SURİYE'DEN HABERLER - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

SURİYE’DEN HABERLER

Bu haber 28 Kasım 2018 - 8:53 'de eklendi ve 59 kez görüntülendi.

“Fransız Uzmanlarca Geliştirilmeleri Ardından İdlib’te 50 Kimyasal Füze Konuşlandırdı”

Teröristlerin Halep’te zehirli gazlar ihtiva eden füzelerle sivil yerleşim alanlarını hedef almasından bir kaç saat sonra Nusra Cephesi terör örgütü, İdlib ve kırsalında muhtelif mevkilerdeki terörist örgütlere dağıttığı zehirli kimyasal maddeler içeren yaklaşık 50 füze konuşlandırdı.

Bir haber ajansı yayınladığı ve yerel kaynaklara dayandırdığı raporda, Nusracı teröristlerin bu sabah Fransız uzmanlar tarafından geliştirilmiş yaklaşık 50 füzeyi İdlib Merkez Cezaevi yakınlarındaki terör örgütüne ait bir komuta merkezinden taşıdıklarını ortaya çıkardı ve bu füzelerin klor maddesiyle donatılmış başlıklar taşıdığını ifade etti.

Ajans kaynaklarından naklen, taşıma eyleminin 5 aşamadan meydana geldiğini ve güneydoğu İdlib kırsalında dağıtıldığını Sözde Kafkas Askerleri adlı terörist gruba Tel el Sultan bölgesinde 10 füze, Hama’nın kuzeybatısındaki Kfar Zeyta Beldesindeki sözde el İzze ordusuna 10 füze, yüne Hama’nın kuzey kırsalındaki Morik Kasabasında bulunan ve el Kaide terör örgütüne biat eden sözde “Din koruyucuları” adlı terör örgütüne birçok füze, Nusra Cephesi terör örgütünün de sözde “Türkistan Partisi” adlı terör örgütüne iki füze bataryası ve meçhul olan başka gruplara da bu füzelerden verdiklerini söyledi.

“Çöl İncisi Palmira Yeniden Canlanıyor”

Çek Cumhuriyetinde Bravo Gazetesi Homs İlinin doğusunda yer alan ve insanlık medeniyetinin en önemli harikalarından biri sayılıp asil çöl incisi olarak bilinen antik Palmira Kentinin radikal teröristlerin yol açtığı yıkım ve bulundukları yağmalamadan sonra yeniden canlanmaya başladığını belirtti.

Fotoğraflı raporda Palmira Kentinin tarihi ve asaletine ışık tutarken; 1980 yılından beri BM’ye tabi UNESCO’nun uluslar arası miras listesinde yer aldığına dikkat çekti.

Palmira Kentinde yapılan onarım ve restorasyon çalışmalarının ilk sonuçlarının dikkat çekici bir şekilde görülmeye başlandığını ifade eden gazete; Prag’da bulunan ulusal müzenin Palmira medeniyetine ait olan bir kısım tarihi eserlerin restorasyonuna katkı sağlayacağını kaydetti.

“Teröristlerin Sakladıkları Ağır Silahlar ve Ekipmanlar Bulundu”

Güvenlik birimleri terörden kurtarılan bölgelerde teröristlerin yok edilmeleri öncesinde özel ve kamu mülklere yerleştirdikleri mayın ve bomba düzeneklerini temizleyip halkın güvenliğini sağlama amaçlı arama tarama operasyonlarını sürdürüyor.

Güvenlik kaynağı açıklamalarında güvenlik birimlerinin Şam, Dera, Kunaytra, Hama ve Homs kırsallarında yapılan arama tarama operasyonları sırasında teröristlerin yok olmadan önce sakladıkları muhtelif tür silahlar, mühimmat ve ekipmanlar ele geçirildiğini belirtti.

Kaynak ele geçirilen ağır silahların arasında top, havan topları, ağır makineli silahlar, roketler ve füzelerin yanı sıra bomba ve mayınlar ele geçirildiğine dikkat çekti. Teröristlere ait iletişim cihazları, patlayıcı kemerler ve terör ekipmanları ele geçirildiğini ifade eden kaynak; teröristlerin işverenleri dış güçlerle bağlantılarını tespit eden önemli dokümanlar bulunduğunun altını çizdi.

ABD güçleri Türkiye sınırına kurulacak 5 gözlem noktasının inşaatına başlarken, Demokratik Suriye Güçleri adıyla bilinen silahlı gruplardan 30 bin kişiyi eğitecek.

YPG’de bbir yetkili DSG ile ABD güçleri arasında imzalanan sözleşmenin 2019 yılına kadar uzatılabileceğine dikkat çekti.

“Hama Kırsalında Kimyasal Başlıklı Füze Konumlandırmaya Çalışan Teröristler İmha Edildi”

Ordu birlikleri Nusra Cephesi ve çatısı altındaki terör örgütlerin Hama kırsalının kuzeyinde askeri mevkilere bulundukları saldırı girişimine karşı nitelikli ve dakik operasyonlar düzenleyerek başarıyla karşı koydu.

Askeri bir kaynak; Hama kırsalının kuzeyi Muğr Köyü civarı ve Breydic Kampında bulunan ordu birliklerinin Sahr ve Canabira köyleri eksenlerinde teröristlerin hareketlenmelerini ve saldırı eksenlerini ağır silahlarla yoğun ateşe tutmalarıyla çok sayıda teröristi ölü ve yaralı düşürdüklerini ifade etti.

Hama kırsalının kuzeybatısında da ordu birliklerinin İdlib ilinin idari sınırlarına düşen Sermaniye Beldesi civarında füze konuşlandıran ‘Türkistan İslami Partisi’ne tabi terör gruplarını tespit ettiklerini aktaran askeri kaynak; topçu birliklerimizin radikal ve kiralık teröristleri yoğun ateşe tutup onları ekipmanlarıyla birlikte tamamen imha ettiklerini belirtti.

Diğer yandan yerel kaynaklar, dün akşam Kaide Örgütünün Suriye kolu Nusra Cephesi ve diğer terör gruplarının, Türkiye sınırlarından giren Fransız uyruklu teröristler tarafından değiştirilip klor içeren başlıklar monte edilen 50 füzeyi İdlib ve kırsalında kontrolleri altındaki farklı bölgelere yerleştirdiklerini belirtti. Bu arada askeri kaynak; ordu birliklerinin Latamina Beldesi civarından Hama Kentinin 30 km kuzeyine düşen Zillakiyyat Köyünde askeri noktalara saldırmaya çalışan bir terör grubuna karşı koymaları sonucunda grubun üyelerini ölü ve yaralı düşürdüklerini sözlerine ekledi.

Mharde Kentinin kuzeybatısına düşen Cebbin Beldesinde de ordu birliklerinin ‘İzze Taburları’na tabi bir terör grubunun Cebbin Beldesine saldırma girişimlerini çökerttiklerini kaydeden kaynak; tekfircilerin saflarında ağır kayıplara yol açtıklarını söyledi.

Haber Merkezi

afdah.info

voir films