ÜST REKLAM

logo

reklam
10 Aralık 2018

SURİYE’DEN HABERLER

Meclis İdari kalkınma Bakanlığının Çalışmalarını Tartıştı

Halk Meclisi tüm bakanlıkların çalışma ve performanslarını tartışıp sorgulama toplantıları kapsamında bugün başkanı Hammuda Sabbağ başkanlığında düzenlediği toplantıda İdari Kalkınma Bakanlığının çalışmalarını tartıştı.

Meclis oturumunda söz hakkı alan milletvekilleri bakanlık ve ona tabi tüm kurumların çalışma ve performanslarını tartışıp eleştirirlerken, bu çalışmaların kalkındırılması yönünde önerilerde bulundular.

Milletvekilleri konuşmalarında beşeri kaynakların geliştirilmesi ve memur atamalarında yetenek ve performans sahiplerine öncelik verilmesinin yanı sıra uygun kişinin uygun görevde olması öneminin altını çizdiler.

Meclis oturumunda İdari Kalkınma Bakanı Selam Seffaf bakanlığın çalışmaları ve planları hakkında meclise sunum takdim etmesi halinde milletvekillerinin sorularını cevapladı.

Yüzlerce Vatandaşın Terör Bölgelerinden Çıkmalarına Yardım Edildi

Terör nedeniyle tehcir edilen vatandaşların evlerine dönmeleri ve güven içinde normal yaşamlarını sürdürme amaçlı çabalar kapsamında ordu birlikleri bugün İdlib ve Deyrezzor kırsallarında teröristlerin bulundukları bölgelerden çıkan yüzlerce vatandaşın güvenliğini temin edip evlerine geri dönmelerine yardım etti.

Yetkili bir kaynak ordu birlikleri Rus Koordinasyon Merkezi ile koordinasyon içinde Deyrezzor kırsalında teröristlerin bulundukları bölgelerden çıkan yüzlerce vatandaşı araç ve gereksinimleriyle birlikte güvenliklerini temin edip evlerine dönmelerine yardım ettiğini belirtti. Kaynak sağlık ekiplerinin insani amaçlı olarak açılan Salihiye Geçidi üzerinden ordunun güvenliği temin ettiği bölgelere dönen vatandaşlardan onlarcasına gerekli tıbbi yardımı sunduklarına dikkat çekti.

Terör bölgelerinden çıkıp ordunun güvenliği sağladığı bölgelere gelen vatandaşların büyük çoğunluğunun çocuk ve kadınlardan ibaret olduğunu ifade eden yetkili kaynak; vatandaşların tüm temel gereksinimlerinin temin edildiğini kaydetti.

Diğer yandan yetkili kaynak İdlib kırsalında da insani amaçlı olarak açılan Ebu el Zuhur Geçidinden yüzlerce vatandaşın teröristlerin bulundukları bölgelerden çıktıklarına dikkat çekti.

Söz konusu vatandaşların büyük çoğunluğunun yine kadın ve çocuklardan ibaret olduğunu ifade eden yetkili kaynak; burada da vatandaşlara gerekli tıbbi ve diğer yardımların yapıldığını söyledi.

Yargı İdaresi İdari Reformda Stratejik Bir Seçenektir

Altıncı Yargı Konferansı bugün Halep Kentinde Adliye Sarayında “Yargı İdaresi İdari Reformda Stratejik Bir Seçenektir” sloganı altında faaliyetlerine başladı.

Konferansta anayasa ve kanunlarda mevcut boşlukları kapatma, yargı alanındaki yolsuzluğa son verip kanunların üstünlüğünü vurgulama üzerinde odaklanılıyor.

Konferans faaliyetlerinin açılışında konuşan Adalet Bakanı Hişam el Şear; konferansın düzenlendiği sloganın teorikte sınırlı kalmayıp pratikte görülmesi gerektiğinin altını çizdi. Bakan Şear sağlam kanuni sistem ve gelişmiş yasamaların mevcut boşluklar ve yolsuzluklara son vereceğini ifade etti.

Cumhuriyet Baş Müftüsü Ahmet Bedreddin Hassun ise kanun ve yargı dürüstlüğünün milletin dürüstlüğünde büyük bir öneme sahip olduğuna dikkat çekti. Hassun düzenlenen konferansın yargı reformu ve kanunların geliştirilmesinde bir adım teşkil ettiğini ifade ederken, alınan kararların etkin bir şekilde hayata geçirilmesi gereğini kaydetti.

Konferansın açılışında “Halep Gözlerimin İçindedir” adı altında sunulan belgesel filmde Halep’te yargı çalışmalarının yanı sıra Halep’in terör saldırıları sonucunda maruz kaldığı hasara ışık tutuldu.

El Esad 2019 Yılı Devlet Genel Bütçe Kanunnamesini Onayladı

Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad bugün 2019 yılı devlet genel bütçesine ilişkin kanunnameyi onayladı.

Halk Meclisinin 3 Aralık tarihinde düzenlediği oturumda tartışıp onaylaması ardından anayasa gereğince cumhurbaşkanlığına onay için sevkeettiği kanunnamede 2019 yılı devlet genel bütçesi 3882 milyar lira olarak belirlendi. Genel bütçede 2782 milyar lira cari harcamalar için tahsis edilirken; 1100 milyar lira ise yatırım harcamaları için tahsis edildi.

2019 yılı devlet genel bütçesinde 443 milyar lira ihtiyat olarak tahsis edilirken; 811 milyar lira da sosyal destek için tahsis edildi.

Haber Merkezi

 

Share
217 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?