SURİYE’DEN HABERLER - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

SURİYE’DEN HABERLER

Bu haber 05 Temmuz 2017 - 9:05 'de eklendi ve 88 kez görüntülendi.

 

 

Teröristler İhlalde Bulundu

SÜVEYDA – Dış güçlere hizmet eden eli kanlı terör örgütleri çatışmaların durdurulması ilanını ihlal ederek Süveyda kırsalı Bekka – Diybeyn yolu üzerinde seyir eden bir araca ateş açtılar.

Süveyda Valiliğinde bir kaynak; eli kanlı teröristlerin Bekka – Diybeyn yolu üzerinde seyir eden bir araca keskin nişanlı silahlarıyla ateş açmaları sonucunda aralarında 2 kadının bulunduğu 3 kişinin şehit, 2 kadının da yaralı düştüklerini belirtti.

Yerel kaynaklar ise Dera kırsalından gelen teröristlerin yolu kesmeleri ardından araçta bulunan bir aileyi taradıklarını belirtti. Kaynaklar 5 kadın ve bir erkekten ibaret ailenin Devlet Hastanesinde bulunan bir yakınlarının cenazesini teslim almak üzere seyir ettikleri sırada saldırıya maruz kaldıklarına dikkat çekti.

Ordu ve Silahlı Kuvvetler Genel Komutanlığı  Güney Bölgesi Süveyda – Dera – Kunaytra illerinde ulusal uzlaşma ve barışçıl sürece destek amaçlı olarak 5 gün boyunca operasyon ve çatışmaların durdurulduğunu ilan etmişti.

‘ÖSO’ adıyla bilinen terör örgütü sözcüsü ise çatışmaları durdurma ilanının Astana görüşmelerini 5. turu kapsamında geldiğini ve kendilerinin bunu reddettiklerini ilan etmişti.

Güney Bölgede Operasyonlar 5 Gün Askıya Alındı

ŞAM – Ordu ve Silahlı Kuvvetler Genel Komutanlığı Güney Bölgesi Dera – Kunaytra – Süveyda illerinde teröre karşı operasyonların 5 gün durdurulduğunu ilan etti.

Komutanlık  yayınladığı bülteninde; ulusal uzlaşma ve barışçıl sürece destek amaçlı olarak teröre karşı operasyonların 02-07-2017 Pazar günü saat 12:00’dan 06-07-2017 Perşembe günü saat 00:00’a dek askıya alındığını ilan etti.

Komutanlık bülteninde bu süre içinde diğer taraftan herhangi bir ihlalin olması durumunda Suriye ordusunun ihlallere karşı uygun gördüğü şekilde karşılık vereceğinin altını çizdi.

Suriye’yi Suçlamalar Teröre Desteklerini Örtbas Etme Amaçlıdır

ŞAM – Dışişleri ve Gurbetçiler Bakan Yardımcısı ve Suriye’nin Uluslararası Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü OPCW’ye katılmasıyla üstüne düşen sorumlulukları hayata geçirme ulusal komitesi başkanı Faysal Mikdat; teröre karşı operasyonlarında kimyasal silah kullanması yönünde Suriye’ye karşı yapılan suçlamalar ve yürütülen propaganda hamlesi konusunda basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında Mikdat; Suriye’nin tüm kimyasal tersanesi ve programından tamamen arındırıldığını bir kez daha vurgularken, savaş operasyonlarında kullanılması mümkün olmayan herhangi bir kimyasal silah, madde ya da gazın kesinlikle bulunmadığının altını çizdi.

OPCW’nin Suriye’nin her türlü kimyasal silah ve savaşta kullanılabilecek madde ya da ekipmanlardan tamamen arındırıldığını net bir şekilde itiraf edip belirttiğine dikkat çeken Mikdat; buna rağmen bir kısım tarafların ağır kayıplara uğratılan teröristlere destek amaçlı olarak Suriye’yi kimyasal silah kullanmakla suçlayabileceğine inandığını ifade etti.

Mikdat Suriye’nin her daim kimyasal silahların kullanımı konusunda dürüst, profesyonel ve şeffaf bir soruşturmanın yapılmasından yana olup bunu ısrarla talep ettiğini belirtti. Suriye’nin bu bağlamda soruşturma yapılmasını talep ettikleri tüm mevkilerde gereken her türlü işbirliğini yapmaya hazır olduğunu belirttiğine işaret eden Mikdat; yurt topraklarının hiçbir yerinde bu soruşturmaları yapacakların önünde kapıların kapanmadığını ifade etti. Mikdat Suriye’nin ısrarına rağmen soruşturmanın yapılması çabalarının ABD ve müttefikleri tarafından engellendiğine dikkat çekti.

