ÜST REKLAM

logo

reklam
30 Kasım 2018

SURİYE’DEN HABERLER

“Suriye Heyeti Rus Heyet İle Görüştü”

Caferi başkanlığındaki Suriye heyeti Astana’ya varması ardından Rusya başkanının Suriye özel temsilcisi Alexander Lavrentiev başkanlığındaki Rus heyet ile bir toplantı düzenledi.

Toplantıda 11. tur görüşmelerinin gündeminin yanı sıra terörle mücadele özellikle İdlib konusunda olmak üzere Astana sürecinin sonuçlarını hayata geçirme konusunda işbirliği ve koordinasyonun sürdürülmesi konuları ele alındı.

İki taraf toplantıda aynı zamanda İdlib’teki teröristlerin son olarak Halep Kentinin sivil yerleşim alanlarına kimyasal silahlarla saldırmaları konusunu da masaya yatırdılar. Terörü destekleyen devletlere bu gibi tehlikeli tırmandırmalara son vermeleri amaçlı baskıların yapılması gereğinin altı çizildiği toplantıda; iki taraf ele alınan konularda görüş birliği kaydetti.

“Suriye Heyeti Abdrahmanov İle Görüştü”

Caferi başkanlığındaki Suriye heyeti Kazakistan Dışişleri Bakanı Hayrat Abdrahmanov ile bir araya geldi. Astana görüşmelerinin 11. tur gündeminin ele alındığı toplantıda; bu sürecin ilerletilmesi olanakları da incelendi.

Astana sürecinin 11. Tur görüşmelerinin ilk gününde bugün katılımcı heyetler arasında ikili ve üçlü toplantılar düzenlenirken, yarın tüm heyetlerin katılımıyla genel bir toplantının yapılması bekleniyor.

“İdlib’te İhlal Eden Teröristlere Uygun Karşılık Verildi”

Hama kırsalının kuzeyinde vatan ve vatandaşları kiralık ve radikal teröristlere karşı savunan ordu birlikleri İdlib’te silahsız bölge anlaşmasını ihlal eden teröristlerin saldırı girişimlerine uygun karşılığı verdi.

Askeri bir kaynak; Hama kırsalının kuzeybatısında bulunan ordu birliklerinin askeri bir noktaya saldırmaya çalışan bir terör grubunun tüm üyelerini silah ve ekipmanlarıyla birlikte etkisiz olarak ele geçirdiklerini belirtti.

“Suriye Hükümetinin İzni Olmaksızın Yabancı Güçlerin Bulunmasını Kınadılar”

Çek Cumhuriyetinde Barış Hareketi, Çek Gençler Birliği ve Savaş Karşıtı Askerler Birliği maruz kaldığı muhtelif yönlü savaşta Suriye’ye desteklerini vurgularken, Suriye’nin geleceğinin sadece Suriyeliler tarafından belirlenmesi gereğini belirttiler.

Söz konusu parti ve faaliyet temsilcileri başkent Prag’da düzenledikleri panelde; son olarak Suriye’ye bulundukları ziyaret sırasında gördükleri gerçeklere ışık tutarken; medya araçlarının çarpıtmalarından uzak olarak bu gerçeklerin umut verici olduğunu ifade ettiler. Temsilciler Suriye’nin vatansever halkı, ordusu ve lideri ile dışarıdan yönetilip desteklenen bu savaşa karşı şanlı bir zafer kazanacağına mutlak bir şekilde inandıklarını dile getirdiler.

ABD ve Türkiye güçlerinin Suriye topraklarında gayri meşru kanunsuz bir şekilde bulunduklarını ifade eden temsilciler, Suriye hükümetinin onay ve izni olmaksızın Suriye’de herhangi bir yabancı gücün bulunmasına karşı tutumlarının altını çizdi.

“Deyrezzor’a 52 Kamyon İnsani Yardım Gönderildi”

Hükümetin istisnasız tüm vatandaşların ihtiyaçlarını karşılama amaçlı çabaları kapsamında Kızılay Örgütü bugün Deyrezzor ahalisine 52 kamyondan ibaret bir insani yardım konvoyu ulaştırdı.

Kızılay Örgütü yayınladığı bültende; Kızılay ekiplerinin muhtelif 50 bin battaniye, 15 bin yatak ve 5 bin giyim paketi taşıyan 52 kamyonun Deyrezzor ahalisine dağıtılmak üzere bugün Deyrezzor’a ulaştırıldığını belirtti.

Beyanda söz konusu yardımların Dünya Kızılhaç Örgütü, Kızılay Örgütü ve Danimarka Kızılhaç Örgütü tarafından temin edildiklerini açıkladı.

İdlib’te Silahsız Bölge Anlaşmasını İhlal Eden Teröristler Yine Hüsrana Uğratıldı

Ordu birlikleri İdlib’te silahsız bölge anlaşmasını bir kez daha ihlal etmeye çalışan kiralık teröristleri yine ağır kayıplara uğratarak bir kez daha hüsrana düşürdü.

Askeri bir kaynak ordu birliklerinin İdlib’te silahsız bölge anlaşmasını sürekli olarak ihlal eden teröristlere bir kez daha karşı koyduklarını belirtti. Kaynak Hama kırsalının kuzeyinde Ceysat Beldesi civarındaki tarım arazilerinden sızıp Mharde Kenti ve civarındaki askeri noktalara saldırmaya çalışan teröristlerin ağır kayıplara uğratıldıklarını ifade etti.

Teröristlerin Kfarzeyta ve Morik beldelerinde sivilleri canlı kalkan kullanıp sığınmak için tüneller kazımaya çalıştıklarının tespit edildiğini belirten askeri kaynak; vatan koruyucularının sivillerin selametine büyük özenleri ile teröristlere karşı uygun operasyonlarda bulunduklarını vurguladı.

Kiralık teröristlerin silahlardan arındırılmış bölge ve civarından sızıp ihlal ve saldırılarını sürdürdüklerine dikkat çeken askeri kaynak; Hama ve İdlib il idari sınırlarının birleştikleri bölgelerde askeri noktalarla birlikte belde ve köylere, altyapı ve hizmet kurumlarına saldırılarda bulunmaya çalıştıklarını kaydetti. Kaynak ordu birliklerinin tüm bu saldırılara başarıyla karşı koyup saldırganları sayı ve ekipmanlarıyla kayıplara uğratmayı sürdürdüklerini belirtti.

Haber Merkezi

 

 

Share
177 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?