SURİYE'DEN HABERLER | Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

SURİYE’DEN HABERLER

Bu haber 11 Ekim 2018 - 7:26 'de eklendi ve 33 kez görüntülendi.

“Memur Maaşlarının Arttırılması ve Fiyatların Düşürülmesini Tartıştı”

Halk Meclisi bugün meclis sekreteri Rami Salih başkanlığında düzenlediği olağan toplantısında vatandaşlarla ilgili bir dizi hizmet konusunu masaya yatırdı.

Oturumda konuşan milletvekilleri devlet memurları maaşlarının arttırılmasının yanı sıra muhtelif tür tüketim ve gereksinim ürünlerinin fiyatlarını dar gelirli vatandaşların durumuna uygun şekilde düşürülmesi gereğinin altını çizdi. Milletvekilleri piyasaların ürün fiyatları ve kalitesi açısından da daha sıkı bir şekilde denetlenmeleri önemini vurguladı.

Emeklilerin sağlık sigortaları ve diğer hizmetlerine daha büyük bir önem verilmesi çağrısında bulunan milletvekilleri, ulaşım ve diğer hizmet alanlarının nitelikli bir şekilde geliştirilmeleri gereğini kaydetti.

Milletvekilleri tüm illerde terör saldırıları nedeniyle özel mülkleri hasar gören vatandaşlara yapılması kararlaştırılan maddi desteğin gecikme nedenlerini sorgularken, Haseke’de Ziraat Bankasına borçları olan çiftçilerin meselesinin çözülmesini talep ettiler.

Konferans 8 Yıl Sonra Yeniden Faaliyetlerine Başladı

Uzaktan Sezinleme Kamu Kurumunun Bilimsel Araştırmalar Yüksek Kurumunun işbirliği ile düzenlediği Uluslararası Bilimsel Konferansı 8 yıl süren kesintiden sonra bugün başkent Şam’ın Dama Rose Otelinde 18. dönem faaliyetlerine yeniden başladı.

“Yeniden Yapılanma Sürecinde Uzaktan Sezinleme ve Kaynak Sistemlerin Rolu” sloganı altında düzenlenen bilimsel konferansa Suriyeli uzmanların yanı sıra Arap ve yabancı uzmanlar da katılıyor.

Konferansta konuşan İletişim ve Teknoloji Bakanı Ali Zfayyir yeniden yapılanma ve inşa etme sürecinin gereksinimlerine dikkat çekti.

Konferans katılımcıları ise konuşmalarında yeniden yapılanma ve inşa etme sürecinin gereksinimleri ve mekanizmaları konusunda öneri ve düşüncelerini takdim ettiler.

Mültecilerin Sorununu Çözmenin En İyi Yolu Budur

*******

Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Tomas Petricek Suriye’deki krizin siyasi çözümü için ciddi çabaların yoğunlaştırılması gerektiğini belirtti.

Petricek yaptığı açıklamada; Suriyeli mültecilerin sorununu çözme ve onların uygun bir şekilde vatanlarına geri dönüşlerini sağlamanın en doğru ve iyi yolunun siyasi çözümü sağlamak olduğunu vurguladı.

16 Ekim tarihinde dışişleri bakanlığı görevine atanması beklenen Petricek ülkesinin işgalci İsrail büyükelçiliğini Kudüs’e aktarma konusunda ise, ülkesinin bu konuda uluslar arası kanun ve kararları kesinlikle ihlal etmeyeceğini ifade etti.

********

“Lavrov: Suriyelilerin Geri Dönüşleri İçin Uygun Ortam Sağlandı”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Rusya ve Slovakya’nın Suriye’deki krizin siyasi çözümü üzerinde görüş birliğinde olduklarını belirtti.

Moskova’da bugün Slovak mevkidaşı Miroslav Lajcak ile bulunduğu temaslar ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Lavrov; tehcir edilen Suriyelilerin vatanlarına geri dönüşleri için ortam ve koşulların hazır hale geldiğini söyledi.

Lavrov Moskova’nın Suriyelilerin vatanlarına geri dönüşlerini destekleyip bu yönde çaba harcadığını ifade ederken, bu konuda Suriye hükümeti ile koordinasyonun olduğunu ifade etti.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov; Suriyelilerin vatanlarına geri dönüşleri için Batılı devletleri destekte bulunmaları ve çifte standartlı politikadan uzak durmalarına davet etti.

Haber Merkezi

 

afdah.info

voir films