SURİYE'DEN HABERLER | Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

SURİYE’DEN HABERLER

Bu haber 01 Eylül 2018 - 8:21 'de eklendi ve 25 kez görüntülendi.

“Antonov: İdlib’te Kimyasal Silah Saldırısı Senaryosuna ilişkin Gerçek Bilgileri Aktardık”

Rusya’nın Washington Büyükelçisi Anatoly Antonov; ABD’yi Suriye’ye karşı herhangi bir saldırıda bulunma tehlikesine karşı uyarırken, bunun radikal terör örgütlere hizmet edeceğinin altını çizdi.

Antonov bugün yayınladığı bültende; bu ayın 27’sinde ABD dışişleri bakanlığı yetkilileri ile buluşmasında ülkesinin, ABD idaresinin Suriye’ye yeni bir saldırıda bulunma tehditlerinden ciddi endişe duyduğunu ifade ettiğini belirtti. Böyle bir saldırının uluslar arası kanunlar ve kararlara açık bir ihlal teşkil ettiğine dikkat çeken Antonov; öne sürülen kimyasal silah saldırısı ihtimali senaryosunun deşifre edildiğini, bu iddianın asılsız olduğunu ifade etti.

Antonov ABD’nin böyle bir saldırı için öne sürdüğü İdlib’te kimyasal silah saldırısı ihtimalinin gerçeği hakkında gerçek bilgileri ABD idaresine aktardığını, belli başlı tarafların desteği ile hazırlanan senaryonun aslı hakkında bilgi aktardığına dikkat çekti.

“Hindistanlı Şirketler Fuara Yoğun İlgi Gösteriyor”

Hindistanlı birçok şirketin temsilcileri; 06 ila 15 Eylül tarihleri arasında düzenlenmesi beklenen 60. Uluslararası Şam Fuarına katılma arzularını ifade etti.

Hindistanlı Repasual Medikal ve Tıbbi Bakım Kurumu Genel Müdürü Kishor Raspaswal; farmakoloji, medikal, hastane ekipmanları, ağır sanayi, bilişim teknolojisi, deri sanayisi, çay ve altyapı alanlarında uzman 15 şirketi temsil edecek bir grubun başkanlığında fuara katılacağını belirtti.

Şam fuarının Ortadoğu’nun en büyük ve en önemli ekonomi faaliyetlerinden biri olduğuna dikkat çeken Raspaswal; Suriyeli şirketler ile ortak işbirliğinde bulunmada önemli bir fırsat teşkil ettiğini söyledi.

Hindistanlı SOS Tıbbi Cihazlar Şirketi fuara katılma arzusunu ifade ederken, Suriye’de önemli bir pazar bulacağına inandığını, ifade etti.

Uluslararası Şam Fuarı hu yıl katılım ve faaliyet açısından istisnai bir önem ve ilgi görmesiyle; Suriye’de teröre karşı zaferler gölgesinde yeniden yapılanma ve ekonomiyi kalkındırmada beraberinde büyük fırsatlar getirmesi bekleniyor.

“Böyle Bir Şeyin Yol Açacağı Faciayı Hiç Kimse Tahmin Edemez”

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zaharova; Suriye’de terörü tamamen yok etme ve siyasi çözüm sağlayıp Suriyelilerin acılarına son verme koşullarının gayet uygun olduğunu belirtti.

Zaharova bugün yaptığı basın açıklamalarında; Suriyelilerin yıllardır yaşadıkları acılara son vermek için Suriye’de koşulların uygun olduğuna dikkat çekerken, Batılı devletlerin kimyasal silah kullanımı konusunda bir kez daha asılsız iddialara dayanıp Suriye’ye saldırma tehditlerinin çözüm çabaları ve fırsatlarını sabote etmekte olduğunun altını çizdi.

Batılı devletlerin bu tehditlerle sadece Suriye değil, tüm dünyanın güvenlik ve istikrarını tehdit ettiklerine dikkat çeken Zaharova; Suriye’ye karşı herhangi bir saldırının ateşle oynama niteliğinde olduğunu, yol açacağı faciaların sonuçlarını da kimsenin tahmin bile edemeyeceğini ifade etti.

Zaharova Suriye ordusunun kimyasal silah kullandığına ilişkin iddiaları çürütürken; bu silahların nereden gelip nasıl kullanıldığı ve kimin bu işe bulaştıklarının tespit edildiğine vurgu yaptı.

Muallim Moskova’da Önemli Temaslarda Bulunuyor

Başbakan Yardımcısı Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid Muallim; Rusya’nın başkenti Moskova’da bugün öğleden sonra Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile önemli temaslarda bulunuyor.

Suriye ve tüm bölgedeki son durum ve gelişmelerin masaya yatırılacağı toplantıda; teröre karşı mücadelede iki ülkenin ortak çabalarında koordinasyon ve işbirliği de ele alınıyor. Dışişleri bakanları toplantıda ayrıca savaş ve yaptırımların dayattığı koşullar nedeniyle yurtdışına tehcir edilen Suriyelilerin vatanlarına geri dönmeleri, onlara güvenli ve istikrarlı bir yaşam temin edilme meselesini de görüşüyor.

Suriye Rusya ekonomi, ticari, bilimsel ve teknik işbirliği karma hükümet komitesinde Suriye heyetine başkanlık eden Muallim yarın; Rusya Başbakan Yardımcısı ve hükümet komitesinde Rusya heyeti başkanı Yuriy Borisov ile bir araya gelecek.

Başbakan Yardımcısı Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Muallim; Lavrov’un resmi davetlisi üzerine Moskova’ya iş ziyaretinde bulunuyor.

Katılımcılara Destek Amaçlı Bir Dizi İcraat Alındı

Yerel Üretim ve İhracata Destek ve Kalkındırma Kurumu; 06 ila 15 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek 60. Uluslararası Şam Fuarına katılacak şirket ve kurumlara destek amaçlı bir dizi icraatta bulunduğunu ilan etti.

Kurum Müdürü İbrahim Meydah; alınan destek icraatları arasında fuara katılacak şirket ve kurumlara yüzde yüz ücretsiz kargo hizmeti temin edileceğini söyledi.

Fuarda imzalanacak tüm sözleşmeler için yeni bir format hazırlandığına dikkat çeken Meydah; tüm şirket ve kurumların fuar esnasında ve daha sonra destekten faydalanmaları için sözleşmelerini yeni formatta yaptıklarından emin olmaaları gerektiğini ifade etti.

Meydah kurumun fuara katılımı konusunda ise 1200 metre karelik alan üzerinde bu yıl nitelikli bir katılım sağlayacağına dikkat çekerken, iki stantta kurum faaliyetleri ve planlarının da tanıtılacağını açıkladı.

Haber Merkezi

 

 

afdah.info

voir films