SURİYE’DEN HABERLER - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

SURİYE’DEN HABERLER

Bu haber 17 Aralık 2018 - 9:06 'de eklendi ve 172 kez görüntülendi.

 

Şam Cumhurbaşkanı Beşşar Esad dün Suriye-Rusya ticaret, ekonomik, bilimsel ve teknik işbirliği Ortak Komisyonunda Rusya tarafı heyet başkanı Federal Rusya Hükumeti Başkan Yardımcısı Yuri Borisov başkanlığındaki Rusya Hükumet heyetini kabul etti.

Kabulde, ikili ilişkiler ve her iki tarafın daimi çalışmaları, özellikle ekonomik alanda olmak üzere çeşitli düzeylerde bu ilişkilerin güçlendirilmesi konuları ele alındı.

Cumhurbaşkanı El Esad, bu ilişkilerin, bazı Batılı ülkelerin politikalarına karşı koymada, iki dost ülke ve halkları açısından güç faktörü oluşturduğuna işaret etti.

Cumhurbaşkanı Esad, özellikle teröre karşı sağlanan zaferler ve Suriye topraklarının büyük çoğunluğuna güven ve istikrarın geri getirilmesi gölgesinde Suriye’deki ekonomik durumların iyileştirilmesi Rusya’da da ekonomiyi desteklemeye yardımcı olacak önemli yatırımlar, projeler ve stratejik işbirliği adımları kanalıyla sağlanabilecek güçlü ekonomik işbirliği için uzun vadeli algılar koymak için ortak komite toplantılarının istismar edilmesi önemini belirtti.

Kendiyönünden Borisov, Rusya’nın Suriye ile muhtelif alanlardaki işbirliği düzeyiniSuriye ekonomisinin yeniden imar sürecine somut bir şekilde yardımcı olacakşekilde yükseltmeye çalıştığını belirterek, Suriye’de terörün zayıflatılmasındaSuriye ve Rusya orduları arasındaki işbirliği nasıl verimli olduysa ortakçabaların da Suriye ekonomisinin yükselişe geçmesi ve muhtelif sektörlerde altyapıların yeniden imarında da başarılı olacağına işaret etti.

Rus heyeti üyeleri de, teröre karşı somut zaferlerle siyasi ayaktaki ilerlemelere paralel olarak, Rusya’nın Suriye’de ekonomik süreci desteklemek için uygun koşulları yaratmak için aktif bir şekilde çalıştığını söyledi.

Görüşmede, projelerle birlikte önümüzdeki iki gün içinde Suriye-Rusya Ortak Komitesi toplantıları sırasında imzalanacak anlaşmalar gözden geçirildi.

New York  Suriye’nin Birleşmiş Milletlerdeki daimi temsilcisi Beşşar Caferi Suriye’nin, İdlib’teki terörist şebekelerin artıklarıyla mücadele etme ve yabancı işgalci güçleri topraklarından kovmak için her zamankinden daha fazla kararlı olduğunu belirtti.

Güvenlik Konseyi’nin BM Genel Sekreterinin Suriye’deki insani durum hakkındaki 58. raporunu tartışmak üzere düzenlediği toplantısında Caferi, Suriye’yi hedef alan tüm zalim planları bertaraf edeceğini söyledi.

Teröristlerin tahrip ettiği bölgeleri yeniden yapılandırmada Suriye’nin emin adımlarla ilerlediğini belirten Caferi, Suriye’nin kendisine yönelik uygulanan tek taraflı ekonomik yaptırımlar sebebiyle tehcir edilen vatandaşların ülkelerine dönmeleri için gerekli bütün icraatları ve kolaylıkları düzenlediğine dikkat çekti.

BM’nin Suriye’deki insani durumla ilgili resmi ve resmi olmayan yüzlerce toplantılar düzenlediğini çok sayıda kararı itimat ettiğini lakin, bu rapor ve oturumların hedefinin gerçekten Suriye’deki insanların durumlarını iyileştirmek mi yoksa bazıları bunlar kanalıyla Suriye Hükümetine politik baskılar düzenlemek ve Suriyelilerin acılarını ucuz politik ticaret için mal gibi kullanmak mıdır, sorusunu dile getirene Caferi, Suriye Hükümetine insanlık krizine sebep olan ve bu krizin büyümesine sebep olan ve geriye kalan terörist grupları artıklarıyla mücadele etmeye yardımcı olunmasını talep etti.

İnsanlık Krizi Sadece Terörist Grupların Girdiği Bölgelerde Meydana Geldi

Caferi, Suriyelilerin refahına gerçekten ilgi duyan herhangi bir gözlemcinin, insani krizin sadece terör örgütlerinin ve yabancı güçlerin yasa dışı yollardan girdiği bölgelerde yaratıldığına dikkat çekti.

Caferi, Güvenlik Konseyi’nin, ABD’nin yürüttüğü yasa dışı koalisyonun Suriye’deki sistematik saldırıları ve altyapıyı yıkma planlarını durdurması için ciddi bir şekilde hareket etmesi ve sorumluluklarını üstlenmesine çağrı yaparak bu koalisyonda çalışanların, Devletlerin içişleri ve Üye Devletlerin toprak bütünlüğünü zayıflatmasını reddeden Birleşmiş Milletler ve Güvenlik Konseyi kararlarına uymaya mecbur edilmeleri gereğini vurguladı.

Suriye’ye uygulanan ve Suriye halkına büyük zararlar veren tek taraflı zalim yaptırımların derhal kaldırılmasına yönelik Suriye’nin talebini yineleyen Caferi, bu yaptırımların devam etmesi halinde Suriyelilerin yaşam koşulları için gerekli olan ihtiyaçlarının temin edilmesini zorlaştıracağını ayrıca tehcir edilen Suriyelilerin vatanlarına geri dönüşlerini zorlaştıracağını dile getirdi.

Aralarında dezenformasyonlu bilgiler ve rakamlar sunmanın da bulunduğu Suriye’deki insani davanın siyasileştirilmesi olayının durdurulmasına çağrı yapan Caferi, özellikle şu andaki durumlar gölgesindeki Suriyelilerin ihtiyaçlarını karşılamak için uluslararası insani desteğin arttırılmasını istedi.

Suriye’deki Krizle İlgili İnsani Yardım Çalışmaları Merkezi Başka Yerden Değil Şam’dan Hareket Eder

Caferi, Suriye hükümetinin en çok Suriye topraklarında yaşayan bütün vatandaşlarına her türlü insani yardımı sağlamakla ilgilendiğini belirterek, Suriye Kızılay’ının koordinasyonuyla bu görevi kusursuz bir şekilde yerine getirdiğini vurguladı.

BM’in gözlemleme mekanizmasının sınır kanalıyla gönderilen insani yardımların yerine varıp varmadığını gözetlemeden aciz olduğunu çünkü bu yardımların Suriye-Türkiye sınırı kanalıyla yürüdüğünü ve terörist grupların yayıldığı bölgelere yapıldığını ancak bu yardımların terörist gruplar tarafından alınıp kendi ailelerine dağıtıldığını ve yerine ulaşmadığını bilmediğine ve görmediğine dikkat çekti.