logo

reklam
12 Ekim 2018

SURİYE’DEN HABERLER


“Nazarbayev: Suriye’deki Krizin Çözümüne Katkılarımız Sürecek”
Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ülkesinin Suriye krizi ve Ukrayna’daki durumlar dahil olmak üzere uluslar arası meselelerin çözümüne katkı sağlamaya devam etmeye hazır olduğunu belirtti.
Uluslar arası ve geleneksel dinler liderlerinin Astana’da düzenledikleri 6. konferanslarında konuşan Nazarbayev; Kazakistan’ın diyalog ortamı teşkil etmesi aracılığı ile Suriye’deki krizin çözümüne ilişkin özel katkılarını sürdüreceğini vurguladı.
“Patrik Kirill İşbirliği ve Dayanışmaya Davet Etti”
Moskova ve Tüm Rusya Patriği Kirill terörle mücadeleyle birlikte Suriye, Irak ve terör nedeniyle hasar gören daha başka ülkelerin yeniden yapılandırılmalarında işbirliği ve dayanışmaya davet etti.
Uluslar arası ve geleneksel dinler liderlerinin Astana’da düzenledikleri 6. konferansı katılımcılarına gönderdiği mesajında Patrik Kirill; radikal teröristlerin dini çarpıtıp sahte şiarlar altında dehşet verici katliamlar ve suçlar işlediklerini ifade etti.
Patrik Kirill masum kanları akıtan bu teröristlerin toplumu parçalama ve insanları fitneyle bölmeyi amaçladıklarını ifade ederken, Rus Ortodoks Kilisesinin sahte ve çarpıtılmış dini şiarlar altında işlenen suçları kınadığını vurguladı.
“Çin Suriye’ye 800 Adet Trafo ve Kablo Gönderdi”
Çin Halk Cumhuriyetinin Suriye’ye burs olarak gönderdiği muhtelif kapasitelerde 800 adet elektrik trafosu ve 60 km uzunluğundaki elektrik kabloları bugün Lazkiye Deniz Limanına ulaştı.
Çin’in Şam Büyükelçiliğindeki maslahatgüzarı teslim esnasında basına yaptığı açıklamada; Suriye ve Çin arasındaki dostluk ilişkilerinin derinliğine dikkat çekerken, Suriye halkına yardım sunma ve yaşadıkları savaşın acılarını hafifletme amaçlı olarak ülkesinin çabalarını sürdüreceğini belirtti.
Elektrik Bakanı Yardımcısı Nidal Karmuş ordu birliklerinin yurdun büyük çoğunluğunu terörden kurtarmasının yanı sıra sanayi ve üretimin yeniden canlanmasıyla elektrik enerjisine artan talebe dikkat çekti. Karmuş bunun ışığında Çin’in sağladığı bu desteğin takdire şayan olduğunu ifade etti.


“Meme Kanserinde Erken Teşhisin Önemi İçin Yürüyüş Düzenlendi”
Başkent Şam’da İl Sağlık Müdürlüğü bugün meme kanserinde erken teşhisin öneminde halkın bilinçlendirilmesi amacıyla bir yürüyüş düzenledi.
Uluslararası Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı münasebetiyle Suriye genelinde başlatılan ulusal kampanya kapsamında düzenlenen yürüyüşte Şam İl Sağlık Müdürü Muhammed Ramiz Urfalı dünya genelinde en yaygın olan meme kanserinde kadınları bilinçlendirmeyi amaçladıklarını ifade etti.
Urfalı Sağlık Bakanlığının yurt genelinde meme kanserinin erken teşhisi için takdim ettiği ücretsiz hizmetlere dikkat çekti.
“Dareyya Ahalisi Evlerine Dönüp Onarmaya Devam Ediyor”
Başkent Şam’ın güneybatı kırsalı Dareyya Kenti ahalisi belediye meclisi ile işbirliği içinde evlerine dönmekle birlikte teröristlerin sabote ettikleri ev ve işyerlerini ısrar ve azimle onarma çalışmalarını sürdürüyor.
Teröristlerin arkalarında bıraktıkları yıkım ve enkazları kaldırmaya başlayan vatandaşlar; yıllardır terör nedeniyle yaşadıkları acıları ve zor günleri arkalarında bırakmak için omuz omuza el ele verip ellerinden gelen her gayreti gösteriyor.
Dareyya Belediye Başkanı Mervan Ubeyd açıklamasında; Dareyya’nın A Bölgesine giren vatandaşların sayısının 2000 kişiye ulaştığını ifade ederken, vatandaşların güvenlik ve selametlerinin temin edilmesi amacıyla şimdilik Darayya Kentinin diğer bölümlerine girişlerin durdurulduğunu belirtti.
Su ve elektrik onarım ekiplerinin A Bölgesinde vatandaşların tüm hizmetlerinin temin edilmesi için aralıksız çalıştıklarını aktaran Ubeyd; ekiplerin A bölgesini tamamlamaları ardından B Bölgesinde de onarım çalışmalarına başlayacaklarına dikkat çekti.
Haber Merkezi

Share
193 Kez Görüntülendi.
                                                                                                                                                    
#

SENDE YORUM YAZ

3+9 = ?