logo

reklam

  SURİYE’DEN HABERLER

   

 

“Putin ve Trump Suriye Krizini de Tartışacak”

Rusya Başkanlık Sarayı Kremlinin Sözcüsü Dmitry Peskov; Rusya Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı Donald Trump’un bugün Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de bulunacakları zirvede Suriye’deki krizi ele alacaklarını bir kez daha ifade etti.

Peskov yaptığı açıklamada; Putin ve Trump’un Suriye konusunda görüş alışverişinde bulunmalarının Rusya’nın İran konusundaki tutumu nedeniyle biraz zor olduğuna dikkat çekti.

Putin’in Suriye’deki krize siyasi çözüm meselesine daimi bir şekilde çaba harcadığını belirten Peskov; bu bağlamda oldukça karmaşık büyük bir iletişim ve temas şebekesi kurduğunu ifade etti.

Peskov IŞİD’in Suriye’de yok edildiğini, fakat bir kısım yabancı tarafların IŞİD ve diğer terör örgütlerden arta kalan teröristleri özel hedefler uğruna toplayıp kolladıklarını belirtti.

Suriye ordusunun IŞİD’ten arta kalan teröristlere karşı savaşını azimle sürdürdüğüne dikkat çeken Peskov; bunun da oldukça normal bir durum olduğunu kaydetti.

“Irak ile Ekonomi, Ticari ve Yatırım İlişkileri Pekiştirilecek”

Başbakan İmad Hamis bugün Irak’ın Şam Büyükelçisi Saad Muhammed Rıza ile görüşmesinde iki ülke arasındaki ekonomi, ticari ve yatırım ilişkilerini geliştirme olanakları ve ufuklarını masaya yatırdı.

Suriye Irak karma komitesini etkinleştirme ve Suriye Irak işadamları forumu düzenleme meselelerinin ele alındığı görüşmede; iki kardeş ülke arasındaki sınır kapılarının yeniden hizmete açılmaları meselesi de tartışıldı.

“Çin ve AB Suriye’de Siyasi Çözümü Destekliyor”

Çin ve Avrupa Birliği Suriye’deki krizin siyasi yollarla çözülmesi çabalarına desteklerini belirtti.

Çin’in başkenti Pekin’de düzenlenen Çin AB zirvesi bitiminde ilan edilen ortak beyanda; Çin ve AB’nin BM Güvenlik Konseyinin 2254 sayılı kararı kapsamında Suriye’de siyasi çözüm sağlanmasını destekledikleri belirtildi. Beyanda Suriye’de terörün tamamen yok edilip istikrar ve güvenliğin sağlanması açısından siyasi çözümün yegane yol olduğu ifade edildi.

“Sao Paulo Forumu Suriye Heyetinin Katılımıyla Başladı”

Latin Amerika ve Karayipler ilerici ve sol güç ve partilerin forumu Suriye’de Baas Partisi heyetinin katılımıyla Küba’nın başkenti Havana’da faaliyetlerine başladı.

Baas Partisi Merkez Kurulunda yüksek öğretim ofisi başkanı Muhsin Bilal başkanlığındaki Suriye heyetinin bulunduğu Sao Paulo Forumu katılımcıları; dünya emperyalizminin bulunduğu dayatmalar ve tehlikelere karşı dünyanın sol ve ilerici güçleri arasında dayanışmanın önemine vurgu yaptı.

Forumda konuşan Suriye heyeti başkanı Bilal Suriye’nin halkının ulusalcı iradesi, ordusunun kahramanlığı ve yönetiminin bilinçli politikası sayesinde yedi yıldan fazla bir süredir maruz kaldığı muhtelif yönlü savaşa karşı onur verici bir mücadele verdiğini belirtti.

Bu savaşta ABD ve müttefiklerinin kiralık ve radikal terörü edat olarak kullandıklarına dikkat çeken Bilal, bir kısım bölge ülkelerinin de teröre bulundukları desteğe ışık tuttu.

Haber Merkezi

Share
250 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?