SURİYE'DEN HABERLER - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

SURİYE’DEN HABERLER

Bu haber 21 Haziran 2017 - 9:58 'de eklendi ve 91 kez görüntülendi.

Sivillere Yönelik Saldırıları Tırmanıyor

Suriye ve halkına düşman devletlerin destek ve yönlendirmeleriyle hareket eden teröristlerin sivil bölgelere gelişigüzel füze saldırıları ve gerilimi azaltma bölgeleri anlaşmasına ihlalleri tırmanırken bu saldırılarda birçok vatandaş şehit ve yaralı düştü.

DEYREZZOR: Deyrezzor Valiliğinde bir kaynak; radikal terör örgütü IŞİD’in bugün kuşatma altında tuttuğu Deyrezzor Kentinin Kusur Semtine füzelerle saldırılarını tekrarladığını ifade etti.

Kaynak gaddar terör saldırılarında 2 vatandaşın şehit, 8 vatandaşın da yaralı düştüklerini, evlerde ciddi maddi hasarın meydana geldiğini belirtti.

ŞAM: Şam Emniyet Müdürlüğünde bir kaynak ise benzer bir açıklamada; Doğu Ğuta’da bulunan teröristlerin başkent Şam’ın sivil yerleşim alanlarından Kefarsusa ve Abbasiler semtlerine ilaveten Kebbas Bölgesinde sebze meyve pazarına havan roketleriyle saldırdıklarını aktardı.

Havan saldırılarında 4 vatandaşın yaralandığını ifade eden kaynak, özel ve kamu mülklerde maddi hasarların meydana geldiğine dikkat çekti.

Sivillere Yönelik Katliam Engellendi

HAMA: Hama Emniyet Müdürlüğünde bir kaynak ise eli kanlı terör örgütleri Mharde Elektrik İstasyonuna füzelerle saldırdıklarını belirtti.

Kaynak terör saldırıları sonucunda Hama Kentinin yaklaşık 25 km kuzeyinde yer alan istasyonda maddi hasarların meydana geldiğini kaydetti.

Terör füzelerinden birinin istasyon girişinde bir yakıt tankerine isabet ettiğine dikkat çeken kaynak, istasyona yakıt taşıyan tankerin yandığını söyledi.

Ayrıca, Hama İlinin doğusu Selemiye kırsalında ordu birliklerimiz Uzeyb Vadisinin Hasso Beldesinde sivil vatandaşlara karşı kullanılmak üzere şiddetli etkiye sahip büyük miktarda patlayıcı ile hazırlanmış bombalı bir araç ele geçirdi.

Hama Valiliğinde bir kaynak SANA’ya açıklamalarında; ordu birliklerimizin takip ve soruşturma operasyonu ardından harekete geçip aracı pusuya düşürdüklerini ifade etti. Kaynak Irak’ın Ninova İline ait plaka taşıyan Hyundai jip tipi aracın başarılı bir şekilde etkisiz hale getirildiğini belirtti.

İsrailli Askeri Sanayi Kurumunda Patlama

KUDÜS – İşgal altındaki Filistin topraklarının Tel Aviv doğusunda yer alan Ramat Haşaron yerleşim kolonisinde bulunan İsrailli askeri sanayi kurumunda meydana gelen patlama ve yangın sonucunda bir yerleşimci ağır yaralandı.

İsrail’in 10. Kanal Televizyonu, yaralanan yerleşimcinin Kefar Saba Kolonisindeki Mair Hastanesine kaldırıldığını belirtirken, patlama ve yangında daha başka yaralıların olabileceği ihtimaline dikkat çekti.

Muhtelif medya araçlarının haberlerine göre İsrailli askeri sanayi kurumunda meydana gelen patlama ve yangının, bir füzenin üretimi sırasında meydana geldiğini aktardı.

İsrail İhlalleri Yedinci Bent Altında Kınanmalıdır

CENEVRE – Suriye’nin Cenevre’de BM Temsilcisi Büyükelçi Hüsamettin Ala; İsrail’in işgali altındaki Filistin ve Lübnan topraklarına ilaveten Suriye’nin Golan Topraklarında bulunduğu insan hakları ihlalleri, dayatma ve insanlık dışı uygulamalarının BM misakının yedinci bendi altında bir kınama ve icraat gerektirdiğini belirtti.

BM İnsan Hakları Konseyinin düzenlediği 35. Devre toplantılarında Suriye adına konuşan Büyükelçi Ala; işgal otoritelerinin Filistin, Lübnan ve Golan topraklarında ırkçı ve düşmancı dayatmalarda bulunduğunu, sivillere karşı insanlık dışı öldürme, keyfi tutuklama ve vahşet dolu işkencelerde bulunduğuna dikkat çekti.

Büyükelçi Ala işgal otoritelerinin Golanlı yurttaşlarımızın anavatanları Suriye’de yakınlarıyla iletişime girme ve Suriye’de öğrenim görmelerinden men etmesinin yanı sıra BM ve BMGK kararları gereğince işgalin gayrı meşru sayıldığı ve Suriyeli topraklar olduğunun altı çizildiği Golan’da Yahudi yerleşim kolonileri inşa etmeye devam ettiğini ifade etti.

İsrail’in Filistin, Lübnan ve Golan topraklarında bulunduğu insan hakları ihlallerinin, insanlığın yüz karası olduğuna vurgu yapan Büyükelçi Ala; başta ABD olmak üzere Batılı ve bölgesel bir kısım devletlerin destek ve örtüsüyle İsrail’in uluslar arası kanun ve kararları hiçe saydığına dikkat çekti.

Büyükelçi Ala İsrail otoritelerinin işgal altındaki Filistin, Lübnan ve Suriye topraklarında vatandaşların topraklarını gasp ederek bu topraklarda yahudi yerleşim birimleri inşa edip demografik yapıyı değiştirmeye çalıştığının altını çizdi.

İsrail’in Suriye’de Kaide Örgütünün kolu olan ve uluslar arası terör örgütleri listesinde bulunan Nusra Cephesi dahil muhtelif isimler altında faaliyet gösteren terör örgütlere direk ve dolaylı desteğine de ışık tutan Büyükelçi Ala; teröre destek ya da insan hakları ihlallerine karşı ciddi bir önlem veya icraat alınacaksa bunun başında İsrail’e karşı alınması gereğinin altını çizdi.

Haber Merkezi