logo

reklam

SURİYE’DEN HABERLER

Dera Kentinin yaklaşık 4 km kuzeyinde yer alan Etman Beldesinde daha önce terör saldırılarından kaçan vatandaşlardan yüzlercesi, beldelerinin daha önce ordu birliklerimiz tarafından terörden tamamen kurtarılmasıyla evlerine döndüler.

Teröristlerin beldelerinde bulunduğu zaman sivil vatandaşlara karşı bulunduğu gasp, saldırı ve öldürme eylemlerini ifade edecek kelimeler bulamadıklarını kaydeden vatandaşlar; ordu birliklerinin şanlı zaferleriyle duydukları gururu ifade ettiler.

Vatandaşlar ordu birlikleri sayesinde yeniden onurlu ve güvenli bir yaşama döndüklerini belirtirken, yıllardır hasret kaldıkları evleri, yakınları ve mülkleriyle yeniden bir araya gelmenin sevincini anlattılar.

Dera İlinin kuzeybatısında yer alan Neva Kenti ahalisi ordu birlikleri kendilerini yıllardır acısını yaşadıkları terörden kurtarmaları ardından tarım arazilerine gitmek ve normal yaşamlarını sürdürebilmeleri için terör kalıntılarının tamamen temizlenmesi gereğini ifade etti.

Neva Kentinde vatandaşlar; dış güçlere tabiliklerine bizzat tanık oldukları kiralık terörden kurtulmanın sevincini ifade ederken, ordu birliklerine mutlak desteklerinin de altını çizdi.

Kentte tüm silahlarını teslim edenlerin kanuni durumlarını yeniden düzenleme icraatlarına da dikkat çeken vatandaşlar Yermük Vadisinin radikal teröristlerden temizlenmesi operasyonlarında orduya destek olmaya hazır olduklarını vurguladı.

Neva Kentinde silah bırakmayı reddeden teröristlerin Suriye’nin kuzeyine gönderilmelerinden kısa bir süre sonra kentte bulunan silahlıların tüm silahlarını teslim etmeleri konusunda uzlaşma sağlanmıştı.

Bölgede bulunan bir saha komutanı Neva Kentinin tüm terör kalıntılarından temizlenmesi ardından kent ve ahalisinin normal yaşamlarına dönmeleri için gerekli tüm icraatların alınacağını ifade etti.

Şam kırsalı Kalemun Bölgesinde daha önce terör saldırılarından kaçan Suriyeli vatandaşlardan yüzlercesi bugün Lübnan’a açılan Zemrani Sınır Geçidinden vatandaşlarına ve evlerine döndü.

Devletin terörden kurtarılan bölgelerde hizmet durumlarını iyileştirme ve normal yaşamı yeniden sağlama özen ve çabaları kapsamında geneli çocuk ve kadınlardan oluşan 1000’den fazla Suriyeli vatandaş Lübnan’dan Kalemun Bölgesindeki evlerine döndüklerini aktardı. Muhabir dönen vatandaşların beraberinde getirdikleri eşyalar ile sınır geçidine ulaşmaları ardından ordu birliklerimiz ve kayıtlarını yapacak komiteler tarafından karşılandıklarını ifade etti.

Dönen vatandaşlara gerekli acil yardımların yapılması ardından ikamet ettikleri belde ve köylere aktarıldıklarını kaydeden muhabir; evlerine yerleşmeleri ve normal yaşamlarına dönmeleri için gerekli hizmet ve yardım çabalarının devam edeceğini belirtti.

Yıllar sonra güvenli ve istikrarlı bir şekilde vatanlarına dönmenin sevincini ifade eden vatandaşlar; bölgelerini terörden kurtarıp kendilerini vatanlarıyla yeniden kavuşturan ordu birliklerinin takdirlerini ve desteklerini vurguladılar.

“Ordu 21 Belde ve Köyü Terörden Kurtardı”

Ordu birlikleri Güney Bölgesi Dera ve Kunaytra kırsallarında belli başlı devlet rejimlerinin Suriye ve halkına yönelik edat olarak kullandıkları teröristlere karşı savaşta bu kiralık edatları ağır kayıplara uğratmaları ardından 21 belde ve köyü kurtarıp halkının güvenliğini temin etti.

Askeri bir kaynak ordu birliklerinin Güney Bölgesinde radikal teröristlere karşı savaşını başarıyla sürdürdüklerini belirtirken, Dera ve Kunaytra il idari sınırlarının buluştuğu bölgede son saatler içinde gerçekleştirilen operasyonlarda 21 belde ve köyün terörden kurtarıldığını ilan etti.

Nitelikli operasyonlarda dış güçlere tabi kiralık ve radikal teröristlerin beşeri ve askeri ciddi kayıplara uğratıldıklarını belirten askeri kaynak; kurtarılan bölgeleri terör kalıntılarından kurtarma ve halkın güvenliğini pekiştirme amaçlı arama tarama operasyonlarının başlatıldığına dikkat çekti.

Askeri kaynak vatan koruyucularının Güney Bölgesinde radikal teröristlere karşı operasyonlarını sürdürdüklerini kaydetti.

“Teröristlerden Kalma Bomba Patladı”

Hama kırsalının güneyi Musa el Havla Köyünde teröristlerin Suriye’nin kuzeyine tahliye edilmelerinden önce tarım arazilerine yerleştirdikleri bir bomba düzeneği patladı.

Hama Valiliğinde bir kaynak teröristlerin köyden çıkarılmadan önce vatandaşlara ait tarım arazisine yerleştirdikleri bomba düzeneğinin patlaması sonucunda 3 çocuğun şehit, 1 çocuğun da yaralı düştüğünü aktardı.

Belli başlı dış güçlerin talimat, destek ve yönlendirmeleriyle faaliyet gösteren kiralık teröristler bulundukları bölgelerde özel ve kamu mülklere yüksek sayıda bomba düzenekleri ve mayınlar yerleştiriyor.

“Terörden Kurtarılan Belde Halkının İhtiyaçları Temin Edildi”

Ordu birlikleri Kunaytra kırsalında Nebi el Sahr Beldesini dış güçlere tabi radikal teröristlerden kurtarmaları ardından devletin terörden kurtarılan bölgelerde vatandaşların temel gereksinimlerini temin etme ve normal yaşama dönmelerine destek icraatları kapsamında Kunaytra Valiliği beldeye yardım konvoyu gönderdi.

Nebi el Sahr Belediye Başkanı İbrahim Musa belediyenin valiliğin yardımlarıyla belde halkının temel gereksinimlerini temin etmelerine yardım ettiğini belirtti.

Musa bu bağlamda vatandaşlara muhtelif tür gıda maddelerinin yanı sıra mutfak tüpleri, yakıt ve daha başka günlük hayatta ihtiyaç duyulan gereksinimleri temin ettiğini söyledi.

Teröristlerin ordu birliklerinin tarafından yok edilmeden önce altyapı ve hizmet kurumlarına büyük hasarlar verdiklerine dikkat çeken Musa; okul, sağlık merkezleri ve diğer hizmet binalarında meydana gelen hasarın onarımı için hasar tespit çalışmalarının yürütüldüğünü ifade etti.

Musa ordu birliklerinin beldeyi teröristlerden kurtarıp terör kalıntılarından temizlemeleri ardından daha önce terör saldırıları nedeniyle tehcir edilen vatandaşların evlerine dönmeye başladıklarını kaydetti.

Haber Merkezi

 

 

 

 

Share
219 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?