ÜST REKLAM

logo

reklam
03 Aralık 2018

SURİYE’DEN HABERLER

Daha önce terör nedeniyle Ürdün’e tehcir edilen çok sayıda aile bugün Dera’ya açılan Nasib Sınır Kapısından vatana ve kahraman ordu birliklerimizin terörden kurtardıkları belde ve köylerine döndü.

Vatana dönen vatandaşlar ordu birliklerinin teröre karşı şanlı zaferleri sayesinde vatana ve evlerine dönmenin sevincini ifade ederken, yeniden onurlu ve hür bir yaşama dönmenin kelimelerle anlatılmayacak kadar güzel olduğunu kaydettiler.

Kamplarda yaşadıkları koşulların zorluğuna işaret eden vatandaşlar; vatanın gerçek anlamını ve değerini irdelediklerini ifade ettiler. Vatandaşlar vatanın onur ve güven olduğunu, vatansız bir insanın normal bir yaşam sürmesinin imkansız olduğuna dikkat çektiler.

Nasib Sınır Kapısı üzerinden şu ana dek binlerce vatandaş ordunun terörden kurtardığı bölgelerde evlerine döndü.

İdlib kırsalında teröristlerin bulundukları bölgelerden çıkan onlarca aile bugün ordu birliklerinin insani amaçlı olarak temin ettikleri Ebu el Zuhur Geçidi üzerinden Halep, İdlib ve Hama kırsallarındaki belde ve köylerine döndü.

Terör bölgelerinden çıkan ailelere gerekli insani ve tıbbi yardımlar için hazır bekletilen ekipler bugün çıkan onlarca aileye yine gerekli yardımları sunarlarken; ailelere resmi işlemlerden sonra muhtelif bölgelerdeki evlerine güvenli bir şekilde aktarıldılar. Teröristlerin bulundukları bölgelerde yaşadıkları zor koşullara dikkat çeken aileler; ordunun güvenliği sağlaması ardından evlerine ve normal yaşamlarına dönmenin sevincini ifade etmek için kelimelerin yetersiz kaldığını kaydettiler.

“Yıllar Sonra Yeniden Turizm Faaliyetlerine Döndü”

Dera’da Kiralık ve radikal teröristlerin saldırıları nedeniyle yıllardır turizm faaliyetlerinden mahrum kalan antik Busra el Şam Kenti bugün yeniden kapılarını ziyaretçilerine açtı.

Antik kentte teröristlerin saldırıları nedeniyle hasar gören bir kısım bina ve eserler onarıma ihtiyaç duysa da antik Busra el Şam Kalesi ve Amfi Tiyatrosu bugün yeniden turistik ve kültürel faaliyetlere tanık oldu.

Suriye Keşif ve Belgeleme Cemiyetinden gönüllüler bugün; Dera İlinin terörden kurtuluşunun ilan edilmesi ardından antik kenti ziyaret eden ilk grup oldular.

Gönüllü ekip Busra el Şam Kentinde turistik faaliyetlerde bulunurken, teröristlerin yol açtıkları hasarları da inceleyip belgeledi.

Horan Tarihin Kapısıdır sloganı altında düzenlenen kültürel faaliyete 150’den fazla gönüllü katıldı.

Busra el Şam ziyaretlerinde gönüllü ekibi büyük devrimin güney bölgesindeki lideri Sultan Paşa el Atraş’ın anıtını ziyaret ederek; Suriye’nin Fransız işgalinden kurtuluş devrimi liderlerinden olan bu şahsiyet hakkında ayrıntılı bilgi aldı.

Gönüllüler ekibi bu kültürel ve turizm faaliyetlerinden amaçlarının gerek Suriye’de gerekse Suriye dışında herkese Horan Bölgesi ve turizm bölgelerinin güvenli olup tüm ziyaretçileri memnuniyetle karşılamaya hazır olduğunu duyurmak istediklerini ifade ettiler.

“İsrail Füzelerinin Tümü Hedeflerine Ulaşmadan Önce İmha Edildiler”

Askeri bir kaynak işgalci İsrail’in bugün Güney Bölgesinde bir dizi mevkilere füzelerle bulunduğu saldırının hava savunma güçleri tarafından üstün bir başarıyla çökertildiğini belirtti.

Askeri kaynak düşman Şam ve Kunaytra kırsallarında hava savunma sistemlerinin saldırının gayet yoğun olmasına rağmen düşman füzelerin hiç birinin hedefe ulaşmasına izin vermeyip havada imha ettiklerini belirtti.

Diğer yandan muhtelif medya araçlarının aktardıkları haberlerde özellikle Golan topraklarının Şeyh Dağı olmak üzere işgal altındaki topraklarda İsrailli tüm radarlarda aydınlatma sisteminin henüz bilinmeyen nedenlerden dolayı söndüğünü aktardı.

ABD komutasındaki gayrı meşru uluslar arası koalisyonun IŞİD’e karşı savaş bahanesi altında masum sivilleri bombalamaya devam etmesiyle katliamlar zincirinin son halkasında en az 30 vatandaş şehit düştü.

Deyrezzor kırsalının Şaafe Köyünde yerel kaynaklar açıklamalarında; ABD koalisyonuna tabi savaş uçaklarının sivil vatandaşların evlerini bombaladıklarını belirtti. Kaynaklar bombardıman sonucunda aralarında çocuk ve kadınların bulunduğu 30 masum sivil vatandaşın şehit, birçok vatandaşın yaralı düştüklerini ifade ederken, evlerde büyük yıkım ve hasarın meydana geldiğini sözlerine ekledi.

Haber   Merkezi

 

 

 

 

 

 

 

 

Share
208 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?