SURİYE'DEN HABERLER | Samandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

SURİYE’DEN HABERLER

Bu haber 15 Kasım 2018 - 9:13 'de eklendi ve 32 kez görüntülendi.

“Suç Edatlarıyla Birlikte Ağır Kayıpları Devam Ediyor”

Dış güçler ve istihbarat birimlerinin patronajlığında Suriye’nin kuzeyinde terör estiren kiralık ve tekfirci çetelerin saldırılarına karşı koymayı sürdüren ordu birlikleri bugün yine saldırılarına karşı koyarlarken bu çeteleri ağır kayıplara uğrattı.

Hama’dan muhabiri; Hama İline tabi Mharde kırsalının kuzeybatısındaki ordu birlikleri Cenabira Köyünden hareket edip civardaki askeri noktalara saldırmaya çalışan terör gruplarını yoğun top ateşine tuttuklarını aktardı. Muhabir saldırgan teröristlerin büyük çoğunluğunun silah ve araçlarıyla birlikte etkisiz hale getirildiklerine dikkat çekti.

Muhabir; Mharde kırsalının kuzeyinde el Hamammiyat Tepesinde bulunan ordu birliklerinin de Tel el Sahr Köyünün civarında ‘İzze Taburları’na tabi terör gruplarının sızma ve hareket eksenlerine yönelik nitelikli operasyonlar gerçekleştirdiklerini belirtti. Operasyonlarda teröristlerin saldırma girişimlerinin çökertildiğini aktaran muhabir; sağ kalanların ise köy içine doğru geri kaçtıklarına dikkat çekti.

Muhabir; Mesasne Bölgesindeki ordu birlikleri ise Hama Kentinin yaklaşık 25 km kuzeyine düşen Lahaya ve Muarkebbe beldelerinin etraflarında terör gruplarının mevkileri ve hareketlenmelerini hedef almalarıyla çok sayıda teröristi ölü ve yaralı düşürdüklerini söyledi.

Diğer yandan teröristlerin koordinasyon heyetleri Zellakiyat Köyünün civarında ordu birliklerinin terör gruplarla şiddetli çatışmaları sonucunda ‘İzze Taburları’nın azılı komutanlarından biri olan Alaa Dabol’un öldüğünü itiraf etti.

“Filistinli Direniş Grupları Yüzlerce Füzeyle Karşılık Verdi”

İşgalci İsrail güçlerinin Gazze Kesimini ikinci günde bombalamaya devam etmesine karşılık olarak Filistinli direniş güçleri bugün İsrail’in dünyanın farklı ülkelerinden getirip işgal ettiği Filistin topraklarında yerleştirdiği yerleşim kolonilerini yüzlerce füzeyle hedef aldı.

İsrailli medya araçları Filistinli direniş güçlerinin Gazze Kesimi civarındaki yerleşim kolonilerini 400’den fazla füzeyle hedef aldıklarını aktarırken, bu füzeler sonucunda 2 yerleşimcinin öldüğünü, en az 85 yerleşimcinin de yaralandığını açıkladı.

Filistinli direniş güçleri ise Gazze Kesiminin Cebalya Bölgesinin doğusunda işgal ordusuna tabi bir otobüsü hedef almalarıyla İsrailli bir askerin öldüğünü belirtti.

İşgal otoriteleri Gazze Kesimine 40 kilometre yakınlarında bulunan tüm yerleşim kolonilerinde sığınak kapılarının açılması talimatları verirken, demir kubbe adını verdikleri savunma sisteminin direniş füzelerini engellemede başarısız kaldığını itiraf ettiler.

İsrail medyası yerleşim kolonilerinde büyük bir panik ve korkunun yaşandığına dikkat çekiyor.

İsrail’in Gazze Kesimine devam eden bombardımanlarında şu ana dek Filistinli 13 kişi şehit düşerken, onlarca kişi de yaralandı.

“Avrupalılar Silahların Teröristlere Ulaşımının Soruşturulmasını Talep Ediyor”

Avrupa Parlamentosunda birçok parlamenter Avrupa Birliği ülkelerinde üretilen büyük miktarda silahların Suriye ve Irak’ta özellikle IŞİD olmak üzere radikal terör örgütlere nasıl ulaştırıldığı konusunda ciddi bir soruşturmanın açılmasını talep etti.

Avrupalı birçok parlamenterin hazırladıkları ve bu hafta içinde AB parlamentosu oturumuna sunulması beklenen karar tasarısında Bulgaristan ve Romanya gibi Avrupalı bir kısım devletlerin silahlar konusunda AB kanunlarına uymadıklarına dikkat çekildi.

IŞİD başta olmak üzere radikal terör örgütlerine ulaştırılan Avrupalı silahların hacim ve niteliğinin şoke edecek düzeyde olduğuna işaret edilen kanun tasarısında; askeri teknoloji ve silahların üçüncü taraflara aktarılmasını yasaklayan kanunlara bağlı kalınması talep ediliyor.

“Teröristlerden Kalma Bomba Düzenekleri, Roket ve Mayınlar Bulundu”

Güvenlik birimleri başkent Şam’ın güneybatı kırsalı Kunaytra il idari sınırlarına yakın düşen ve ordu birliklerinin bir süre önce terörden arındırdıkları bölgelerde teröristlerin yok olmadan önce özel ve kamu mülklere yerleştirdikleri bomba düzenekleri ve mayınları etkisizleştirme amaçlı arama tarama operasyonlarını sürdürüyor.

Güvenlik kaynağı; Şam kırsalının güneybatı kırsalının uçlarında düşen Beyt Sabir ve Beyt Tiyma beldeleri arasında yapılan arama tarama operasyonları sırasında daha önce İsrail tarafından desteklenip komuta edilen kiralık teröristlerden kalma farklı tür ve hacimlerde bomba düzenekleri ele geçirildiğini belirtti. Kaynak aynı zamanda mayınlar ve roketler ele geçirildiğini kaydetti.

Ele geçirilen bu mayın, bomba düzenekleri ve roketlerin bir kısmının yerin altında gömülü olarak bulunduğunu ifade eden kaynak, bir kısmının ise su arıtma tesisleri civarındaki bir depoda ele geçirildiklerini kaydetti. Kaynak ele geçirilen ve kullanıma hazır olan bomba düzeneklerinin bir kısmının taş şeklinde kamufle edildiğini ifade ederken, ağırlıklarının 75 ila 100 kg arasında değiştiğini aktardı.

“Terörden Kurtarılan Belde ve Köylerin %98’ine Elektrik Temin Edildi”

Homs kırsalının kuzeyinde bulunan belde ve köylerin ordu birliklerinin tarafından kurtarılmaları ardından Elektrik Bakanlığına tabi ekipler teröristlerin bu bölgelerden yok edilmeden önce sabote ettikleri elektrik şebekelerini onarma çalışmaları yoğun bir şekilde sürdürüyor.

Homs İl Elektrik Müdürü Muslih Hasan yaptığı açıklamada; teröristlerin elektrik şebekesine büyük hasar verdiklerine dikkat çekti. Hasan il kırsalının kuzeyinde bulunan kent, belde ve köylerin %98’inin yoğun çabalar neticesinde yeniden elektriğe kavuştuklarını açıklarken, ekiplerin çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti.

Bu bölgelerde güvenliğin sağlanması ardından evlerine dönen tüm vatandaşlara derhal elektrik temin edildiğini kaydeden Hasan; tüm hizmet kurumlarına da elektrik temin edildiğini söyledi.

Haber Merkezi

afdah.info

voir films