SURİYE'DEN HABERLER | Samandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

SURİYE’DEN HABERLER

Bu haber 11 Ekim 2017 - 9:36 'de eklendi ve 31 kez görüntülendi.

 

8 Bin Metre Kareden Fazla Alan Terörden Kurtarıldı

Askeri bir kaynak; başkent Şam’ın güneydoğu kırsalında Ürdün sınırları yakınlarında teröre karşı operasyonlarında ordu birliklerimizin tüm tepe, yükselti ve önemli mevkileri kontrollerine geçirdiklerini belirtti.

Kaynak aralarında saha komutanlarının bulunduğu yüksek sayıda teröristin öldürülmesiyle 8 bin metre karelik alanın terörden kurtarılmış olduğunu, böylece Şam kırsalının güneydoğu kırsalının tamamen terörden arındırılmış olduğuna dikkat çekti.

Suriye ve Rusya İşbirliği Protokolü İmzaladı

Başbakan Yardımcısı Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid Muallim başkanlığındaki Suriye heyetinin katılımıyla Rusya’nın Soçi Kentinde Suriye Rusya karma ekonomi, ticari, bilimsel ve teknik işbirliği komitesi toplantılarında protokole imza atıldı.

Sabah saatlerinde iki ülke heyet başkanları Muallim ve Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitry Rogozin ikili bir toplantı düzenledi.

Ardından Muallim ve Rogozin başkanlığında iki ülke karma komitesi bakanlar düzeyinde bir araya geldi. Daha sonra düzenlenen genel toplantıda iki ülke arasında muhtelif ekonomi, ticari, bilimsel ve teknik alanlarda işbirliği öngören bir protokole imza atıldı.

ABD Koalisyonu ve İsrail’in Radikal Teröre Desteklerini Kanıtlayan Görüntüler

Savunma Bakanlığı; ABD koalisyonu ve İsrail’in Suriye’de radikal terör örgütlere finans ve askeri destek temin ettiklerini kanıtlayan yeni görüntüler yayınladı.

Savunma Bakanlığı yayınladığı raporda; Suriye’de krizin başlamasından bu yana muhtelif bölgelerde İsrail ve Batı menşeli muhtelif tür silah, mühimmat ve askeri ekipmanlar ele geçirildiğine dikkat çekti. Raporda bu silah, mühimmat ve askeri ekipmanların sadece ‘ılımlı muhalifler’ adı verilen grupların bölgelerinde değil, Kaide Örgütünün Suriye kolu Nusra Cephesi ve IŞİD gibi uluslar arası terör örgütleri listesinde yer alan radikal terör örgütleri saflarında bulunduklarının altını çizdi.

IŞİD ve diğer terör örgütlere silah, mühimmat ve finans temininde ABD ve İsrail istihbarat cihazlarıyla bağlantılı şirket ve şahısların tespit edildiğine dikkat çeken Savunma Bakanlığı, tüm bunların büyük çoğunluğunun Türkiye ve Suudi Arabistan teröristlere aktarıldığını vurguladı.

Bakanlık IŞİD’in gasp ettiği petrolü o ülkelere satması karşılığında bölg ve tüm dünya halklarını tehdit eden bu radikal çetelere uçaksavarlar dahil ağır silahlar, zırhlı araçlar ve hatta tanklar temin edildiğine dikkat çekti.

IŞİD’e karşı savaştığını iddia eden ABD ve koalisyonunun tam tersine IŞİD’i desteklediği ve kolladığını tespit eden bir dizi kanıt ve görüntünün bulunduğuna vurgu yapan bakanlık; işgalci İsrail’in de Nusra Cephesi ve diğer terör örgütlere muhtelif tür desteği konusunda kanıtların bulunduğunu ifade etti.

Bakanlık Türkiye ve Ürdün’de eğitilip donatılan tüm teröristlerin ekipmanlarıyla birlikte IŞİD ve Nusra Cephesine katıldıklarının altını çizdi.

ABD’nin ‘Demokratik Suriye Güçleri’ adlı gruplara 2 milyardan fazla askeri destekte bulunduğuna dikkat çeken Savunma Bakanlığı; bu desteğin IŞİD’e karşı savaş amaçlı olmadığına işaret etti. Bakanlık öyle ki ABD ve koalisyonunun IŞİD’le savaşmadığını, IŞİD’i edat olarak kullanıp onu kolladığını, dolayısıyla bu iddialarının aslı gerçeği olmadığını kaydetti.

Muhtelif isimler altındaki terör örgütlere bu ve tüm askeri desteğin uluslar arası kanunlar, kararlar ve BM misakına tamamen aykırı olduğunun altını çizen Bakanlık; dolayısıyla tüm bu desteğin derhal kesilmesi gereğine vurgu yaptı.

ABD Koalisyonu IŞİD’i Kolluyor

Rusya Savunma Bakanlığı; Irak’tan Suriye’ye aralarında yabancıların bulunduğu IŞİD’li terör grupların aktarıldıklarının görüntülerle tespit edildiğini belirtti.

ABD ve koalisyonunun bu radikal terör örgüte karşı operasyonlarını ciddi bir şekilde azalttığını belirtti.

Rus bakanlığın resmi sözcüsü General Igor Konashenkov; Suriye ordusunun Deyrezzor İlini IŞİD’ten kurtarma operasyonlarına eş zamanlı olarak ABD koalisyonunun IŞİD’e karşı operasyonlarını ciddi şekilde azalttığının da gözlendiğine dikkat çekti. Konashenkov; bunun paralelinde de Rus hava güçlerinin Deyrezzor İline tabi Meyadin Kentinde IŞİD’e karşı her gün 150’den fazla hava operasyonu gerçekleştirdiklerini söyledi.

Konashenkov Rusya Savunma Bakanlığının Irak’tan Suriye’ye aralarında yabancıların bulunduğu çok sayıda teröristin aktarıldığını görüntülerle tespit ettiğine vurgu yaparken, bunun da ABD koalisyonunun teröre karşı operasyonlarının hedefi konusunda ciddi soru işaretleri yarattığının altını çizdi.

IŞİD’in Irak’ın batısında güçlendiğini ve kontrolü altındaki bölgeleri genişlettiğine dikkat çeken Konashenkov; Irak’ta IŞİD’e karşı savaştığını iddia eden ABD koalisyonunun bu iddialarındaki ciddiyetini sorguladı.

Konashenkov; ABD koalisyonunun Irak’ta IŞİD’in Suriye’ye girmesi için yol açtığını, aynı zamanda Suriye’de Suriye ordusunun bu radikal örgüte karşı operasyonlarını engellediğine işaret etti.

Haber Merkezi

afdah.info

voir films