ve kamu sektörleri arasındaki buluşmaları pekiştirme önemi kaydedildi.

Başbakan Hamis Suriye’nin yıllardır tanık olduğu muhtelif yönlü savaşa karşı zaferleri gölgesinde başlatılan yeniden yapılandırılması sürecinde İranlı şirketlerin katkı ve çalışmalarının memnuniyetle karşılandığını ifade etti.

Konuk heyet başkanı Biyşah iki ülke arasında gelişen ekonomi ve ticari ilişkilere işaret ederken; bu ilişkilerin daha da geliştirilmesi amaçlı olarak yakın bir zamanda kapsamlı bir anlaşma imzalanacağını söyledi.

Homs Okullarında Aşı Kampanyası Başlatıldı

Homs İli genelinde bugün tüm okullarda 1 ila 6 sınıf öğrencilerinden yaklaşık 63 bin çocuğu kapsaması planlanan aşı kampanyası başlatıldı.

İl Sağlık Esirgeme Müdürü Ahmet Bellul; aşı kampanyasının il genelinde 843 okulda düzenleneceğini ifade ederken, dünya standartları kapsamında ulusal aşı programındaki tüm aşıların çocuklara yapılacağını belirtti.

Bellul aşı kampanyasında seyyar sağlık ekiplerinin yanı sıra 173 sağlık merkezinin hizmet vereceğini söyledi. Homs İli Okul Sağlığı Müdürü Azzam Neccar ise kampanya kapsamında tüm çocukların genel sağlık taramasından geçirileceğini ifade ederken, yaşlarına göre aşı programı kapsamında aşıları yapılacağını sözlerine ekledi.

Muallim ve Pedersen Son Durum ve Gelişmeleri Masaya Yatırdı

Şam Başbakan Yardımcısı Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid Muallim bugün Birleşmiş Milletler genel sekreterinin Suriye özel temsilcisi Geir O. Pedersen ve Suriye ziyaretinde ona eşlik eden heyeti kabul etti.

Suriye’deki krize siyasi çözüm sağlama çabaları ve son gelişmelerinin ele alındığı toplantıda; siyasi sürece ilişkin düşünce ve öneriler tartışıldı.

Muallim Pedersen’in yeni görevini üstlenmesinden memnuniyetini ifade derken; Suriye’de siyasi çözüm sağlanması yönünde Suriyeliler arasında diyalogun kurulması görevinde Suriye’nin Pedersen ile tam işbirliğine hazır olduğunu belirtti.

Suriye’de çözümün sağlanmasında Suriye ve Suriyelilerin temel bir çıkarı olduğuna dikkat çeken Muallim; çözümün Suriye topraklarının tamamında terörün yanı sıra gayrı meşru bir şekilde bulunan yabancı güçlerin varlığına son vereceğine vurgu yaptı. Muallim bunun da Suriye’nin egemenliğini, toprak bütünlüğü ve selametini koruyacağının altını çizdi.

Toplantıda Pedersen görevine başlamasıyla Şam’ı ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti ifade ederken; görevinde başarılı olması ve çözüm çabalarının ilerlemesi açısından Suriye hükümetinin öneri ve düşüncelerini dinleme önemini kaydetti.

Pedersen önümüzdeki süreç içinde siyasi çözüm çabalarını canlandırma ve ilerleme sağlama amacıyla bulunacağı çabalar ve temaslar konusunda Muallim’e bilgi aktardı.

Suriye’de çözüm çabalarının başarılı olması için sürecin tamamen Suriyelilerin mülkiyeti, komutası ve iradesi doğrultusunda olmasının gereğine vurgu yapan Pedersen; görevinde başarılı olması için elinden gelen her gayret ve çabayı göstereceğini belirtti.

Görevinde BM misakı ve Suriye ile ilgili uluslar arası kararlar çerçevesinde hareket edeceğini ifade eden Pedersen; BM’nin Suriye’nin egemenliği, bağımsızlığı ve bölgesel selametinin yanı sıra toprak ve halk bütünlüğünün korunmasına tamamen bağlı olduğunu vurguladı.

Haber Merkezi

 

 

 

 

afdah.info

voir films