SURİYE'DEN HABERLER - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

SURİYE’DEN HABERLER

Bu haber 20 Eylül 2018 - 9:18 'de eklendi ve 173 kez görüntülendi.

“Suriyeliler Vatanlarına Dönmeye Devam Ediyor”

Ordu birlikleri teröristleri yok edip güvenliği sağlamaları ardından daha önce terör sebebiyle yurt dışna tehcir edilen Suriyelilerden yeni bir bölüm bugün Lübnan’a açılan Cdeydet Yabus ve Debbusiye sınır kapılarından köy ve beldelerine geri dönüş yaptılar.

Şam kırsalı Cdeydet Yabus sınır kapısındaki bir muhabir beldelerinin ordu birlikleri tarafından terör ve kalıntılarından temizlenip ilgili kurumların uygun hayat koşulları ve gerekli hizmetleri sağlamaları ardından Suriyeli yüzlerce vatandaşın bugün köy ve beldelerine geri dönüş yaptıklarını ifade etti.

Muhabir geri dönen vatandaşların sınır kapısında karşılanıp onlara gerekli yardımların temin edilmesi ardından kendilerine tahsis edilen araçlarla evlerine kadar aktarıldıklarını kaydetti.

Lübnan’dan dönüş yapan bazı vatandaşlar köy ve beldelerini terörden temizleyen, güven ve istikrarı sağlayan Suriye ordusuna şükranlarını dile getirdiler. Vatandaşlar Lübnan veya başka ülkelerde bulunan tehcir edilmiş Suriyelileri ülkelerine dönüp yeniden yapılanma sürecine katılmaları çağrısında bulundular.

Vatandaşlar hükümet kurumlarının dönüşleri için bütün gereksinimleri yanı sıra kolay ve güvenli bir şekilde varışlarını temin ettiğini, sınır kapılarından evlerine kadar taşımaları için kendilerine otobüsler temin ettiklerini vurguladılar.

Homs kırsalı Debbusiye sınır kapısından da yine yüzlerce vatandaş evlerine dönerken, aynı şekilde karşılanıp belde ve köylerine aktarıldılar.

Ordu birlikleri Deyrezzor İlinin Badiye Bölgesinde bulundukları nitelikli operasyonlar sonucunda radikal terör örgütü IŞİD’ten arta kalan teröristleri yok edip bir dizi bölgeyi kurtardı.

Askeri bir kaynak ordu birliklerinin destekçi güçlerle işbirliği içinde Deyrezzor Badiyesinde bulundukları operasyonlarda Reşvaniye, Tarayum ve Niyyariye bölgelerinde IŞİD’ten arta kalan radikal teröristleri ekipmanları ve araçlarıyla birlikte yok ettiklerini aktardı.

Askeri kaynak vatan korucularının bu bölgeleri radikal teröristlerden kurtarmaları ardından arama tarama operasyonlarında bulunup tüm terör kalıntılarını temizlediklerine dikkat çekti.

Suriye; dün Rusya’nın Soçi Şehrinde İdlib İli konusunda ilan edilen anlaşmayı memnuniyetle karşıladığını ifade ederken; bu anlaşmanın Suriye ile Rusya arasındaki yoğun koordinasyon ve görüş alışverişinin bir neticesi olduğunu vurguladı.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığında yetkili bir kaynak açıklamalarında; İdlib konusunda sağlanan anlaşmanın Suriye tarafından memnuniyetle karşılandığını ifade etti. Yetkili kaynak bu anlaşmanın Suriye ve Rusya arasındaki bir dizi temaslar, koordinasyon ve görüş alışverişi neticesinde olduğuna dikkat çekti. İdlib İli konusunda Soçi’de ilan edilen söz konusu anlaşmanın gerilimi azaltma bölgeleri anlaşmalarının bir parçası olduğuna dikkat çeken yetkili kaynak; bu anlaşmanın belli bir zaman süresiyle sınırlandırıldığını ve geçici olduğunun altını çizdi.

Yetkili kaynak Suriye konulu Astana süreci neticesinde 2017 yılında başlatılan gerilimi azaltma bölgeleri anlaşmalarının geçici olduğunu dikkat çekti.

Bu anlaşmalarda Suriye’nin egemenliği, toprak bütünlüğü ve selametinin temel alındığına vurgu yapan yetkili kaynak; aynı zamanda Suriye’nin her karış toprağının her türlü terörden ve izinsiz giren yabancı askeri güçlerden temizlenmesini öngördüğünün altını çizdi. Yetkili kaynak Suriye’nin, Suriyelilerin kanlarının akıtılmasına son verecek, teröristlerin hedef aldıkları herhangi bir bölgede güvenlik istikrarın sağlanmasına katkı sağlayacak tüm girişimleri memnuniyetle karşıladığını ve karşılamaya devam edeceğinin bir kez daha altını çizdi. Suriye’nin vatan topraklarının her karışının terörden temizlenip ulusal egemenliğin, istikrar ve güvenliğin sağlanmasına dek teröre karşı savaşını sürdürme azim ve kararlılığında olduğunu vurgulayan yetkili kaynak; bu bağlamda uzlaşma çabaları ve askeri operasyonların eş zamanlı sürdürüleceğini ifade etti.

Yetkili kaynak ulusal uzlaşmaların birçok bölgede başarısını kanıtladığını, bu uzlaşmalar ve askeri operasyonlarda sağlanan zaferler neticesinde yüksek sayıda Suriyelinin beldelerine ve evlerine güvenli bir şekilde döndüklerine dikkat çekti.

“2 Terörist Ölü, 7 Terörist Sağ Olarak Ele Geçirildi”

Özel güçlerden bir birlik Homs İlinin doğusu Tedmur (Palmira) kırsalında radikal terör örgütüne tabi IŞİD’li bir terörist gruba pusu kurdu. Güvenlik kaynağı açıklamalarında elde edilen dakik istihbarat bilgileri ve takip operasyonu ardından özel güçlerden bir birliğin Tedmur Kentinin yaklaşık 30 km batısında IŞİD’li bir terör grubunu pusu kurduklarını belirtti. Kaynaklar motosikletler kullanan IŞİD’li radikal teröristlerin ABD güçlerinin bulunduğu Tenf Bölgesinden geldiklerini ve Rakka yönünde hareket ettiklerine dikkat çekti. Pusuda radikal teröristlerle çatışmaya girildiğini ifade eden güvenlik kaynakları; çatışmada 2 teröristin ölü, 2 teröristin sağ olarak ele geçirildiklerini belirtti. Kaynaklar gruptaki diğer teröristlerin kaçtıklarını ifade ederken, operasyon sonucunda teröristlere ait 6 motosiklet ve farklı tür büyük miktarda silah ve mühimmata el konulduğunu belirtti.

Özel birliklerin Tedmur Kentinin yaklaşık 70 km doğusunda yine IŞİD’li bir terör grubunu pusuya düşürdüklerini belirten güvenlik kaynağı; burada IŞİD’li 5 teröristin sağ salim yakalandıklarına dikkat çekti.

Haber Merkezi