SURİYE'DEN HABERLER - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

SİN AİLESİ YASTA

Gündem, Yerel

SURİYE’DEN HABERLER

Bu haber 03 Ekim 2017 - 0:47 'de eklendi ve 50 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad bugün Rusya Enerji Bakan Yardımcısı Kirill Molodtsov başkanlığında Suriye’yi ziyaret eden ve Rusya’da resmi ekonomi kurumlarının yanı sıra özel büyük ticari ve ekonomi şirket temsilcilerinden oluşan bir heyeti kabul etti.
Görüşmede iki dost ülke arasındaki stratejik ilişkiler ele alınırken bu ilişkilerin muhtelif alanlarda ekonomi ve ticari ortak yatırımlarla pekiştirilmesi gereğinde görüş birliği kaydedildi. İki taraf petrol, doğalgaz, fosfat, nakliye, ulaştırma, ilaç sanayisi, su kaynaklarının geliştirilmesi ve daha başka alanlarda ortak yatırımların arttırılması gereğine dikkat çekilen görüşmede; dış destekli terörün yol açtığı yıkımı yeniden yapılandırılması sürecinin hızlandırılması için pratik çözüm ve mekanizmalar belirleme önemli kaydedildi.
Cumhurbaşkanı el Esad Suriye ordusunun dost ve müttefiklerle işbirliği içinde teröre karşı sağladığı zaferler ve birçok bölgenin yeniden güvene kavuşmasının Suriye’de üretim ve ekonomi çarkının yeniden güçlü bir şekilde dönmesi ve yeniden yapılanma sürecinin fiili olarak başlaması yolunu açtığını ifade etti.
El Esad Suriye ve halkının yanında duran ve bu savaşta onları destekleyen devletlerin yeniden yapılanma sürecine katkı sağlamalarının gayet doğal bir durum olduğuna işaret etti.
Konuk Rus heyet başkanı Molodtsov ise; Suriye’de yeniden yapılanma sürecine katkı sağlamanın Rus çok sayıda şirketin önceliği olduğunu ifade ederken, bu bağlamda iki dost ülke ve halklarının çıkarlarına hizmet edecek fırsatların değerlendirilmesi gereğini belirtti.
Molodtsov Rusya’nın devlet ve halk olarak bu terör savaşında Suriye ve halkına gerekli tüm desteği sağlamaya devam etme kararlılığının bir kez daha altını çizerken, bu desteğin Suriye’nin tamamının terörden kurtulması ve toprak bütünlüğünün sağlanmasına dek devam edeceğine dikkat çekti.
Deyrezzor’da askeri bir kaynak hava güçlerimizin il kırsalının doğusu Almuhasan ve el Meyadin kentlerinin yanı sıra Aşağı Bukras ve Tayyıbat el Şamiye beldelerinde IŞİD mevkilerine karşı yoğun operasyonlarda bulunduklarını belirtti.
Kaynak hava güçleri aynı zamanda Deyrezzor Kentinin 85 km batısında yer alan Fayda Bin Muying Beldesinde IŞİD mevkilerini muhtevalarıyla imha ettiklerini ifade etti.
Hava operasyonlarında yüksek sayıda teröristin öldürüldüğüne dikkat çeken kaynak, muhtelif tür araçlar, top rampaları, karargah, cephane depoları ve siperlerin yok edildiğini sözlerine ekledi.

Homs İlinin doğusunda askeri bir kaynak askeri gözetleme araçlarının Badiye Bölgesinin derinliklerinde Üçüncü İstasyon ekseninden Suhne Kenti yönünde hareket eden IŞİD’li bir araç konvoyunu tespit ettiklerini belirtti.
Kaynak hava güçleri ve topçu birliklerimizin desteği ile IŞİD konvoyuna yapılan operasyonda ağır silahlarla donatılmış en az 7 aracın imha edildiğini, aralarında saha komutanlarının bulunduğu yüksek sayıda teröristin de yok edildiğini aktardı.
IŞİD’in son birkaç gün içinde Suhne Kentini yeniden ele geçirmek için bir dizi büyük saldırıda bulunduğuna dikkat çeken askeri kaynak, tüm bu saldırıların ordu birliklerimiz tarafından başarıyla çökertilerek radikal çetelerin oldukça büyük kayıplara uğratıldıklarını ifade etti.
Haseke’de Çalınan Elektrik Direkleri Onarıldı
Haseke İl Enerji Müdürlüğü Haseke Kentinin kuzeydoğusunda Gazl ve el Abvab elektrik şalt sahalarını birbirine bağlayan 230 KV/A yüksek gerilim hattının iki hafta hizmet dışı kalması ardından onarılıp yeniden hizmete açıldığını belirtti.
İl Müdürü Gassan Derviş; söz konusu yüksek gerilim hattının iki hafta önce meçhul kişilerin şebeke direklerinin bir kısmını söküp çalmaları ardından hizmet dışı kaldığına dikkat çekti. Derviş onarım ekiplerinin sabote edilen direkleri onarmaları ardından gerilim hattının yeniden hizmete girdiğini kaydetti.
Diğer yandan Derviş onarım ekiplerinin Haseke ile Rakka illeri arasındaki 230 KV/A yüksek gerilim hattını onarma çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Yüksek gerilim hattında teröristler tarafından sabote edilip çalınan elektrik direklerinden 14 direğin yeniden dikildiğini ifade eden Derviş; geriye kalan 3 direğin yeniden dikilmesi ardından gerilim hattının yeniden hizmete başlayacağını söyledi.

Haber Merkezi

afdah.info

voir films