ÜST REKLAM

logo

reklam
05 Aralık 2018

SURİYE’DEN HABERLER

Suriye’nin güney bölgesinde teröristlerin yok edilmeleri öncesinde özel ve kamu mülklere yerleştirdikleri bomba düzenekleri ve mayınları temizleyip halkın güvenliğini sağalama amaçlı devam eden operasyonlarda bir kısmı ABD menşeli büyük miktarda silah ve mühimmat ele geçirildi.

Güvenlik kaynağı Güney Bölgesinde terörden kurtarılan belde ve köylerde devam eden arama tarama operasyonları sırasında teröristlerin sakladıkları büyük miktarda ve muhtelif türde silahlar, roketler, ABD menşeli füzeler ve mühimmat ele geçirildiğini aktardı.

Güney Bölgesindeki il kırsallarında arama tarama operasyonlarının ordu birliklerinin ve güvenlik birimleri tarafından bölge halkının tam işbirliği ile devam ettiğini ifade eden güvenlik kaynağı; vatandaşların güvenli bir şekilde evlerine ve arazilerine dönmeleri için gerekli çalışmaların da yoğun bir şekilde devam ettiğini kaydetti.

İdlip’te terör örgütlerin silahsız bölge ittifakını ihlal etme ve güven içinde yaşayan yerleşim alanlarına ek olarak bu bölgeleri ve masum sivil vatandaşları koruyan ordu birliklerinin mevkilerine saldırılarını sürdürdü.

Askeri bir kaynak ordu birliklerinin Hama kırsalı Latamina Kentinin güney taraflarında terörist örgütlerin Zellakiyyat Köyü çevresinde konuşlanan askeri noktalara saldırı girişimlerinde bulunma amaçlı hareketlenmelerini tespit ettiklerini belirtti. Kaynak ordu birliklerinin saldırganlara uygun şekilde karşılık verip kiralık çetelerin saflarında ağır kayıplara yol açtıklarına dikkat çekti.

Hama kırsalının kuzeyi Mharde Kenti civarı Hamamiyat Beldesi Köyü çevresinde bulunan ordu birliklerinin Ceysat ve Tel el Sahr beldeleri çevresindeki askeri noktalara saldırmaya çalışan kiralık teröristlere karşı koyduklarını aktaran askeri kaynak; uygun silahlarla verilen karşılıkta saldırganların çoğunun ölü yaralı olarak ele geçirildiklerini belirtti.

Askeri kaynak ordu birliklerinin, terörist grupların Hama kuzey kırsalındaki Suran ve Tel Bezzam beldeleri çevresine düşen roketlerin fırlatıldığı terör mevkilerin top ateşine tutulmaları sonucunda Türkiye sınırlarından sızan kiralık yabancı teröristlerin sayı ve ekipmanlarıyla ağır kayıplara uğratıldıklarını belirtti.

“Saldırılarında Bir Kez Daha Sayı ve Ekipmanlarıyla Ağır Kayıplara Uğratıldılar”

Suriye’nin kuzeyinde sivil yerleşim alanları ve askeri mevkilere saldırı girişimlerinde her defasında ciddi kayıplar veren teröristler, işverenlerinin talimatları ve yönlendirmeleriyle bu saldırılarını ve İdlib’te silahsız bölge ittifakını ihlal etmeye devam ediyorlar.

Hama İlinin Mharde Kenti kuzeyi Şalyut Beldesi civarında bulunan vatan koruyucuları Zekkat Beldesi güneyindeki tarım arazilerinden sızıp sivil yerleşim alanları ve askeri mevkilere saldırmaya çalışan bir terör grubunu tespit etti. Saldırganları yoğun ateşe tutan ordu birlikleri, kiralık teröristlerin sayı ve ekipmanlarıyla ciddi kayıplara uğratılmaları ardından sağ kalanlar geldikleri yerlere geri kaçtı.

Latamina Kentinin güneyindeki zeytinliklerde yine civarda bulunan askeri noktalar ve sivil yerleşim alanlarına saldırmaya çalışan kiralık teröristler tespit edilmesiyle burada da saldırganlara uygun silahlarla karşı koyulup ağır kayıpları ardından geri püskürtüldüler.

“1400’den Fazla Suriyeli Vatana Döndü”

Dera’da Ürdün’e açılan Nasib Sınır Kapısı son bir hafta içinde daha önce terör nedeniyle tehcir edilen 1439 vatandaşın yeniden vatana dönüşlerine tanık oldu.

Sınır Kapısı Müdürü Albay Mazin Gandur; daha önce tehcir edilen vatandaşların vatana dönüşlerinde son bir hafta içinde ciddi bir artış kaydedildiğini belirtti.

Ürdün’de Suriye büyükelçiliğinin gelişigüzel bir şekilde yurtdışına çıkan ve şu an vatana dönmek isteyenlere sağladığı kolaylıklara dikkat çeken Gandur; bu kolaylıklar sonucunda 1439 kişinin bir hafta içinde vatana döndüklerini açıkladı. Gandur şu ana dek Nasib Sınır Kapısı üzerinden vatana 4219 kişinin kimliklerini tespit edecek herhangi bir belgeye sahip olmamalarıyla geçici geçiş kartıyla vatana girdiklerini söyledi.

Haber Merkezi

 

 

 

Share
205 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?