SURİYE’DEN HABERLER - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

SURİYE’DEN HABERLER

Bu haber 19 Eylül 2018 - 8:20 'de eklendi ve 70 kez görüntülendi.

   

“Amacımız Güçlü İlişkileri Farklı Alanlarda Pekiştirmektir”

Sağlık Bakanı Nizar Yazıcı bugün Suriye Brezilya Ortak Ticaret Odasından bir heyet ile toplantısında kanser ve kronik hastalıkları ilaçları gibi nitelikli ilaçların teminine ilaveten tıbbi ve teknik ekiplerin eğitiminde ortak çalışma olanaklarını masaya yatırdı.

Bakan Yazıcı ilaç alışverişi konusunda Brezilya Sağlık Bakanlığı ile anlaşma imzalama hazırlığını ifade ederken; önümüzdeki sürecin Suriye ve Brezilya arasında sağlık, ticaret ve sanayi alanında işbirliği ile dolu bir süreç olması umudunu kaydetti.

Suriye Brezilya Ortak Ticaret Odası Başkanı Rubens Hanoun oda heyetinin Suriye ziyaretinin iki ülke arasındaki güçlü ilişkileri farklı alanlarda geliştirmeyi amaçladığını belirtti. Hanoun Suriye’de üretim çarkının güçlü bir şekilde dönmesi ve ülkenin kalkınmasında Brezilya’nın önemli bir rol oynayacağını ifade etti.

Oda Başkanı Hanoun; Uluslararası Şam Fuarının 60. Dönem faaliyetlerinde tanık olduğu Arap ve yabancı katılımdan memnuniyetini ifade etti.

Suriye İdlib İli ve Halkını Kurtarma Kararlığı ve Azmindedir

Cenevre’de BM ve diğer uluslar arası örgütlerde Suriye daimi temsilcisi Hüsamettin Ala; uluslar arası soruşturma komitesinin Suriye’deki durumlara ilişkin rapor ve tutumlarında taraf kayırmasının Suriye tarafından kesinlikle kabul edilemez olduğunu vurguladı.

BM İnsan Hakları Konseyinin 39. dönem çalışmaları kapsamında Suriye’deki durumlara ilişkin raporun tartışıldığı toplantıda Suriye adına konuşan Ala; uluslar arası komitenin sunduğu raporun çifte standartlık ve taraf kayırmada yeni bir sabıka kaydettiğini ifade etti.

Ala komitenin raporunda profesyonellik ve mesleki ilkeleri bir kenara bırakıp durumları politikleştirdiğini belirtirken, taraf kayırdığını, geçekle ilgisi olmayan veriler ortaya koyup gerçekleri çarpıttığının altını çizdi.

Raporda iddia edilen asılsız suçlamalar, mantıksız hükümler ve çelişkilere dikkat çeken Ala; komitenin raporunda ABD koalisyonu, Türkiye güçleri ve kiralık edatları olan terör örgütlerin Suriye’de işledikleri savaş suçlarına değinmemesinin mantıksız olduğunu vurguladı.

Daimi Temsilci Ala; ABD, Türkiye, İngiltere, Fransa ve daha başka devletlerin Suriye’de uluslar arası kanunlar, insan hakları ve BM misakına bulundukları ihlallerin yanı sıra uluslar arası terör örgütleri listesinde yer alan radikal terör örgütlere desteklerinin apaçık ortada olduğunu belirtti. Komitenin söz konusu tarafların işledikleri tüm bu savaş suçlarına değinmemesini kınayan Ala; uluslar arası kurum ve örgütlerin güvenirliklerini kaybetmemeleri için çifte standartlık ve taraf kayırmalara son vermeleri gerektiğini kaydetti.

Ala Suriye’nin İdlib İli ve halkını uluslar arası terör örgütleri listesinde yer alan Nusra Cephesi ve çatısı altındaki tüm terör örgütlerden kurtarma azim ve kararlılığında olduğunun bir kez daha altını çizdi.

Ulyanov: Raporda Suriye’yi Suçlayacak Hiçbir Kanıt Yoktur

Rusya’nın Uluslararası Atom Enerjisi Ajansında Daimi Temsilcisi Mikhail Ulyanov; Uluslararası Ajansın Suriye konusunda sunduğu raporun, Suriye’yi suçlayacak hiçbir kanıt içermediğini belirtti.

Ulyanov Viyana’da Uluslararası Atom Enerjisi Meclisi toplantısında yaptığı konuşmasında; gerçekçi herhangi bir neden olmaksızın nükleer silahlar konusunda Suriye’ye yapılan suçlamaları eleştirirken; bunun provokasyon ve siyasi dayatma amaçlı olduğunu ifade etti.

Haber Merkezi