SURİYE'DEN HABERLER | Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

SURİYE’DEN HABERLER

Bu haber 16 Ocak 2019 - 8:48 'de eklendi ve 30 kez görüntülendi.

Kadın 3 Çocuğuyla Birlikte Kendini Ateşe Verdi

ABD Güçlerinin insani yardımların ulaşımını engelledikleri ve IŞİD dahil kiralık teröristleri eğitim barınmalarına yardım ettiği Rekban Kampında Suriyeli bir kadın 3 çocuğuyla birlikte kendini ateşe verdi.

Günlerdir aç kalan çocuklarına yemek temin etmekten aciz kalan 28 yaşlarındaki Sündos Fethullah adlı kadın; kendisini ve çocuklarını kampta yaşadıkları zor koşullardan kurtuluşunu ateşler içinde yanmakla buldu.

Kadın ve çocukları ateşler içinde kalan çadırdan çıkarılıp tedavi edilmek üzere Ürdün’deki hastanelere taşındı.40 bine yakın insanın yaşadığı Rekban Kampında insani durumlar her gün daha kötüye giderken; kamp yakınlarındaki Tenf Bölgesinde bulunan ABD güçleri herhangi bir yardım konvoyunun kamptaki insanlara gönderilmesini engelliyor.

Halep’te Sanayi Kurumlarının Sayısı 15 Binden Fazlaya Yükseldi

Halep İlinde geçen yıl tekstil, gıda, mühendislik ve kimya alanlarında üretim yapan kurumların sayısı 15 bin 197 kuruma yükseldi.

Halep İl Sanayi Müdürü Halef Şevvah; 2018 yılında Halep’te tekstil alanında 129 kuruma ruhsat verildiğini ifade ederken, bu kurumların sermayesinin 3 milyar 687 milyon liranın üstünde olduğuna dikkat çekti.

Şevvah gıda sektöründe ise 589 milyon lira maliyetinde 32 kuruma ruhsat verildiğini kaydederken; mühendislik sanayisinde de 505 milyon lira maliyetinde 39 projeye ruhsat verildiğini söyledi.

Kimya sektöründe ise Şevvah 1 milyar 814 milyon lira maliyetinde 66 projeye ruhsat verildiğini belirtti.

Şevvah bunların yanı sıra farklı sektörlerde üretim için çok sayıda sanayi kurumuna ruhsatlar verildiğini ifade etti.

Halep’in Suriye’nin sanayi ve ekonomi başkenti olduğuna işaret eden Şevvah; dış güçlere tabi terör çetelerinin yağmalayıp Türkiye’de sattıkları sanayi kurumlarının yeniden ve hızlı bir şekilde toparlanmakta olduklarını kaydetti.

Şevvah sanayi ve üretimin kalkındırılmasında yaşanan zorluklar konusunda ise bu zorlukların başında elektrik, mazot ve fiol gibi gerekli enerji kaynaklarının temininde yaşandığına dikkat çekti.

Muallim de Konuk Heyetle Bir Araya Geldi

Başbakan Yardımcısı Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid Muallim İran Şura Meclisinde Milli Güvenlik ve Dış Politika Komitesi başkanı Haşmetullah Falahat Biyşa ile bir araya geldi.

Suriye ve bölgede son durum ve gelişmelerin ele alındığı görüşmede iki taraf iki ülke arasındaki ilişkileri genişletme ve derinleştirme olanaklarını masaya yatırdılar.

Görüşmede ayrıca Suriye ordusu ve müttefiklerinin terör ve destekçilerine karşı kaydettikleri başarılar ele alındı.

Berri: Suriye İlişkiler Tüm Alanlarda Normale Dönmelidir

Beyrut Lübnan Parlamentosu Başkanı Nebih Berri Suriye ve Lübnan arasındaki ilişkilerin tüm düzey ve alanlarda normale dönmesi gereğini vurguladı.

Beyrut’ta bugün ABD Dışişleri Bakanı Siyasi İşler Yardımcısı David Hill ve ABD’nin Beyrut Büyükelçisi Elizabeth Richard’ı kabul eden Berri; İsrail’in BMGK’nin 1701 sayılı kararını sürekli bir şekilde ihlal etmesini kınadı. Berri işgalci İsrail’in Mavi Çizgide görev yapan uluslararası barış güçlerini hiçe saydığına ve Lübnan topraklarına saldırılarını sürdürmesinin kabul edilemez olduğunu belirtti.

Haber Merkezi

afdah.info

voir films