Teröristlerin 19-03-2013 tarihinde Halep kırsalı Han el Asel Beldesinde sivillere ve orduya karşı kimyasal silah kullanmasından bir gün sonra Suriye’nin konuya ilişkin soruşturmanın yapılmasını talep ettiğine dikkat çeken Mikdat; fakat soruşturmacı heyetin 4 aylık süre ardından gönderildiğini ifade etti. Mikdat Han e Asel’de soruşturma yapacak heyetin Şam’a ulaşması ardından, Han el Asel’e gitmeyi reddettiğini, Doğu Ğuta’da kimyasal saldırı iddiasının bulunduğunu ve orada soruşturma yapma talimatları aldığını bildirdiğini aktardı. Bunun üzerine soruşturma heyetinin Doğu Ğuta’ya götürüldüğünü belirten Mikdat; Han el Asel olayının daha sonra heyet tarafından tamamen unutulduğunu kaydetti.

Tüm bunların belli başlı tarafların Suriye hükümetine kimyasal saldırı ithamlarında bulunma yönündeki planlarını kanıtladığını ifade eden Mikdat; teröristlerin kimyasal silah kullanmalarının onlar açısından hiçbir önem taşımadığını söyledi. Mikdat bunun nedeninin Suriye ve halkına karşı yürütülen bu savaşta edat olarak kullanılan teröristlere kimyasal madde ve kimyasal saldırı olanaklarının söz konusu devletler tarafından temin edildiğinin altını çizdi. Mikdat Nusra Cephesi ve IŞİD’in Türkiye üzerinden ve Suudi Arabistan finansıyla kimyasal madde temin ettiklerinin istihbarat ve medya raporlarında tespit edildiğine vurgu yaptı.

Mikdat ABD ve müttefiklerinin Suriye ve ordusuna suçlamalarda bulunup müdahalede bulunmak için kimyasal saldırı suçlamasından başka ellerinde hiçbir şey kalmadığını ifade etti. Aynı zamanda teröre desteklerini de bu suçlamalarla örtbas etmeye çalıştıklarını ifade eden Mikdat; söz konusu bu suçlamaların IŞİD, Nusra Cephesi ve daha başka terör örgütlerin Suriye ordusu karşısında ağır kayıplara uğratılmalarına eş zamanlı olarak geldiklerine vurgu yaptı.

Mikdat, Suriye’nin teröre karşı operasyonlarında bu gibi suçlamalara maruz kalmaması için bizzat kendisi resmi olarak tüm kimyasal tersanesinin yurtdışına alınıp yok edilmesini talep ettiğini hatırlattı.

Kimyasal silahların temelde ABD, İngiltere ve Fransa tarafından icat edildiklerini ve bu devletler tarafından kullanıldığına dikkat çeken Mikdat; Suriye’nin herhangi bir nedenden dolayı herhangi bir yerde ya da zamanda bu silahların kullanılmasını insani ahlaktan uzak bir eylem olduğuna birçok kez dikkat çektiğini ve kınadığını hatırlattı.

Son süreç içinde yaşanan gelişmelerin Suriye açısından şu ana dek en iyi durumda olduğuna dikkat çeken Mikdat; Suriye ordusu ve müttefik güçlerin yurt genelinde teröre karşı önemli ve etkin ilerlemeler sağladıklarını, ulusal uzlaşma çabalarının da Şam ve kırsalının yanı sıra terör örgütleri ve işverenleri dış güçlerin hayallerine mezar olan Homs İlinde gayet güzel ilerlediğini kaydetti.

Mikdat Halep ilinin doğusunu IŞİD’ten kurtarma operasyonlarının terörün yanı sıra ABD, Fransa, İngiltere ve bölgede Filistin davasını unutup İsrail ile işbirliği içinde olan müttefikleri kimi devletlerin Suriye’ye müdahalelerine sınır koyma açısından tarihe gireceğini ifade etti.

Suriye’nin kriz öncesinde tanık odluğu sosyal ve ekonomik kalkınmalarla birlikte bu yönde hızla ilerlediğine dikkat çeken Mikdat; bunun Suriye ve haklına düşman tarafları ciddi şekilde rahatsız ettiğini kaydetti. Mikdat söz konusu bu tarafların Suriye’nin tüm bu kalkınma çabalarını sabote etmek ve Suriye halkını katletmek için milyarlarca dolar harcadıklarını ifade etti.

Suriye ve halkına yönelik yürütülen bu savaşta İsrail’in rolüne de işaret eden Mikdat; tüm bu koşullara rağmen bölgede Filistin halkının meşru haklarını savunan, Filistin’in işgalden kurtarılmasını talep etmeye devam eden yegane devletin Suriye kaldığına vurgu yaptı. Mikdat Suriye’nin ayrıca Ortadoğu sorunlarının siyasi yollarla çözülmesini talep ettiğine dikkat çekerken, fakat İsrail’in Filistinlilerin meşru haklarının en basitini bile iade etmeyi kabul etmediğini kaydetti.

 Haber Merkezi