SURİYE’DEN HABERLER - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

SURİYE’DEN HABERLER

Bu haber 04 Temmuz 2017 - 9:40 'de eklendi ve 93 kez görüntülendi.

 

Deyrezzor’da saha kaynakları; radikal terör örgütü IŞİD’in dün akşam, kuşatma altındaki sivil vatandaşlara aktarılmak üzere muhtelif gıda maddelerini Deyrezzor Havalimanına indirmeye çalıştığı sırada askeri bir helikoptere ateş açtıklarını belirtti.

Kaynaklar radikal çetelerin açtıkları ateş sonucunda helikopterin düştüğünü ve metninde bulunan 4 askerin şehit düştüklerine dikkat çekti.

Suriye’de Terörü Yok Etmek Hala Önceliğimizdir

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ryabkov; Rusya ve ABD arasında terörle mücadele başta olmak üzere uluslararası meselelerin çözümünde hala bir kısım ilkesel anlaşmazlıkların bulunduğunu belirtti.

Rus Izvestia Gazetesine verdiği demeçte Ryabkov; Suriye’de yaşananların gerçeğinin herkes tarafından bilinmesiyle Moskova ve Washington arasında meşru hükümet kavramı ve terörle mücadelenin organize edilmesi konularında hala bir anlaşmazlığın bulunduğuna dikkat çekti.

Rus Bakan Yardımcısı Ryabkov; Rusya açısından Suriye’nin tamamında tüm teröristleri ve mevkilerini yok etmenin hala temel öncelik olduğunun altını çizdi.

Terör Örgütleri İşverenlerinin Talimatlarıyla Sivilleri Hedef Alıyorlar

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı dış güçlere tabi terör örgütlerin, işverenleri bu dış güçlerin talimat ve desteği ile Şam ve Dera’da güven içinde yaşayan masum sivil insanları bombalı terör eylemleri ve gaddar füzelerle hedef almaları konusunda BM genel sekreteri ve BMGK başkanına eş iki resmi mektup gönderdi.

BM ve BMGK’nin arşivlerinde resmi bir belge niteliği taşıyan söz konusu mektubunda bakanlık, İsrail, ABD, İngiltere, Fransa, Türkiye, Suudi Arabistan başta olmak üzere belli başlı devletlerin destekledikleri teröristlerin ordu birlikleri karşısında ağır kayıplara uğratılmaları gölgesinde masum sivil vatandaşlara karşı gaddar saldırılarını tırmandırdıklarına dikkat çekti. Bu saldırılarda çoğu kadın ve çocuk olmak üzere çok sayıda masum sivil vatandaşın şehit veya yaralı düştüklerine vurgu yapan bakanlık, özel ve hizmet kurumları gibi kamu mülklerde meydana gelen hasarların insani durumlara olumsuz etkilerine dikkat çekti.

Bakanlık terör örgütlerin sivillere karşı bombalı eylemleri ve gaddar füze saldırılarını işverenlerin desteği ve talimatlarıyla yaptıklarına vurgu yaparken, bu saldırıların gerilimi azaltma bölgeleri ve çatışmaları durdurma anlaşmasına açık bir ihlal teşkil ettiğinin altını çizdi.

Bakanlık mektubunda BM ve BMGK’den terörü destekleyen ve yönlendiren devletlere karşı caydırıcı icraatlar alınmasını talep ederek, BM ve BMGK’nin terörle ilgili kararlarını dürüst ve ciddi bir şekilde hayata geçirilmesinde görevlerini üstlenmelerini istedi.

Güvenlik birimlerinin Şam’da insani bir faciayı engellediklerine dikkat çeken bakanlık, terör örgütleri ve işverenlerinin Şam’da güven içinde yaşayan masum insanları hedef almak için intihar eylemcileri teröristlerin kullandıkları 3 bombalı araç gönderdiklerine dikkat çekti. Bakanlık güvenlik birimlerinin iki aracı hedefe ulaşmadan önce başarılı bir şekilde imha ettiklerini, üçüncü aracın ise Şam’a girerek intihar eylemcisi terörist tarafından havaya uçurulduğunu kaydetti.

Bakanlık bu saldırıların alışılageldiği gibi Astana görüşmeleri öncesinde geldiğini, ABD’nin de Suriye’ye yönelik tehditleri ve şu an Suriye’ye karşı yürütülmekte olan düşmancı medya hamlesine eş zamanlı geldiğine dikkat çekti. Bu hamlede öne sürülen iddiaların aslı gerçeği olmadığına dikkat çeken bakanlık, gerçeklerin çarpıtılması ve Suriye’ye yönelik tehditlerin savrulmasının IŞİD ve Nusra Cephesi dahil tüm terör örgütlerin ekmeklerine yağ sürme niteliğinde olduğunu vurguladı.

Bakanlık uluslararası toplumunda teröre karşı mücadelede rolünü alması gerektiğini, terör ve terör destekçilerinin görmezden gelinmesi için hiçbir mantık ya da geçerli nedenin bulunmadığını ifade etti. Terör ve destekçilerini görmezden gelmenin BM ve BMGK’nin karar ve misaklarına apaçık bir ihlal teşkil ettiğini belirten bakanlık, aynı zamanda uluslararası güvenlik ve istikrara karşı da ciddi bir tehlike teşkil ettiğinin altını çizdi.

Radikal Terörün Füze Saldırıları Devam Ediyor

Eli kanlı radikal teröristlerin masum sivil vatandaşlara gaddar füze saldırıları devam ederken bu saldırılarda birçok vatandaş şehit ve yaralı düştü.

Deyrezzor Valiliğinde bir kaynak; radikal terör örgütü IŞİD’in, kuşatma altında tuttuğu Deyrezzor Kentinin Kusur ve Cura semtlerine füze saldırılarını tekrarladığını belirtti.

Kaynak radikal terör füzelerinde masum sivil vatandaşlardan 2 kişinin şehit, 4 kişinin de yaralı düştüklerini aktarırken, vatandaşların evlerinde meydana gelen hasar ve bu hasarların insani durumların kötüleşmesine katkılarına dikkat çekti. Radikal Terörün Füze Saldırıları Devam Ediyor

Eli kanlı radikal teröristlerin masum sivil vatandaşlara gaddar füze saldırıları devam ederken bugün bu saldırılarda birçok vatandaş şehit ve yaralı düştü.

 

Deyrezzor Valiliğinde bir kaynak; radikal terör örgütü IŞİD’in, kuşatma altında tuttuğu Deyrezzor Kentinin Kusur ve Cura semtlerine füze saldırılarını tekrarladığını belirtti.

Kaynak radikal terör füzelerinde masum sivil vatandaşlardan 2 kişinin şehit, 4 kişinin de yaralı düştüklerini aktarırken, vatandaşların evlerinde meydana gelen hasar ve bu hasarların insani durumların kötüleşmesine katkılarına dikkat çekti.

Haber Merkezi