SURİYE'DEN HABERLER | Samandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

SURİYE’DEN HABERLER

Bu haber 20 Ekim 2017 - 10:14 'de eklendi ve 36 kez görüntülendi.

 

Savaş Suçu Niteliğinde Suçların Devam Etmesine Yol Açıyor

Suriye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Beşşar el Caferi; BM Güvenlik Konseyinde daimi üye olan bir kısım devletlerin İsrail’e sağladıkları desteğin, onun bölgedeki arbedesini sürdürmesinin yanı sıra insanlığa karşı savaş suçları niteliğinde olduğu apaçık olan suçlar işlemeye devam etmesini sağladığını belirtti.

BM Gvüenlik Konseyinin Ortadoğu Bölgesindeki durumlar konulu toplantısında dün konuşan Caferi; Suriye’nin İsrail işgali altındaki topraklarını geri alma hakkından hiçbir koşul altında caymasının mümkün olmadığını belirtti. Caferi Suriye’nin 4 Haziran 1967 sınırlarına kadar toprakları üzerindeki egemenlik hakkının tartışma konusu bile olmayacağını, işgal edilen topraklar ve gasp edilen hakların er ya da geç meşru sahiplerine döneceğinin altını çizdi.

Caferi İsrail’in apaçık bir şekilde savaş suçu ve insanlığa karşı suçlar niteliğinde sayılan suçları karısında uluslar arası toplumun takındığı sessizliği eleştirirken, insan hakları, demokrasi, uluslar arası kanunlar ve benzeri iddialarıyla tamamen çeliştiğini kaydetti. İsrail’in işgal altındaki Golan topraklarında Kaide Örgütünün Suriye kolu Nusra Cephesi ve IŞİD dahil adlarında farklı özlerinde aynı olan terör örgütlere aleni desteğine dikkat çeken Caferi; bu terör örgütlerin bölgede görev yapan uluslar arası barış güçlerine de saldırdıklarına vurgu yaptı.

Türkiye’nin Saldırılarını Kınamak İçin Bir Fırsat Teşkil Etti

Halk Meclisi Başkanı Hammuda Sabbağ; dünyanın birçok devletinin Suriye konusunda izledikleri tutum ve politikaları yeniden gözden geçirip düzeltmeye çalıştıklarını, birçok ülkeden parlamenter heyetlerin önümüzdeki kısa günler içinde Şam’ı ziyaret edeceğini belirtti.

Uluslararası Parlamentolar Birliği genel kurulunun Rusya’nın Soçi Kentinde düzenledikleri 137. dönem çalışmaları bitiminde demeç veren Sabbağ; toplantılara katılan heyetlerin Suriye’nin maruz kaldığı savaş ve yaptırımların etkileri konusunda önemli bilgiler aldıklarını söyledi.

Sabbağ Suriye’nin, Türkiye heyeti başkanının Türkiye’de bulunan Suriyeli sığınmacılar hakkında verdiği rakamlar ve onlara sunulan abartılı hizmetleri reddettiğini bir kez daha vurguladı. Türkiye rejiminin bu iddialarıyla Suriyeli sığınmacıların ticaretini yapmaya çalıştığına dikkat çeken Hammuda; ekonomik ve siyasi çıkarlar elde etmeye çalıştığını belirtti.

Hammuda toplantıların, Türkiye güçlerinin İdlib ve Suriye’nin daha başka bölgelerine saldırılarını uluslar arası düzeyde kınama, bu saldırıların uluslar arası kanun ve kararlara aykırı olduğunun vurgulanması fırsatı temin ettiğine dikkat çekti.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükrü; Suriye’de hâlihazırda mevcut durumların, ülkedeki krizin sona ermesi için tüm taraflardan çabaları yoğunlaştırmayı gerektirdiğini belirtti.

Portekizli mevkidaşı Augusto Santos Silva ile temasları ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Şükrü, Mısır’ın şu ana dek Astana 7 turuna katılmak için davet almadığını, fakat katılımcı devletlerle daimi bir koordinasyon ve görüş alışverişi içinde olduğunu söyledi.

Şükrü Mısır’ın aynı zamanda Suriye’de çatışmasız bölgeler anlaşmalarını genişletme amaçlı olarak Rusya ile ortak çabalarda bulunduğunu ifade etti. Bu bölgelerden amacın gerilimi azaltma ve çatışmaların durdurulmasını sağlamak olduğunu belirten Şükrü; fakat bunun bu bölgelerde bulunan ve anlaşmaya dahil olmayan terör örgütlere karşı operasyonların sona erdiği anlamına gelmediğinin altını çizdi.

Şükrü terör örgütlerle herhangi bir anlaşmanın kesinlikle kabul edilemez olduğunu, çünkü bu ve daha başka devletler için büyük bir tehlike teşkil eden terörün yok edilmesi gerektiğini vurguladı.

Mısır Dışişleri Bakanı Şükrü; uluslar arası toplumun terörle mücadele konusunda ciddiyet, dürüstlük ve güvenirliğini kanıtlaması zamanı geldiğine dikkat çekti.

Terörün Yok Olması Planların Çökertilmesi Demektir

Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakiri ve Suriye ziyaretinde ona eşlik eden heyeti kabul etti.

Görüşmede İran Genelkurmay Başkanı Bakiri; İran İslam Cumhuriyeti Yüksek Mürşidi Ayetullah Ali Haminei’den bir mesajı el Esad’a teslim etti. Haminei mesajında Suriye ordusunun müttefik ve dost güçlerle işbirliği içinde teröre karşı sağladığı üstün başarılardan dolayı el Esad ve tüm Suriye’yi kutladı.

Haminei’ye şükranlarını ifade eden el Esad; Suriye’de teröre karşı sağlanan zaferlerde Suriye ordusunu destekleyen tarafların da ortak olduğunu kaydetti.

İki ülke arasındaki ilişkilerin ele alındığı görüşmede, terörle mücadele ve iki ordu arasındaki askeri işbirliği üzerinde odaklanıldı.

Cumhurbaşkanı el Esad Suriye’de terörün yok edilmesinin, bölge ve halklarını hedef alan planların çökertilmesi anlamına geldiğini vurgularken, bir kısım devletlerin teröre desteklerini sürdürme nedenlerinin de bu olduğunu söyledi.

Bakiri ise Suriye ziyaretinden amacın, teröre karşı sağlanan üstün zaferlerden sonra önümüzdeki süreç içinde iki ülke ve orduları arasında koordinasyon ve işbirliği stratejisini belirlemek olduğunu ifade etti.

Görüşmeye Genelkurmay Başkanı Korgeneral Ali Abdullah Eyüp katıldı.

Haber – Foto :

Haber Merkezi

 

afdah.info

voir films