ÜST REKLAM

logo

reklam
29 Kasım 2018

SURİYE’DEN HABERLER

“Hama Kırsalında Kimyasal Başlıklı Füze Konumlandırmaya Çalışan Teröristler İmha Edildi”

Ordu birlikleri Nusra Cephesi ve çatısı altındaki terör örgütlerin Hama kırsalının kuzeyinde askeri mevkilere bulundukları saldırı girişimine karşı nitelikli ve dakik operasyonlar düzenleyerek başarıyla karşı koydu.

Askeri bir kaynak; Hama kırsalının kuzeyi Muğr Köyü civarı ve Breydic Kampında bulunan ordu birliklerinin Sahr ve Canabira köyleri eksenlerinde teröristlerin hareketlenmelerini ve saldırı eksenlerini ağır silahlarla yoğun ateşe tutmalarıyla çok sayıda teröristi ölü ve yaralı düşürdüklerini ifade etti.

Hama kırsalının kuzeybatısında da ordu birliklerinin İdlib ilinin idari sınırlarına düşen Sermaniye Beldesi civarında füze konuşlandıran ‘Türkistan İslami Partisi’ne tabi terör gruplarını tespit ettiklerini aktaran askeri kaynak; topçu birliklerimizin radikal ve kiralık teröristleri yoğun ateşe tutup onları ekipmanlarıyla birlikte tamamen imha ettiklerini belirtti.

Diğer yandan yerel kaynaklar, dün akşam Kaide Örgütünün Suriye kolu Nusra Cephesi ve diğer terör gruplarının, Türkiye sınırlarından giren Fransız uyruklu teröristler tarafından değiştirilip klor içeren başlıklar monte edilen 50 füzeyi İdlib ve kırsalında kontrolleri altındaki farklı bölgelere yerleştirdiklerini belirtti.

Bu arada askeri kaynak; ordu birliklerinin Latamina Beldesi civarından Hama Kentinin 30 km kuzeyine düşen Zillakiyyat Köyünde askeri noktalara saldırmaya çalışan bir terör grubuna karşı koymaları sonucunda grubun üyelerini ölü ve yaralı düşürdüklerini sözlerine ekledi.

Mharde Kentinin kuzeybatısına düşen Cebbin Beldesinde de ordu birliklerinin ‘İzze Taburları’na tabi bir terör grubunun Cebbin Beldesine saldırma girişimlerini çökerttiklerini kaydeden kaynak; tekfircilerin saflarında ağır kayıplara yol açtıklarını söyledi.

“Sivilleri Bombalarken Şiddetli Etkiye Sahip Bomba ve Füzeler Kullanıyorlar”

Uluslar arası kanunlar, kararlar ve BM misakına aykırı bir şekilde ABD komutasında faaliyetlerini sürdüren uluslar arası koalisyon güçleri Deyrezzor kırsalında IŞİD’e karşı savaş bahanesi altında bulunduğu yeni katliamda onlarca masum sivil vatandaş şehit ve yaralı düştü.

Deyrezzor kırsalında yerel kaynaklar açıklamalarında; uluslar arası kosliyon güçlerine tabi savaş uçakların bugün il kırsalının güneydoğusunda yer alan Heccin Nahiyesine tabi Ebu Hasan Köyünde sivil vatandaşların evlerini yoğun bir şekilde bombaladıklarını aktardı.

Kaynaklar sivil evlerin bombalanması sonucunda geneli çocuk ve kadınlardan oluşan onlarca sivil vatandaşın şehit ve yaralı düştüklerini ifade etti. Çok sayıda evin yerle bir olduğuna dikkat çeken yerel kaynaklar; birçok insanın enkaz altında kalması ve yaralıların bir kısmının ağır olması nedeniyle şehit ve yaralı sayısının artabileceğini belirtti.

Yerel kaynaklar koalisyon uçaklarının sivil evleri, altyapı ve hizmet kurumlarını bombalamaya devam ettiklerine vurgu yaparken, kullanılan füze ve bombaların şiddetli etkiye sahip olduklarını kaydetti.

ABD komutasındaki koalisyon güçleri IŞİD’e karşı savaş bahanesi altında Deyrezzor kırsalında sivil vatandaşları ve evlerini yoğun bir şekilde bombalamaları sonucunda yüzlerce vatandaş şehit ve yaralı düşerken, binlerce vatandaş da evsiz barksız kalıp köylerinden ve evlerinden tehcir edildiler.

Cumhurbaşkanı Beşşar Esad, Arap Gazeteciler Birliği Genel Sekreterlik üyelerinden oluşan heyeti kabul etti.

