logo

reklam
07 Ağustos 2018

SURİYE’DEN HABERLER

“Onarım Çalışmalarının Eşliğinde Kalkınsal Projeler Uygulanıyor”

Halep’te kiralık teröristlerin yok edilmeleri öncesinde sabote ettikleri altyapı ve hizmet kurumlarını onarma çalışmaları yoğun bir şekilde devam ederken, evlerine dönen vatandaşların temel gereksinimlerini temin etme ve kalkınsal projeleri hayata geçirme çalışmaları da yapılıyor.

Onarım çalışmalarından sorumlu Nedim Rahmun çalışmaların iki temel eksende yürütüldüğünü açıkladı. İlk seksenin teröristlerin yol açtıkları yıkımı kaldırma, yol, elektrik, su ve telefon gibi hizmet şebekeleri ve parkları onarma çalışmalarından ibaret olduğunu belirten Rahmun, ikinci eksende ise sanayi alanları ve kurumları üzerinde odaklanıldığına dikkat çekti.

Rahmun Halep Kentinin doğu semtlerinin 2016 yılında terörden kurtarılmasından şu ana dek 382 onarım projesinin hayata geçirildiğini, bu projelerde 22,78 milyar lira harcamanın yapıldığını ifade etti.

“Hem Mesaj Verdi Hem de Turizmi Canlandırdı”

Turizm Bakanlığının Şam kırsalı Bludan Beldesinde organize ettiği Bludan Turizm Festivali muhtelif kültürel, sanatsal, sosyal, ve turizm etkinlikleri ile devam halkın yoğun ilgisini çekmeye devam ediyor.

Şam kırsalında en önemli yazlık turizm alanlarından biri olan bölgede otel, restoran ve genel olarak turizmin tüm alanlarını canlandıran festival, Suriyelilerin terörden kurtuluşları, normal yaşamlarına dönüşleri ve festivallerine devam etmelerinde tüm dünyaya ince bir mesaj da veriyor.

Festival katılımcıları kahraman ordu birliklerimizin Suriye’nin büyük çoğunluğunu terörden kurtarmalarıyla herkesi eşi benzeri olmayan Suriye’nin güzelliklerinin tadını çıkarmaya çağırdıklarını kaydetti.

“Yerel Üretim Kanser İlaçları 3 Aya Kadar Hazır Olacak”

Sağlık Bakanının ilaç işlerinden sorumlu yardımcısı Habip Abbud; ilaç piyasasının yakın bir süre içinde istikrara kavuşacağını belirtirken, yeni kurulan ilaç fabrikaları aracılığı ile de yerel üretim kanser ilaçlarının da 3 aya kadar piyasada olacağını açıkladı.

Yapılan açıklamada; piyasada mevcut eski ilaçlar ile üretilmekte olan yeni ilaçlar arasındaki fiyat farkı sorununun da çözüleceğine dikkat çekti.

Abbud bakanlığın piyasadaki tüm ilaçları kalite ve fiyat açısından sıkı bir şekilde denetlemekte olduğunu, ilaç üretiminin de uluslar arası standartlar kapsamında olduğunun altını çizdi.

Savaş ve yaptırım koşullarına rağmen Suriye’de ilaç fiyatlarının tüm komşu ülkelerden daha düşük olduğuna vurgu yapan Abbud; nitelikli kaliteye sahip olan Suriye ilaçlarının uluslar arası ilaç fiyatlarının sadece onda biri fiyatında olduğuna dikkat çekti.

Bakan Yardımcısı Abbud yerel üretim ile Suriye’nin ilaç piyasasının %90’ının temin edildiğini belirtirken, bu oranının önümüzdeki günlerde daha da artacağını söyledi.

Piyasada bulunmayan ilaçlar konusunda ise Abbud; 2016 yılında piyasada bulunmayan ilaç sayısının 680 olduğuna işaret ederken, bu sayının bu yıl 100’e düşürüldüğünü ifade etti.

Bakan Yardımcısı Abbud; Suriye ilaç sanayisinin yakın bir süre içinde kanser tedavisinde kullanılan nitelikli ilaç üretimine başlayacağını belirtirken bu ilaçların 3 ay süre zarfında piyasada olacağını açıkladı. Abbud Suriye’nin ilaç ihracatında bulunduğu yabancı devlet sayısının da arttığına dikkat çekerken, bunun Suriye ilaçlarının kalitesine bir kanıt olduğunu söyledi.

“Kiralık Teröristlerin Saldırıları Çökertildi”

Hama kırsalının kuzeyinde vatan ve vatandaşları savunma görevlerini sürdüren ordu birliklerimiz, belli başlı dış güçlere hizmet eden ve onların destek-talimatlarıyla hareket eden teröristlerin Zellakiyat Bölgesine bulunmaya çalıştıkları bir saldırıyı başarıyla çökertti.

Askeri bir kaynak uluslar arası terör örgütleri listesinde yer alan Nusra Cephesi ve çatısı altındaki terör örgütlerin bugün Zellakiyat Bölgesine saldırıda bulunmalarıyla ordu birlikleri saldırgan kiralık ve radikal teröristlere karşı koyduklarını belirtti.

Kaynak saldırgan teröristlerin ölü yaralı düşürüldüklerini belirtirken, öldürülen teröristlerin arasında azılı elebaşların bulunduğuna vurgu yaptı.

Ordu birlikleri dün Hama kırsalında Ziyaret Beldesi civarında askeri mevkilere saldırmaya çalışan teröristlere karşı koyup onları etkisiz hale getirmelerine eş zamanlı olarak Ziyaret ve Mşiyk beldelerinde karargah ve hareketlenmelerini yoğun top ateşine tutmuşlardı.

Haber Merkezi

Share
330 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?