ÜST REKLAM

logo

reklam
11 Ocak 2019

SURİYE’DEN HABERLER

İdlib Kırsalının Doğusunda Hizmet Projeleri Uygulanıyor

İdlib Valiliğinde Hizmet Dairesi ordu birliklerimizin ilin doğu kırsalında terörden kurtardıkları bölgelerde vatandaşların evlerine dönüşünü kolaylaştırma ve normal yaşamı sağlama amaçlı bir dizi hizmet projesini hayata geçirdi.

İdlib Valiliğinde Teknik Hizmetler Dairesi Başkanı İzzet el Halil SANA’ya verdiği demeçte; ordu birliklerimizin terörden kurtarıp güvenliği sağladıkları bölgelerde vatandaşların evlerine dönmeleriyle onların yaşam koşullarını iyileştirme ve temel gereksinimlerinin karşılanması yönünde bir dizi adımın atıldığını söyledi.

Halil Ebu el Zuhur Havaalanı ve bölgesinin terörden kurtarılması ardından daha önce terör saldırıları nedeniyle tehcir edilen vatandaşların önemli bir kısmının ordunun güvenliği sağladığı bölgelerdeki evlerine döndüklerini belirtti. Dolayısıyla bu bölgelerde yol ve hizmet kurumlarının onarılması yönünde yoğun çabalar harcandığını ifade eden Halil; bu çerçeve altında Halep ve Hama illerini birbirine bağlayan ve İdlib kırsalının doğusundan geçen 105 km uzunluğundaki yolun onarıldığına dikkat çekti.

Halil daha önce terör saldırıları nedeniyle trafiğe kapatılan söz konusu yolun bölgede stratejik bir önem taşıdığına işaret ederken; alternatif olarak kullanılan yolu en az 100 km kadar kısalttığını belirtti.

Hizmet kurumlarını onarma kapsamında okul, sağlık ocağı ve daha başka bir dizi resmi binanın onarıldığına dikkat çeken Halil; terörden kurtarılan bölgelerde yaşam koşullarını iyileştirme ve vatandaşların temel gereksinimlerinin temini için yoğun çabaların devam ettiğini kaydetti.

Homs İli Suriye Genelinde İlk Sırayı Alıyor

Homs İli geçen sezonda 590 bin dönüm arazide ekili badem ağaçlarından 73 bin ton badem üretti.

Homs İl Tarım Müdürü Nezih el Rifai SANA muhabirine açıklamalarında; Homs İlinin badem üretiminde Suriye genelinde ilk sırayı aldığına dikkat çekti. Rifai Homs İli genelinde 16 milyonu üretim sürecinde olmak üzere toplam 22 milyon badem ağacının bulunduğunu açıkladı.

Homs İlinde badem ekiminin genellikle ilin doğusunda olduğunu kaydeden Rifai; badem ağacının kurak bölgelerde yetişmesiyle çorak arazileri ağaçlandırma çalışmalarında en çok kullanılan meyveli ağaç olduğunu söyledi.

Uyuşturucuyla Mücadele Ekipleri Boş Durmuyor

Hama Demokrasi ve özgürlük iddiacılarının yanı sıra din arkasında saklanan terör çeteleri saflarında uyuşturucu kullanımı yaygın olmasıyla uyuşturucuyla mücadele ekipleri bugün Hama İlinin doğusu Selemiye kırsalında 55 kg esrar ele geçirdi.

Hama İl Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi Başkanı Tuğgeneral Muhammed Zarur; ekiplerin dakik bir operasyon sonucunda Selemiye kırsalının Hneyfiş Beldesinde 55 kg esrar ele geçirdiklerini belirtti. Zarur ekiplerin olayla ilgili birkaç kişiyi tutukladıklarını, şebekenin geri kalanlarının tutuklanması için operasyonun devam ettiğini ifade etti.

Haber Merkezi

 

 

 

Share
220 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?