SURİYE'DEN HABERLER - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

SURİYE’DEN HABERLER

Bu haber 21 Aralık 2018 - 8:50 'de eklendi ve 126 kez görüntülendi.

Yeniden Yapılanma Süreci İçin 63 Proje Sunuldu

Şam Üniversitesi İktisat Fakültesi “Suriye’nin Yeniden Yapılandırılmasında Ekonomik Katkılar” sloganı altında bugün Suriye Kalkınma Sekretaryası ile işbirliği içinde yıllık konferansını düzenledi.

Fakültede mastır ve doktora yapan öğrencilerin katıldıkları konferansta tarım, sanayi, bankacılık, sigorta, sağlık hizmetleri, sosyal hizmetler ve daha başka alanlara odaklanan bilimsel 63 proje yer aldı. Projelerin pratikte hayata geçirilmesi için önerilerin tartışıldığı konferansta; tüm bu projelerin Bakanlar Kurulu ve ilgili diğer resmi kurumlara aktarılacağı kaydedildi.

Konferansta Suriye’nin yeniden yapılandırılmasın da bir dizi tez ve bilimsel araştırmalar tartışılırken; yeniden yapılandırmada bilimsel ve akademik çalışmaların önemi ifade edildi.

Ticari Alışveriş, Taşımacılık ve Yargı Alanlarında İşbirliği Görüşüldü

Bağdat Irak Ulaştırma Bakanı Abdullah Lueybi bugün Suriye’nin Bağdat Büyükelçisi Sattam Cedan el Dendah ile iki kardeş ülke arasında ticari alışverişi geliştirmenin yanı sıra kara ve hava taşımacılığında ortak çalışmaları pekiştirme olanaklarını masaya yatırdı.

Suriye’nin Deyrezzor İline tabi Albukemal Bölgesi ile Irak’ın Kaim Bölgesi arasındaki sınır kapılarını hizmete açma öneminin ifade edildiği toplantıda; bunun iki ülke ve halkları arasındaki ekonomik ve ticari ilişkileri geliştireceği kaydedildi.

Iraklı Bakan Lueybi Büyükelçi Dendah ile Irak havayolları aracılığı ile iki ülke arasında hava taşımacılığını geliştirme ve iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirme olanaklarını ele aldıklarını belirtti.

Öte yandan Irak Yüksek Yargı Konseyi Başkanı Faik Zidan da Suriye’nin Bağdat Büyükelçisi Dendah ile bir araya gelerek Suriye ve Irak arasında yargı alanında işbirliğini masaya yatırdı.

Irak Yüksek Yargı Konseyi yayınladığı beyanda iki tarafın terörle mücadele konusunda iki kardeş ülke arasında yargı ve kanun alanında işbirliğinin pekiştirilmesinin önemini kaydettiklerini ifade etti.

Moskova Rusya Savunma Bakanı Sergey Shoygu, Suriye’de terörle mücadele eden Rus kuvvetlerinden temel bölümün çekilme eyleminin tamamlandığını ilan etti.

Başkan Vladimir Putin’in katılımıyla Savunma Bakanlığı Komutanlık Heyeti Toplantısında Shoygu, Suriye Arap Ordusunun ülke topraklarının büyük bölümünü ele geçirmesi ardından, Moskova’nın operasyonlar uygulamak için Suriye’deki askeri varlığını düşürme eylemini yeterli düzeye kadar düşürdüğünü belirtti.

Shoygu, Suriye’den çekilen Rus kuvvetlerinin Hmeymim ve Tartus üslerine tabi olmadıklarına işaret ederek, Rusya hava silahının ülkedeki savaş operasyonlarının sayısını haftalık 100-120 sortiden 2 veya 4 sortiye düşürdüğünü bu sortilerin çoğunun keşif ve istihbarat uçuşları olduğuna işaret etti.