ÜST REKLAM

logo

reklam
30 Mayıs 2017

SURİYE’DEN HABERLER

 

Askeri bir kaynak; ordu birliklerimizin Halep kırsalının doğusunda IŞİD’e karşı operasyonlarını sürdürdüklerini belirtirken, 17 belde ve köyün tekfirci terör çetelerden kurtarıldığını kaydetti.

Kaynak nitelikli operasyonlarda Salihiye, Battuşiye, Cbab el Mesudiye, Hazraf, Fıriye, Müsteriha, Mezze, Vasita, Doğu Sükkeriye, Benduka, Hmeydiye, Dovr Ahmet Yasin, Kahire, Bumani, Han eş Şiir, Hurbat el Sovda ve Hamravi belde ve köylerin tekfirci terör çetelerinden kurtarılıp ahalilerin can ve mali güvenliğinin sağlandığını aktardı.

Operasyonlarda aralarında azılı elebaşların bulunduğu 2 binden fazla teröristin öldürüldüğünü belirten askeri kaynak; öldürülen teröristlerin arasında Ebu Eyüp el Çeçeni, Ebu Yakup el Türkistani, Dibs Afnan emiri Ebu Kutada el Özbeki, Mişrifa bölge emiri Mahmut İsmail Küçük, Meskene müftüsü Ahmet Osman ve daha başka çok sayıda bariz ve yabancı elebaşların bulunduklarını belirtti. Kaynak geneli ağır makineli silahlarla donatılmış 115 araç, 7 tank, 6 BMB, 4 top, 1 operasyon ve muhaberat karargahı, 14 komuta karargahı ve 5 bombalı aracın tamamen imha edildiklerine dikkat çekti.

Berze’yi Silahlılardan Arındırma Çalışmaları Devam Ediyor

ŞAM – Başkent Şam’ın kuzeydoğusu Berze Semtinde uzlaşma anlaşmasının tamamlanması çerçevesinde semtte bulunan silah ve silahlıları tahliye etme çabaları bugün devam ett.

Şam Valisi Buşr el Sabban yaptığı basın açıklamalarında; semtin silah ve silahlılardan arındırılıp vatandaşların tamamen istikrara kavuşmaları amacıyla yürütülen çalışmalarda bugün Berze’de bulunan silahlıların dördüncü bölümünün bir kısmı aileleriyle birlikte olmak üzere otobüslerle tahliye edildiklerini belirtti.

Vali Sabban semtin tamamen silahlılardan arındırılmasına dek bu çabaların devam edeceğini, ardından semtte bulunan tüm devlet kurumlarının yeniden hizmete başlayacağını kaydetti.

Vali Sabban 10 gün önce silahlarını teslim etmeyi reddeden 1076 silahlının bir kısmı aileleriyle birlikte olmak üzere toplam 2672 kişinin Berze’den tahliye edildiklerine dikkat çekti.

Silahlarını teslim edenlerin kanuni durumlarını yeniden düzenleme ve normal yaşamlarına dönmelerine yardım etme çabalarının devam ettiğini belirten Şam Valisi; bu bağlamda yüzlerce kişinin normal yaşamına döndüğünü söyledi.

Eli kanlı tekfirci ve vatan haini teröristlerin sivil yerleşim alanları ve masum vatandaşlara gelişigüzel füze saldırıları devam ederken bu saldırılar sonucunda bugün aralarında çocuk ve kadınların bulunduğu vatandaşlar kurban gitti.

Deyrezzor Valiliğinde bir kaynak; tekfirci terör örgütü IŞİD’in kuşatma altında tuttuğu sivil yerleşim alanlarından Kusur Semtini füze yağmuruna tuttuğunu belirtti. Kaynak vatandaşların evleri üzerine düşen füzeler sonucunda 1 kadın vatandaşın şehit düştüğünü, 4 vatandaşın da yaralandığını ifade ederken, evlerde ciddi hasarların meydana geldiğini söyledi.

Diğer yandan Hama Valiliğinde bir kaynak; ilin doğu kırsalı Akarib Beldesinin doğusu Tebbarat Diyba Bölgesinde bulunan tekfirci teröristlerin Selemiye Kentine füzelerle saldırdıklarını aktardı.

Kaynak saldırılar sonucunda tümü altı yaşın altında olan 10 çocuğun yaralandığını belirtti.

Tüm Terör Örgütleri Yok Edilmelidir

Kahire – Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükrü; Suriye’deki krizin BM gözetimi altında siyasi yollarla çözülmesi için uluslar arası toplumun çabalarını yoğunlaştırması gereğinde ülkesinin tutumunu yineledi.

Şükrü, Suriye’de mevcut terör örgütlerin tamamının yok edilmeleri gereğini vurgularken, siyasi çözümün de Suriye’nin egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygı kapsamında sağlanması öneminin altını çizdi.

Ordu birliklerimizin destekçi ve müttefik güçlerle işbirliği içinde Irak sınırlarına yakın Tenf sınır kapısı ekseninde radikal terör örgütü IŞİD’i büyük kayıplara uğratıp önemli ilerlemeler kaydetmesi ardından ABD komutasındaki uluslar arası koalisyon güçlerine tabi uçaklar Suriye ordusuna müttefik güçlerin geri çekilmeleri için havadan uyarı bildirileri bıraktı.

ABD destekli terör örgütlerin aktardıkları haberlere göre Suriye ordusunun IŞİD’i büyük kayıplara uğratmaları ve Tenf ekseninde hızlı ilerlemeler kaydetmeleri ardından koalisyon uçaklarının Suriye ordusuna müttefik güçlerden Zaza Bölgesine kadar geri çekilmelerini isteyen bildirileri havadan attıklarını ifade etti.

Haberlerde ABD koalisyonunun Suriye ordusu ile müttefik güçlerden belirli bir zaman süresi içinde geri çekilmelerini talep ettiğine dikkat çekildi.

Saha kaynakları ordu birliklerimizin Homs İlinin doğusu Badiye Bölgesinde IŞİD ve diğer terör çetelere karşı operasyonlarını başarıyla sürdürdüklerini belirtti.

Kaynaklar Suriye ordusunun radikal teröre karşı önemli ilerlemeleri gölgesinde ‘Usud el Şarkiye’ (Doğu Aslanları) ve ‘Ceyşul Sevra’ (Devrim Ordusu) adlarıyla bilinen terör örgütlere destek amaçlı olarak Hmeyma ve Sükkeri bölgelerinde karargahlar kuran ABD ve İngiltere güçlerinin %90’ının çekildiklerini belirtti. ABD’li güçlerin Tenf sınır kapısından Irak’a çekildiklerini ifade eden kaynaklar, İngiliz güçlerin de Ürdün’e çekildiklerine dikkat çekti.

Kaynaklar Amerikan ve İngiliz güçlerin çekildikleri karargahların, operasyon odaları olarak kullanılan mobil karavanlar, gözetleme kuleleri ve askeri araçlardan ibaret olduklarına işaret etti.

Haber Merkezi

Share
656 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+6 = ?