ÜST REKLAM

logo

reklam
10 Ağustos 2018

SURİYE’DEN HABERLER

Suriye’nin Zaferi Tüm Dünya Açısından Önemlidir

Çek Cumhuriyeti Parlamentosunda Suriye ile parlamenter dostluk komitesi başkanı Stanislav Grospic Suriye’nin teröre karşı nihai ve tam zaferinin yakın olduğunu belirtirken, Suriye halkının ulusal egemenlik ve toprak bütünlüğünü ordusu ile omuz omuza kahramanca savunduğunu belirtti.

Konu üzerine açıklama yapan Grospic; Suriye’nin vatan ve halk olarak ABD’nin yanı sıra müttefikleri Türkiye rejimi, Suudi Arabistan ve İsrail tarafından uluslar arası radikal terörün edat olarak kullanıldığı açık bir komploya aleni olarak maruz kaldıklarını vurguladı. Grospic Suriye halkıyla birlikte Suriye’nin ulusal birliği ve toprak bütünlüğünü hedef alan bu komplonun başarıyla çökertildiğini ifade etti.

Grospic Suriye’de radikal terör örgütlere karşı sağlanan başarı ve zaferlerin sadece Suriye açısından değil, bu terörün tehlike teşkil ettiği tüm dünya açısından büyük bir önem taşıdığının altını çizdi.

“Aileler Toplu Halde Evlerine Dönüyor”

Belli başlı devletlerin destekledikleri terör nedeniyle evlerinden tehcir edilen aileler farklı bölgelerde toplu halde evlerine dönmeye devam ediyor.

Kunaytra Valiliğinde bir kaynak daha önce İsrail destekli radikal teröristlerin saldırılarından kaçan ailelerin ordu birlikleri beldelerini terörden kurtarmaları ardından Hmeydiye Beldesine dönmeye başladıklarını belirtti. Kaynak evlerine dönen ailelerin teröristler tarafından sabote edilen mülklerini onarma ve normal yaşamlarına dönme kararlılığında olduklarına dikkat çekti.

Ordu birlikleri Kunaytra İlinin tamamını terörden kurtarmalarıyla dün Cebata el Haşab, Trınca, Ofanya, Ayn el Bayda ve daha başka köylerde yine daha önde terör saldırılarından kaçan binlerce vatandaş evlerine dönmüşlerdi.

“Ele Geçirilen Cephanede Yine Batılı Devletler ve İsrail Menşeli Cephane Bulunuyor”

Homs kırsalının kuzeyi Huvla Beldesinde dış güçlere hizmet eden kiralık ve radikal teröristlerin ordu birlikleri tarafından yok edilmeden önce sakladıkları muhtelif tür silahlar ele geçirildi.

Güvenlik kaynağı Huvla Bölgesinin terör kalıntılarından temizlenmesi ve halkın güvenliğinin pekiştirilmesi amacıyla devam eden arama tarama operasyonları sırasında teröristlere ait bir cephane deposunun bulunduğunu belirtti.

Kaynak depoda ele geçirilen cephanenin arasında ağır makineli silahlar, keskin nişancı silahları ve el bombalarının bulunduğunu ifade ederken bu bomba ve silahların bir kısmının Batılı ülkeler ve İsrail menşeli olduklarına vurgu yaptı.

Rakka’da 77 Sivilin Ölümünden Sorumlu Olduğunu İkrar Etti

ABD komutasında uluslar arası kararlar ve BM misakına aykırı olarak teşkil edilen ve IŞİD’e karşı savaştığı iddia ettiği zamanda tam tersine IŞİD’e destek ve örtü temin ettiği kanıtlarla tespit edilen uluslar arası koalisyon güçleri geçen yaz aylarında Rakka’da 77 sivil vatandaşın ölümünden sorumlu olduğunu itiraf etti.

Geçen Haziran ayında yayınlanan bir rapordan naklen; uluslar arası koalisyon uçaklarının bombardımanları sonucunda gerçekleşen dört katliamda 77 sivil vatandaşın öldüğüne kaydederken, bunların 24’ünün çocuk, 25’inin de kadın olduğuna vurgu yaptı.

Gazete koalisyon yetkililerinin o zaman itiraz ettikleri bu raporu son olarak yayınladıkları bir raporla kendileri doğruladıklarına işaret etti.

“Suriyelilerin Vatanlarına Dönmelerini Kolaylaştıracak Komite Belirlendi”

ŞAM Başbakan İmad Hamis; terör saldırıları, savaş ve yaptırımların yol açtığı kötü insani durumlar nedeniyle yurtdışına tehcir edilen Suriyelilerin vatanlarına geri dönüşlerini kolaylaştıracak ve onlara yardımcı olup onurlu bir yaşam temin edecek komite üyelerinin kararını onayladı.

Kabinenin düzenlediği oturumda tartışılıp karara bağlanan söz konusu komite Yerel İdare ve Çevre Bakanı Hüseyin Mahluf’un başkanlığında kuruldu. Komitede dışişleri ve gurbetçiler bakan yardımcısı, içişleri bakan yardımcısı, sağlık bakanı yardımcısı, çalışma ve sosyal işler bakan yardımcısı, ulusal uzlaşma bakanlığı temsilcileri ve ilgili daha başka kurum temsilcileri yer alıyor.

Komitenin kurulma kararında yurtdışına tehcir edilen Suriyelilerin vatanlarına dönüşlerini temin etme ve onlara onurlu bir yaşam temin edip gereksinimlerini temin etme amaçlı olarak komitenin hem Suriye’de ilgili kurumlar ve taraflarla, hem de yurtdışında ilgili devletler, kurum ve taraflarla temas ve koordinasyonda bulunmasını öngörüyor.

Haber Merkezi

 

Share
222 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?