SURİYE'DEN HABERLER | Samandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

SURİYE’DEN HABERLER

Bu haber 09 Ekim 2017 - 12:26 'de eklendi ve 28 kez görüntülendi.

 

İç Ticaret ve Tüketiciyi Koruma Bakanı Abdullah Garbi; Deyrezzor Kentine her hafta 350 ton buğday unu göndermek için gerekli icraların tamamlanmakta olduğunu belirtti.

Bakan garbi yaptığı basın açıklamasında; Deyrezzor Kentinin ekmek ihtiyacının karşılanmasının sürdürülmesi için gerekli tüm icraatları alması konusunda Değirmenler Kurumuna talimatlar verildiğini ifade etti.

Değirmenler Kurumu Genel Müdürü Muhanned Şahin ise benzer bir açıklamada; Deyrezzor’da mevcut 139 ton buğday ununa ek olarak bugün 362 ton unun Deyrezzor’da şirket depolarına boşaltıldığını açıkladı.

Şahin Deyrezzor’da günlük ortalama un ihtiyacının 30 ton olmasıyla hâlihazırda mevcut un miktarının 17 gün yetecek düzeyde olduğunu kaydetti.

Rus heyet Şam kırsalının güneybatısı Han Arnebe Beldesinde terör mağduru ve ihtiyaç sahiplerine insanı yardımlar dağıttı.

İnsani yardımların dağıtılmasına eş zamanlı olarak Rus sağlık ekibi mobil klinik ile hasta vatandaşlara sağlık hizmetleri ve ilaçlar takdim etti.

Askeri bir kaynak ordu birliklerimizin Şam kırsalının güneybatısında İsrail destekli Nusra Cephesi ve müttefiklerini ciddi kayıplara uğratmaları ardından stratejik bir öneme sahip Lisan el Sahr Tepesi ve Carf el Sahr Bölgesini kontrollerine geçirdiklerini belirtti.

Homs Kırsalının Doğusunda Operasyonlar Sona Erdi

Askeri bir kaynak ordu birliklerimizin Homs İlinin doğusunda IŞİD’li radikal teröristleri tamamen yok etmeleri ve 1800 kilometre kareden fazla mesafeyi kurtarıp kontrolüne aldıklarını belirtti.

Kaynak IŞİD’li yüzlerce teröristin öldürüldüğü, araç ve cephanelerinin de imha edildiği operasyonlarda onlarca belde, köy ve stratejik önem taşıyan mevki bu çetelerden kurtarılıp kontrole alındıklarına dikkat çekti.

Son 24 Saat İçinde 180 Terörist, 37 Araç da Yok Edildi

Rusya Savunma Bakanlığı, Rus hava güçlerinin son 24 saat içinde Deyrezzor’da IŞİD mevkilerini hedef alan operasyonlarında en az 180 teröristin öldürüldüğünü belirtti.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü General Igor Konashenkov bugün yaptığı basın açıklamalarında; Rus hava güçlerinin Deyrezzor İline tabi Albukemal Kenti civarlarında IŞİD’e karşı bulunduğu operasyonlarda Tacikistan ve Irak uyruklu olup IŞİD saflarında bulunan 40 teröristin öldürüldüğünü belirtti. Konashenkov operasyonda ayrıca bu radikal teröristlere ait önemli bir destek karargahı ve ağır silahlarla donatılmış 7 araçın da imha edildiğini ifade etti.

Rus hava güçlerinin Meyadin Kenti yakınlarında IŞİD mevkilerini hedef alan operasyonlarında aralarında Kafkas Bölgesinden 9 bariz teröristin bulunduğu 80 teröristin de öldürüldüklerini belirten Konashenkov; aynı zamanda ağır silahlarla donatılmış 18 araç ve 3 cephane deposunun da yok edildiklerini açıkladı.

Rus askeri yetkili Deyrezzor’un güneyi Fırat Vadisinde IŞİD’in bir mevkiinin imha edilmesiyle Tarafsız Ülkeler Topluğu devletlerinin yanı sıra Tunus ve Mısır’dan 60’tan fazla teröristin öldürüldüklerine dikkat çekerken, ağır silahlarla donatılmış 12 aracın da yok edildiklerini kaydetti.

Konashenkov öldürülen bir dizi IŞİD komutanının arasında Kafkas Bölgesinden olan Çeçenistanlı ‘Ebu Ömer el Çeçeni’, Çeçenistanlı ‘Alauddin el Çeçeni’ ve Çeçenli ‘Selahattin el Çeçeni’ adlarıyla bilinen azılı terör elebaşlarının bulunduğuna dikkat çekti.

Rusya Savunma Bakanlığı dün yayınladığı bültende; Ürdün sınırları Tenf Bölgesinde bulunan ABD güçlerinin, Suriye ordusunun Deyrezzor kırsalının doğusunda IŞİD’e karşı operasyonlarını engellediğini belirtirken, bu güçlerin IŞİD’li teröristlerin Ürdün’den Suriye’ye girmesine yardım ve destek temin ettiklerini vurgulamıştı.

Teröre Karşı Zafer Kurtuluş Zaferinin Devamıdır

Ordu ve Silahlı Kuvvetler Genel Komutan Yardımcısı Savunma Bakanı Korgeneral Fahd Casim el Freyc; Kunaytra kırsalında İsrail destekli teröristlere karşı vatan ve vatandaşları savunan ordu birliklerimize saha gezisinde bulundu.

Ekim Kurtuluş Savaşının 44. yıldönümü münasebetiyle Cumhurbaşkanı el Esad’ın yönlendirmeleri doğrultusunda gerçekleştirdiği saha ziyaretinde Savunma Bakanı Freyc’e üst rütbeli subaylar eşlik etti.

Korgeneral Freyc; Suriye lideri ve halkının askerlerimize takdir ve sevgisini iletirken, Ekim Kurtuluş Savaşı yıldönümlerini de kutladı.

Kunaytra kırsalında İsrail destekli Nusra Cephesi ve müttefikleri terör örgütlere karşı yürütülen operasyonların seyri hakkında bilgi alan Savunma Bakanı Freyc; terör ve destekçilerine karşı sağlanacak zaferlerin kurtuluş savaşının devamı olduğuna dikkat çekti.

Savunma Bakanı Freyc; Suriye ordusunun teröre karşı zaferlerinin, bu terörü destekleyen dış güçler ve rejimlere karşı da bir zafer olduğunun altını çizdi.

Haber Merkezi

 

afdah.info

voir films