ÜST REKLAM

logo

reklam
15 Ocak 2019

SURİYE’DEN HABERLER

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD’nin Suriye’deki askerlerini geri çekeceğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Orta Doğu turu kapsamında geldiği Mısır’ın başkenti Kahire’de Mısırlı mevkidaşı Samih Şükrü ile bulunduğu temaslar ardından ortak basın toplantısı düzenledi. ABD birliklerinin Suriye’den çekileceğini doğrulayan Pompeo, ülkesinin Orta Doğu’nun değişmez partneri olmaya devam edeceğini belirtti.

Pompeo, Ürdün ve Irak’taki ziyaretinin ardından geldiği Kahire’deki temasları kapsamında Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi ile bir araya geldi. Pompeo’nun ziyareti kapsamında ayrıca Kahire Amerikan Üniversitesinde bir konuşma yapması bekleniyor.

Pompeo Mısır ziyaretinin ardından, Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Umman ve Kuveyt’i ziyaret edecek.

Suudi Arabistanlı aktivistler; vahhabi krallık rejimine tabi güvenlik güçlerinin Katif Bölgesinde kanun kaçaklarını kovalama bahanesi altında 6 sivil vatandaşı katlettiklerini ilan etti.

Aktivistler Suudi güvenlik güçlerinin Katif Bölgesinin Um el Hamam Kasabasına bulunduğu saldırıda sivillerin evlerini gelişi güzel top ateşine tutup birçok evi ateşe verdiklerine dikkat çekti. Suudi güvenlik güçlerinin sivillerin saflarında dehşet saçtıklarını ifade eden aktivistler; kasabanın tamamının sıkı kuşatmaya alındığını kaydetti.

Tehditlerle Meydan Okuması Ardından Anlaşmayı Kabul Etmesi Herkesi Şaşırttı

İdlib kırsallarında ÖSO’ya tabi “Ulusal Kurtuluş Cephesi” adıyla bilinen terör örgütü; Nusra Cephesi ile müzakereler sonucunda elindeki tüm bölgeleri Nusra Cephesine teslim etmeyi kabul etti.

Nusra Cephesinin tehditleri ardından “Ulusal Kurtuluş Cephesine” tabi “Sukur el Şam” adlı terör örgütünün komutanı “Ebu İsa el Şeyh” iki taraf arasında sağlanan anlaşmaya imza attı.

İki terör örgütü arasında sağlanan anlaşmada Ariha, Muarrat el Numan ve Cebel el Zaviye bölgelerinin Nusra Cephesinin eline geçmesiyle İdlib İlinin tamamı Nusra Cephesinin eline geçmiş olup hiçbir tarafın onun izni olmaksızın hareket edemeyeceği kaydedildi. Anlaşma gereğince “Ulusal Kurtuluş Cephesi” adlı terör grupları ellerindeki askeri noktaları korurken, fakat Nusra Cephesinin izin ve onayı olmaksızın hiçbir ağır silahı hareket ettiremeyecek.

Yine anlaşma gereğince “özgür polis” adıyla bilinen gruplara son verilmesiyle, bu güçlerden isteyenler Nusra Cephesinin komutasındaki “İslami polisler” oluşumuna katılmaları için şeriat kurslarına tabi olacaklar.

Nusra Cephesinin Ulusal Kurtuluş Cephesine tabi bölgelerde askeri varlığına izin verilmeyen anlaşmada; Nusra Cephesi bu bölgeleri sadece polis güçleri aracılığı ile kontrol edecek.

Anlaşmada Ulusal Kurtuluş Cephesi tüm ağır silahlarına ilişkin bir rapor hazırlayıp Nusra Cephesine sunacak. Bu ağır silahların hiç birini de Suriye ordusuna karşı çatışmalar haricinde izinsiz hareket ettiremeyecek.

Ulusal Kurtuluş Cephesinin bir süredir devam eden gergin ortamda Nusra Cephesine karşı meydan okuyan tehditlerinden sonra aniden bu anlaşmayı kabul etmesi herkesin garipsediği bir nokta oldu.

Haber Merkezi

 

Share
187 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+6 = ?