ÜST REKLAM

logo

reklam

SURİYE’DEN HABERLER

“Lavrov: Suriye’de Çözümün Sağlanması Çabalarımızı Sürdüreceğiz”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Rusya’nın, Suriye’de siyasi çözümün sağlanması amaçlı çaba ve desteğini sürdürme kararlılığını belirtti.

Rus Gurbetçilerin 6. Uluslararası Konferanslarında konuşan Lavrov; Rusya’nın BM Güvenlik Konseyinin 2254 sayılı kararının yanı sıra Astana süreci ve Soçi’de Suriyeliler arasında düzenlenen diyalog konferansı kararları kapsamında Suriye’de siyasi çözümün sağlanması katkı ve çabalarını sürdüreceğini vurguladı.

Lavrov konferansa Suriye’den temsilcilerin katılmasından memnuniyetini de kaydetti.

“2019 Genel Bütçede 695 Milyar Lira Artış Kaydedildi”

Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad 2019 mali yılının devlet genel bütçesine ilişkin karar tasarısını milletvekilleri tarafından tartışılması üzere Halk Meclisine sevk etti.

Halk Meclisi 21 Ekimde düzenlediği oturumda genel bütçe karar tasarısını cari ve yatırım şıklarıyla tartışmış, genel bütçe toplam 3882 milyar lira olarak belirlenmişti. Belirlenen genel bütçede 2018 yılına nazaran 695 milyar lira artış kaydedilmişti.

2019 mali yılı genel bütçesinin 2782 milyar lirası cari harcamalar için kararlaştırılırken, 1100 milyar lirası ise yatırım harcamaları için kararlaştırıldı. Yeni bütçede sosyal destek harcamaları ise 811 milyar liraya ulaştı.

“Golanlılar Genel Grev İlan Etti”

İsrail işgali altındaki Golan topraklarında yurttaşlarımız başta işgal otoritelerinin dayatmaya çalıştıkları yerel meclis seçimleri olmak üzere Golan ve ahalisine bulundukları dayatma ve baskıları protesto etmek amacıyla bugün genel grev ilan ettiler.

Kunaytra muhabiri işgal altındaki Golan topraklarının Mecdeşşems, Bukata, Mesada ve Ayn Kınniye beldelerinde yaşayan yurttaşlarımızın bugün işgal otoritelerinin dayatma ve baskılarını protesto etmek amacıyla genel grev ilan ettiklerini aktardı.

Golanlı yurttaşlarımızın İsrail’in Golan’ı yahudileştirme, asimile etme ve gayr meşru varlığına katmaya çalışma dayatma ve icraatlarını mutlak bir kararlılıkla protesto ettiklerini ifade eden muhabir; yerel meclis seçimlerine katılmayı reddeden yurttaşlarımıza vahşi saldırılarını da şiddetle kınadıklarını belirtti.

Muhabir genel grevde tüm okul ve işyerlerinin kapatıldığına dikkat çekerken, Golan topraklarının genelinde genel grev kapsamında günlük işlerin askıya alındığını kaydetti.

Golanlı yurttaşlarımız Mecdeşşems Beldesinde İsrail’in dayatmaya çalıştığı seçimlere katılmayı reddeden bir gösteri düzenlemeleriyle işgal güçleri sivil vatandaşlara canlı kurşun ve zehirli gaz bombaları ile saldırmışlardı. Bunun sonucunda Golanlı birçok yurttaşımız yaralanmıştı.

Bu Savaşta Farklı Tür Edatlar Kullanıldı

Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad bugün parlamenter Pavel Skutitsky başkanlığında Suriye’ye iş ziyaretinde bulunan Polonyalı bir heyeti kabul etti.

Cumhurbaşkanı el Esad Suriye’de son durum ve gelişmelere ışık tutarken, Avrupa devletlerinin Suriye konusunda düştükleri en büyük hatalardan birinin gerçeklerden uzak bir tutum almak olduğunu ifade etti. El Esad herhangi bir devletin gerçekçi bir politika izlemesinin temel adımının gerçekleri olduğu gibi görüp kabullenmek olduğunu, bu şekilde de o devletin ve halkının çıkarlarına hizmet edecek doğru bir politika yapılandırılacağının altını çizdi.

Suriye ve halkının yedi yıldan fazla bir süredir eşi benzeri görülmemiş muhtelif yönlü bir savaşa maruz kaldıklarına dikkat çeken el Esad; bu savaşta dış müdahale, direk saldırı, terör, gerçekleri çarpıtma, ekonomik yaptırımlar, siyasi baskılar ve daha başka edatların kullanıldığını vurguladı.

Konuk heyet Suriye’ye bulundukları ziyaretten amacın son durum ve gelişmeleri sahada görmek olduğunu ifade etti.

Suriye’nin bu savaşta sergilediği mücadele ve teröre karşı zaferlerini öven Polonyalı heyet, bu zaferlerin terörün komşu ülkelere, ardından da Avrupa ülkelerine yayılmasını engellediğini kaydettiler. Konuk heyet Suriye’nin terörün her şeklini yok etmekle birlikte topraklarının tamamında egemenlik ve istikrarı sağlama umutlarını ifade etti.

Polonyalı heyet başkent Şam’da bulundukları temasların sonuçlarına ışık tutarken, başta Suriye Polonya parlamenter dostluk cemiyetinin kurulması olmak üzere beraberlerinde taşıdıkları girişimleri de ifade ettiler.

El Esad konuk heyetin öne sürdüğü girişimlerden memnuniyetini ifade ederken, Suriye’nin her daim her türlü olumlu girişimle birlikte halklar arasında ilişkileri yakınlaştıracak tüm çabaları özen ve önemle desteklediğinin altını çizdi.

Haber Merkezi

 

Share
185 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?