ÜST REKLAM

logo

reklam
18 Ağustos 2018

SURİYE’DEN HABERLER

İsrail işgal otoriteleri bugün, işgal edilen Kudüs kentinde 20 bin yerleşim biriminin inşası için yeni bir plan ilan etti.

İşgal otoritelerinin 20 bin yerleşim birimini inşa etmekle işgal edilen Kudüs’te bazı yerleşim birimlerini genişletme amacını taşıyan yeni bir planı onayladıkları belirtildi.

İsrail işgal otoriteleri, işgal altındaki Filistin topraklarında Yahudileştirme ve yerleşimcilik planlarını, uluslararası kararları ihlal ederek, özellikle de işgal altındaki Filistin topraklarındaki tüm yerleşim faaliyetlerinin derhal durdurulmasını talep eden 2334 sayılı Güvenlik Konseyi kararına rağmen, hızlandırıyor.

Hz. Meryem Bayramı münasebetiyle Şam Kırsalı Bludan Kentindeki Seyyide Kilisesi, Tüm Doğu Rum Melkite Katolik Kilisesi Patriği Yusuf el-Absi başkanlığında ve bazı rahiplerin desteklediği bir ayin düzenledi.

Ayinde Patrik Absi yaptığı konuşmasında bayramın yüce anlamlarını vurguladı ve Suriye Arap Ordusunun fedakarlıkları sayesinde teröre karşı sağladığı zaferlerden sonra insanların sağladığı güven ve kalplere inen sükunetten dolayı saadetini dile getirdi.

Patrik, vatanın her köşesinde sevgi, barış ve kardeşlik içinde yaşamak için hayata saygı duyulması, korunması ve yüceltilmesi zorunluluğunu vurguladı ve Suriye Arap Ordusuna, sevgili vatan Suriye’yi korumasından dolayı, duada bulundu.

Ayine Tüm Doğu Rum Ortodoks Patrikliği Patrik yardımcısı Musa el Huri, Hıristiyan Taifeleri Temsilcileri yanı sıra parti ve halk kitleleri katıldı. Şam Üniversitesi Bilişim Mühendisliği Fakültesi, Suriye Bilişim ve Bilim Cemiyeti işbirliğiyle Birinci Bilişim Projeleri fuarını Şam Dama Rose otelinde düzenledi.

Fuar’da “Yazılım Mühendisliği, Bilgisayar Ağları ve Yapay Zeka” bölümleri 4. ve 5. sınıf öğrencilerinin 28 yazılım ve mühendislik projesi sergileniyor.

Fuar, 29-31 Temmuz tarihleri arasında Bilişim Mühendisliği Fakültesindeki Eğitim ve İstihdam Merkezinin düzenlediği ve 200 projenin katıldığı rekabet yarışının son aşamasını temsil ediyor. Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Yardımcısı Faysal Mikdat, Suriye’nin her karış toprağı Suriye devletinin hegemonyasına geçirmeye kararlı olduğunu belirtti.

Mikdat bugün Moritanya Demokratik Birlik ve Sosyalist Partisi Genel Sekreteri Mahfud Vild Aziz Başkanlığındaki parti heyetini kabulünde, iki kardeş ve dost ülke ve halklarını her alanda birbirine bağlayan özel ilişkilerin önemini vurgulayarak, konuk heyetin Suriye ile dayanışmaları, ilkeli ve güçlü duruşlarından dolayı şükranlarını dile getirdi.

Kendi yönünden Vild Aziz ve heyet üyeleri, Suriye Arap Ordusu’nun teröre karşı sağladığı zaferlerden dolayı onurlarını dile getirerek bu zaferlerin Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’ın dirayetli yönetimi ve Suriye halkının direnişi ve cesareti sayesinde geldiğini vurguladılar.

Konuk heyet, ümmetin merkezi davasının Filistin olması itibariyle Suriye’nin Arap pusulasını koruduğunu hatırlatarak, Moritanya halkının, İsrail ve Batı ile uluslararası terörle koalisyon içerisinde olan bölgedeki edatlarının planlarına karşı bütün Arap ümmeti ve dünyadaki bütün onurlu insanların yerine teröre karşı savaş veren Suriye ile dayanışma içerisinde olduklarını belirttiler.

Görüşmeye, Moritanya Demokratik Birlik ve Sosyalist Partisi’ndeki Merkez Komitesinden Şeyh Vild Mustafa, Sidi Ahmet Yura ve Mustafa Şeyh Ahmet, Suriye tarafından Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığında Arap Vatanı Yönetimi Müdürü ile Bakan Yardımcısı Büro Müdürü katıldı. Seçim Yüksek Yargı Komitesi Başkanı Hakim Süleyman el Kaid, 16 Eylül’de düzenlenecek olan yerel yönetim seçimlerinde 41482 adayın yarışacağını ilan etti.

Kaid, Yerel meclisleri seçimlerinin nihai sonuçlarının açıklanmasından sonra, kazanamayan adayların 5 gün içinde temyiz için İdari Yargı Mahkemesine başvuru hakkına sahip olduklarını, mahkemenin de 15 gün içerisinde cevap vereceğini açıkladı.

Kaid, Valilik meclis üyelerinin isimlerinin kararname, diğer meclis başkanları, Yerel Yönetim ve Çevre Bakanının kararı ile adlandırıldığını ve Resmi Gazetede yayımlandığını açıklayarak, alt yargı komitelerinin de bu seçimlerde kazananların isimlerini açıkladığına dikkat çekti.

Yüksek Yargı Komitesi Başkanı, 16 Eylül 2018 tarihinde yapılacak seçimlerde, İçişleri, Adalet, Yerel İdare ve Çevre Bakanlıkları yanı sıra İstatistik Merkez Bürosu tarafından seçim sicilinin yenilenmesi ardından, seçme hakkına sahip olanların 16,349,307 kişi olduğunu belirtti.

Kaid ayrıca, vatandaşların seçim haklarını kullanmaları ve yeniden yapılanma sürecinde ileriye gidebilen, tüm zorlukların üstesinden gelebilecek ve karar alma süreçlerine katkıda bulunabilecek temsilcilerini seçmeye davet eden medya kampanyasının yoğunlaştırılması zorunluluğunu vurguladı.

Haber Merkezi

Share
477 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?