Kabulde, bize karşı açılan savaşların ilk derecede ideolojik ve medya savaşı olmasından dolayı medyanın Arap sahasında oynaması gereken rolün önemi ile medya organlarının bu savaşların ideolojik edatlarını fiili bir şekilde taşıyan ve aktaran organ olduğu belirtildi.

Başkan Esad; medya alanında çalışanların güçlendirilmesi, halkların güçlendirilmesi için temel bir durumdur. Çünkü dışarının on yıllardır yaptığı şey kavramlar üzerinde oynamaktır. Dolayısıyla medyanın oynaması gereken ana zorluk eğitim ile analiz ve birbirine bağlamak için tüm verileri kamuya sunmasıdır. Bu da kendisine etrafında ne olup bittiğini anlaması için daha geniş bir alan verecektir, dedi.

Cumhurbaşkanı Esad, Arap toplumlarında var olan ve bölgede yaşanan kimlik kriziyle temelde bağlı olan boşlukları ele alıp tartışan ilk tarafın medya olması gerektiğini var sayarak, batının medya araçlarını kullanarak toplumlara nüfuz etmek ve ülkemizin içişlerine müdahale etmede başarılı olduğunu söyledi.

Kendi yönünden heyet üyeleri, Birlik Genel Sekreterliği’nin Genel Sekreterlik toplantılarını oy birliğiyle Şam’da düzenlemeye bütün üye ülkelerin oy birliğiyle karar almalarının, sendikaların ve Arap sendikalarının terörle mücadelesinde Suriye ile birlikte olduklarına dair bütün dünyaya mesaj göndermek olduğunu belirterek, Suriye halkının elinde bulundurduğu anlayışı överek bu anlayış sayesinde Suriye’ye karşı bütün dış desteğe rağmen bu savaş karşısında dimdik ayakta durduğunu vurguladı.

Heyet üyeleri, medya savaşını kazanmanın medya üzerindeki etkisini arttırmak için medya söylemini ve dilini değiştirmeyi gerektirdiğini, dolayısıyla, Arap vatandaşlarının yurt dışından gelen ve Arap toplumlarının parçalanması ve bölünmesini amaçlayan öneriler karşısında güçlendirilmesi ve aşılanması için gerekli olan araçlara sahip olması gerektiğini ifade ettiler.

“Hindistan’ın Şam Büyükelçisi: Suriye Önemli Ortaktır”

Hindistan’ın Şam Büyükelçiliği bugün Şam Dama Rose Otelinde Hindistan’ın ITEC Teknik ve Ekonomik İşbirliği Programını başlatmasının 55. yıl dönümü münasebetiyle bir resepsiyon düzenledi.

Resepsiyon esnasında programdan faydalanan bazı öğrenciler, Hindistan’daki öğretim tecrübeleri ile gelecekte Suriye’nin muhtelif müesseselerindeki işlerine olumlu bir şekilde yansıyacak uzmanlıkları hakkında bilgi verdi.

Hindistan Büyükelçiliğinde ITEC programı yürütme sorumlusu Huda Emin yaptığı konuşmada, karşılıklı uzmanlıkların ve tecrübelerin önemine dikkat çekti.

Kendi yönünden Hindistan’ın Şam Büyükelçisi Man Mohan Panot gazetecilere verdiği demeçte, programın hazırlık ve eğitimdeki önemi ile iki ülke arasındaki ikili işbirliği ilişkilerinin derinleştirilmesi önemini belirterek, Suriye’nin bu programda Hindistan’ın önemli bir ortağı olduğuna işaret etti.

Panot, Hindistan’ın Suriye’li öğrencilere, ülkenin alt yapıyı yeniden imar etmeye kadir genç yeteneklerin varlığı için yeniden imar aşamasında Suriye’nin hâcetine nazaran, 1000 eğitim bursu içeren özel bir program sunduğuna dikkat çekti.

Öte yandan Şam Üniversitesi Rektörü Muhammed Mahir Kabakibi, programın Suriyeli eğitim kurumları ve onların Hintli meslektaşları arasındaki kültürel ve akademik değişimi derinleştirmede ki önemi belirterek, Suriye Üniversite Rektörlerinin yaklaşık 40 Hintli eğitim kurumu temsilcisiyle, son olarak Yeni Delhi’de düzenlenen Uluslararası Yüksek Öğrenim Konferansına katılımları esnasında aralarında ilişkileri geliştirmek ve ortak bilimsel araştırmalar kurmak için bazı toplantılar düzenlediklerini ifade etti.

Haber Merkezi

 

 

 

 

Share
203 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?