SURİYE'DEN HABERLER | Samandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

SURİYE’DEN HABERLER

Bu haber 07 Ekim 2017 - 12:52 'de eklendi ve 42 kez görüntülendi.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri, Yemen’deki insan hakları ihlalleri ile “yaklaşık 700 çocuğun ölümüne ve sakatlanmasına neden olduğu” gerekçesiyle Birleşmiş Milletlerin (BM) kara liste taslağına dahil edildi.

Rakka’da yerel kaynaklar radikal terör örgütü IŞİD’in kentte ulusal devlet hastanesi yakınlarında ABD’nin edat olarak kullandıkları ‘Demokratik Suriye Güçlerine’ karşı saldırılarında bir dizi noktayı yeniden ele geçirdiğini aktardı.

Askeri bir kaynak ordu birliklerimizin Şam’ın doğu kırsalı Doğu Ğuta Bölgesinin Havş el Davahira Beldesinde ‘Ceyşul İslam’ adlı radikal çetelerle çatışmaya girdiklerini belirtti.

Kaynak birçok teröristin öldürüldüğü çatışmalar neticesinde bölgede stratejik bir öneme sahip ilaç fabrikasının civarının terörden kurtarıldığını, ateş kontrolüne alınan fabrikanın kurtarılması için de operasyonların devam ettiğini ifade etti.

Askeri bir kaynak hava güçlerimiz ve topçu birliklerimizin bugün Şam kırsalının güneybatısı Beyt Cin ve Muğr el Mir beldelerinde İsrail’den aldıkları destek ve talimatlarla civardaki bölgelere saldıran teröristlerin mevkilerini yoğun ateşe tuttuklarını belirtti.

Deyrezzor’da Aşiret Güçleri komutanı; Deyrezzor Kenti ve doğu kırsalının terörden kurtarılması operasyonlarında Suriye ordusunun komutası altında hareket edeceğini ilan etti.

Fotoda Aşiret Güçleri komutanı, Deyrezzor’da Suriye ordusunun komutanı ve Rus güçlerin komutanı görülüyor.

Askeri kaynak Homs İlinin doğusunda radikal terör örgütü IŞİD’i yok edip hızla ilerleyen ordu birliklerimizin Cub el Beşir, Güney Cerf, Kuzey Cerf, Orta Cerf ve Cub el Cerrah’ın kuzeyinde bir dizi bölgeyi bu çetelerden kurtarıp kontrollerine geçirdiklerini ifade etti.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Igor Konashenkov, Akdeniz’deki Rus denizaltılarının Kalibr füzeleriyle Deyrezzor İline tabi Meyadin Kenti yakınlarında bulunan IŞİD militanlarına ait mühimmat depolarını ve askeri araç dolu ambarları imha ettiklerini söyledi.

Konashenkov, Akdeniz’de bulunan Karadeniz Filosu’ndan Velikiy Novgorod ve Koplino denizaltılarının Meyadin yakınlarındaki IŞİD militanlarına 10 Kalibr füzesi fırlattığını belirtirken; “Kontrol sistemleri ile belirlenen tüm hedeflerin vurulduğu doğrulandı. IŞİD Meyadin’de hem teknik kayıplar hem de militan kaybı verdi” ifadesini kullandı.

Akdeniz’deki Rus Hava Kuvvetleri ve Donanması’nın Suriye ordusunun Fırat Nehri boyunca IŞİD’e karşı operasyonlarına destek vermeye devam ettiğini belirten Konashenkov, “Son haftalarda Suriye’ye konuşlandırılan Rusya Savunma Bakanlığı’na ait istihbarat sistemi sayesinde IŞİD’in Deyrezzor’daki önemli mevzileri ortaya çıkarıldı. Bunlar arasında Meyadin’deki komuta merkezleri, mühimmat depoları, askeri teçhizat dolu hangarlar da yer alıyor” dedi.

Irak yada Herhangi Bir Bölge Ülkesinin Bölünmesine Mutlak Bir Şekilde Karşıyız

Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad; İran Şura Meclisinde Milli Güvenlik ve Dış Politika Komitesi Başkanı Alauddin Brojerdi başkanlığında Suriye’ye iş gezisinde bulunan İranlı resmi bir heyeti kabul etti.

Teröre karşı savaşta son gelişme ve durumların ele alındığı görüşmede; Irak’ın kuzeyinde yapılan referandum dâhil bölgesel ve uluslar arası gündem konuları masaya yatırıldı. İki taraf bölge ve tüm dünyada yaşanan gelişmeleri Suriye’de teröre karşı sağlanan zaferler ve başarılardan ayrı tutmanın mümkün olmadığını vurguladı.

Son olarak Irak’ın kuzeyinde yapılan referandum konusunda ise iki taraf; Irak Cumhuriyeti veya bölge ülkelerinin herhangi birinin egemenliği ya da toprak bütünlüğünü zedeleyecek her türlü çaba veya girişime mutlak bir şekilde karşı olduklarının altını çizdiler. İki taraf bölge devletleri ve halklarının maruz kaldıkları terörün, bölünmeyi değil, muhtelif bileşenler ve toplumlar arasında birlik beraberliğin pekiştirilmesini gerektirdiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı el Esad; teröre karşı savaş cephesinin pekiştirilip güçlendirilmesi ve korunması amacıyla siyasi çalışmaları yoğunlaştırma gereğini vurgularken, bu cephenin terörü destekleyen, siyasi ajandalarında edat olarak kullanmaya devam eden karşı cepheye kadar genişletilmesi önemini kaydetti.

El Esad Suriye’de teröre karşı sağlanan başarılara da dikkat çekerken, bu zaferlerin siyasi çabalara etkisine dikkat çekti.

İranlı heyet başkanı Brojerdi ise; Suriye ordusu ve müttefiklerinin teröre karşı gerçekleştirdiği önemli zaferlerin, Batılı bir kısım devletler ve Siyonist İsrail’in bölge halkının çıkarlarına karşı planların çökertilmesi ve terör örgütlerin yok edilmesinin güçlü bir başlangıcı olduğunu ifade etti.

İranlı resmi heyet üyeleri; İran’ın sadece teröre karşı savaşında değil, yeniden yapılandırılmasında da Suriye’ye gereken her desteği temin edeceğini ifade etti.

Haber Merkezi

afdah.info

voir films