ÜST REKLAM

logo

reklam
04 Eylül 2018

SURİYE’DEN HABERLER

Askeri bir kaynak başkent Şam’ın güneybatısında yer alan Mezze Askeri Havaalanının İsrail tarafından herhangi bir saldırıya maruz kaldığını yalanladı.

Kaynak duyulan patlama sesi ve havaalanında füze düştüğüne dair çıkan haberler ve görüntülerin, havaalanı yakınında bir cephanede elektrik kontağı sonucunda meydana gelen patlamadan kaynaklandığını söyledi.

Askeri kaynak başkent Şam ve civarında duyulan patlama seslerinin; hava savunma güçlerinin düşman füze saldırısına karşı koymaları ve düşman füzelerin çoğunu havada imha etmelerinden kaynaklandığını belirtti.

Askeri bir kaynak ordu birlikleri ile ABD destekli radikal terör grupları arasında Cumartesi sabahı Homs İlinin doğusu Tedmur (Palmira) Bölgesinde şiddetli çatışmaların yaşandığını belirtti.

Kaynak ABD güçlerinin bulundukları Tenf Bölgesi Palmira istikametine doğru ilerlemeye çalışan terör grubu arasında yaşanan şiddetli çatışmada bir kısım teröristlerin ölü, geriye kalanların ise sağ olarak ele geçirildiklerini aktardı.

Canlı yakalanan teröristlerin Palmira Bölgesinde bir dizi terör eylemi düzenlemeyi ve 1 hafta içinde ele geçirmeyi planladıklarını söylediklerine dikkat çeken kaynak; kente teröristlerin ana güçlerine geçiş sağlamayı amaçladıklarını aktardıklarını kaydetti.

“ABD Güçleri Yakında ve ABD Güçleri Tarafından Eğitildiler”

Askeri kaynak teröristlerin ifadelerinde yaklaşık 500 teröristten ibaret ‘Doğu’nun Aslanları’ adlı gruba üye olduklarını, eğitim kamplarının Tenf Bölgesinde Abd askeri üssünün yakınlarında bulunduğunu belirttiklerini söyledi.

Teröristlerin eğitimlerinde ABD’li eğitmenlerin de yer aldığını belirtiklerine dikkat çeken askeri kaynak; ayrıca silah ve mühimmatların da ABD üssünden tedarik edildiğini aktardıklarını vurguladı.

2015’te IŞİD’in ele geçirdiği Palmira antik kentinde 10 ay sonra Suriye ordusu yeniden kontrolü sağlamıştı. IŞİD 2016’nın sonlarında kenti, Mart 2017’de Suriye ordusu tarafından bir kez daha kurtarılıncaya kadar yeniden ele geçirmişti.

Ordu birlikleri radikal teröristlerden arta kalanları yok etme ve vatandaşların güvenliğini sağlama amaçlı operasyonlarını yoğun bir şekilde sürdürüyor.

Askeri bir kaynak; ordu birliklerinin Hama kırsalı Ğab Vadisinin doğu şeridinde düşen el Meşik Köyünde ‘Türkistan İslami Partisi’ne tabi terör gruplarının füze rampalarını imha ederek füze rampaları yerleştiren teröristleri öldürdüklerini ifade etti.

Askeri kaynak; füze ve topçu birliklerinin Hama ve İdlib il idari sınırlarında yer alan Sermaniye ve Karkur beldeleri civarındaki ormanlık alanlarında Kaide Örgütünün Suriye kolu Nusra Cephesinin toplanma yerleri ve mevkilerini yoğun ateşe tuttuklarını aktardı. Nitelikli operasyonlar sonucunda tekfircilerin saflarında ağır kayıplar meydana geldiğini söyleyen kaynak; birkaç füze rampasının da yok edildiğini sözlerine ekledi.

Askeri kaynak; Hama kırsalında da ordu birliklerinin Hurbet el Nakus Beldesinin kuzey kenarlarında Nusra Cephesine ait araçları tamamen imha etmelerine eş zamanlı olarak Latamina Beldesinin batı kenarlarında ‘İzze Taburları’na tabi tehlikeli 2 teröristi öldürdüklerini sözlerine ekledi.

Ordu birlikleri bugün sabah saatlerinde Hama İli Ğab Vadisinin kuzeyinde dış güçlerin edatları olan teröristlerin saldırılarında kullandıkları insansız bir hava aracını düşürdü.

Askeri bir kayak insansız hava aracının roketlerle donatılmış olduğuna dikkat çekti.

Haber Merkezi

Share
471 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+7 = ?