SURİYE’DEN HABERLER - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

SURİYE’DEN HABERLER

Bu haber 03 Temmuz 2017 - 9:34 'de eklendi ve 90 kez görüntülendi.

 

Rusya Dışişleri Bakanlığı; Uluslararası Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütünün Suriye’ye ilişkin özel komitesinin hazırladığı raporun, ciddi anlamda kuşkulu verilere dayandığını belirtti.

Bakanlık yayınladığı bültende; komitenin raporunda sadece ‘muhalif’ taraflar ve ‘beyaz miğferliler’ gibi uluslararası düzeyde kötü duyumlara sahip gayrı resmi örgütlerin verilerine dayandığının altını çizdi. Komitenin veri ve örneklerini olay yerinden almadığına dikkat çeken bakanlık, beli başlı bir komşu ülkeden aldığını kaydetti.

Bakanlık dolayısıyla komitenin hazırladığı raporun güvenilir olmadığını, ciddi anlamda belirli tarafların siyasi ajandalarına hizmet ettiğini ifade etti.

Askeri kaynak ordu birlikleri başkent Şam’ın doğu kenarları Cobar – Ayn Terma cephesinde Nusra Cephesi ve ‘Feylak el Rahman’ adlı radikal terör örgütlerle şiddetli çatışmalara bugün de devam ettiklerini ifade etti.

Kaynak çatışmalarda ordu birlikleri bir kısım bina bloklarını teröristlerden kurtardıklarına dikkat çekti.

Askeri kaynak ordu birlikleri başkent Şam’ın doğu kenarları Cobar – Ayn Terma cephesinde Nusra Cephesi ve ‘Feylak el Rahman’ adlı radikal terör örgütlerle şiddetli çatışmalara devam ettiklerini ifade etti.

Kaynak çatışmalarda ordu birliklerinin bir kısım bina bloklarını teröristlerden kurtardıklarına dikkat çekti.

Ordu birlikleri Hama kırsalında Rakka İline tabi Tabaka Bölgesinden Hama İline tabi Esriya Beldesi arasında IŞİD’i ağır kayıplara uğratmaları ve 13 beldenin yanı sıra stratejik öneme sahip tepeleri terörden kurtarmaları ardından son duruma ışık tutan harita..

BM: Gerilimi Azaltma Bölgeleri İstikrara Tanık Oluyor

Birleşmiş Milletler (BM) genel sekreterinin insani işler vekili ve acil yardım koordinatörü Stephen O’Brien verdiği basın özetinde; Suriye’de gerilimi azaltma bölgelerinin sabit bir istikrar ve sükunete tanık olduğuna dikkat çekerken, bu adımın başarılı olması önemine vurgu yaptı.

O’Brien Rusya, İran ve Türkiye’nin 4 Mayıs tarihli Astana görüşmelerinde imzaladıkları gerilimi azaltma bölgeleri anlaşmasının Suriyeli çok sayıda vatandaşın durumunu iyileştirdiğini, bu bölgelerde istikrarı sağladığını ifade etti. O’Brien bu yöndeki çabaların başarılı olması önemine vurgu yaptı.

ABD Koalisyonu Sivillere Karşı Katliamlarını Sürdürüryor

Deyrezzor’da yerel kaynakların yanı sıra muhtelif medya araçlarının aktardıkları birbiriyle uyumlu haberlerde ABD komutasındaki uluslararası koalisyon güçlerinin “IŞİD’e karşı savaş bahanesi” altında masum sivilleri topluca katletmeye devam ettiklerini aktardı.

Haberlerde ABD koalisyonuna tabi savaş uçakların Deyrezzor İlinin kuzeyi Sur Beldesinde sivil vatandaşların evlerini bombalamaları sonucunda aralarında çocuk ve kadınların bulunduğu 8 sivil vatandaşın şehit, birçok vatandaşın da yaralı düştükleri belirtildi.

ABD koalisyonunun geçen iki gün içinde Deyrezzor kırsalının muhtelif yerleşim alanlarını bombalamaları sonucunda büyük çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere 82 masum sivil vatandaş şehit. Yüksek sayıda vatandaş da yaralı düşmüştü.

Askeri bir kaynak; Homs İlinin doğusunda müttefik ve destekçi güçlerle işbirliği içinde IŞİD’e karşı operasyonlarını sürdüren ordu birliklerimizin Arek Doğalgaz İstasyonu civarlarında geniş bölgeler ve stratejik öneme sahip tepeleri radikal çetelerden kurtarıp kontrollerine aldıklarını kaydetti.
Operasyonlarda aralarında saha komutanlarının bulunduğu yüksek sayıda teröristin araç ve silahlarıyla etkisiz hale getirildiğini aktaran kaynak, kaçan tekfirci çeteleri kovalama operasyonlarının başarıyla devam ettiğini ifade etti.

13 Köy ve Belde IŞİD’ten Kurtarıldı

Askeri bir kaynak ordu birliklerinin Rakka kırsalının güneyi Rassafa Bölgesinden Hama kırsalının doğusu Esriya Beldesine kadar uzanan tüm alan ve yerleşim bölgelerini IŞİD’ten kurtarıp ahalinin can ve mal güvenliğini temin ettiklerini belirtti.

Kaynak radikal terör örgütün sayı ve ekipmanlarıyla ciddi kayıplara uğratıldığı operasyonlarda 13 köy, belde mezranın yanı sıra stratejik öneme sahip bir dizi tepenin kurtarılıp kontrole alındığını ifade etti. Operasyonlarda Esriya – Rassafa ekseninin kuzeyinde bulunan köy ve beldelerin azledildiğine dikkat çeken kaynak, Halep kırsalının güneydoğusunda bulunan ve radikal terör örgütü IŞİD’in birçoğundan kaçıp çekildiği belde ve köylere girmeye hazırlandıklarına işaret etti.

Kaynak yüzlerce teröristin öldürüldüğü operasyonlarda IŞİD’e ait 6 tank, 2 BMB araç, 4 cephane deposu, 7 komuta karargahı ve 100’den fazla muhtelif tür aracı imha ettiklerine dikkat çekti.