ÜST REKLAM

logo

reklam
23 Eylül 2017

SURİYE’DEN HABERLER

Saha kaynakları ordu birliklerinin Deyrezzor kırsalında Fırat Nehrinin doğu yakasında IŞİD’i ezip yok etmeye devam ettiklerini belirtirken, daha önce kurtardığı Mrat Beldesinin doğusunda ilerleyip Mazlum Beldesini de kontrollerine aldıklarını aktardı.

Kaynaklar şiddetli çatışmalarda IŞİD’in beşeri ve ekipman açısından büyük kayıplara uğratıldığına dikkat çekti.

Saha kaynakları Deyrezzor kırsalının kuzeybatı kırsalında Fırat Nehri boyunca IŞİD’e karşı operasyonlarını sürdüren ve Rakka İlinin güneydoğu kırsalında IŞİD’in son karargahı sayılan Meddan Kenti ekseninde ilerleyen ordu birliklerinin bugün önemli başarılar kaydettiklerini belirtti.

Kaynaklar radikal terör örgütü IŞİD’in büyük kayıplara uğratıldığı operasyonlar sonucunda Hvac Diyab Şamiye, Zğayr Şamiye, Saadat, Tel Salim, Tarif Dağı, Hamd,Mesrabo Annaba ve daha başka bölgeyi kurtarıp kontrollerine geçirdiklerini vurguladı.

“IŞİD’in Büyük Bir Cephane ve Araç Deposu Ele Geçirildi”

Ordu birliklerinin Hama ilinin doğusu Ukeyrebbat Bölgesinde radikal terör örgütü IŞİD’e ait büyük bir cephane deposu ele geçirdi.

Depoda gelişmiş füzeler, kimyasal madde, patlayıcı, ağır silahlar, zırhlı araç ve tanklar ele geçirildi. Saha kaynakları ordu birliklerinin bir haftalık süre sonra Deyrezzor Kentinin tamamını IŞİD’ten kurtarıp kontrollerine alma ihtimalinin oldukça yüksek olduğunu belirtti.

Kaynaklar Suriye ordusunun şu ana dek Deyrezzor’un yüzde 85’inden fazlasını IŞİD’ten kurtardıklarına dikkat çekti.

“Hama Kırsalında Saldırdıklarına Pişman Edildiler”

Vatan koruyucuları ordu birliklerinin Hama İlinin kuzey kırsalında Kaide örgütünün Suriye kolu Nusra Cephesi, Türkistan İslami Partisi ve daha başka muhtelif isimler altında belli başlı devletlerin destek ve provokasyonuyla büyük bir saldırı başlattıkları tüm bölgeleri yeniden kontrole alarak bu bölgelerde yeniden konuşlandı.

Söz konusu terör örgütleri birkaç gün önce birçok eksenden büyük sayılarla ve çok sayıda tank ve bombalı araçla saldırıya geçmeleriyle bir kısım bölgelere girmeyi başarmışlardı. Ordu birliklerinin bir kısım bölgelerden taktiksel amaçlı çekilmeleri ardından yeniden harekete geçip saldırganları oldukça büyük kayıplara uğrattı. Çok sayıda tank, bombalı araç, zırhlı araç ve ağır makineli silahla donatılmış araçların imha edildiği operasyonlarda ayrıca bir kısmı saha komutanı, bir kısmı da yabancı olmak üzere yüksek sayıda terörist etkisiz hale getirilmişti.

Geri alınan bölgelere saha ziyaretinde bulunan Hama İl Güvenlik Komitesi Başkanı Tümgeneral; Suriye ordusunun özellikle teröristlerin saldırılarında ana hedefleri olan Tlaysiye Beldesinde dillere destan bir zafere imza attıklarına dikkat çekti. Tüm general söz konusu terör örgütlerin Salı günü erken saatlerde Hama İlinin kuzey ve kuzeydoğu kırsallarında başlattıkları büyük saldırıda oldukça ciddi kayıplara uğratıldıklarına vurgu yaptı.

Teröristlerin üç ana eksenden saldırdıklarına dikkat çeken Tümgeneral; en hırçın saldırının Kahire Beldesi ekseninden olduğunu söyledi. Tümgeneral dolayısıyla ordu birliklerimizin bu eksende yeniden konuşlanma taktiğinde bulunduğunu, sonra da saldırganları oldukça büyük kayıplara uğratarak girdikleri bölgeleri yeniden kontrole alıp bu bölgelerde yeniden konuşlandığını ifade etti. Saldırganların bu eksende tamamının çok sayıda tank ve araçla birlikte tamamen yok edildiklerini ifade eden Tümgeneral, diğer eksenlerde de beşeri, ekipman ve araç sayısından yine büyük kayıplara uğratıldıklarını kaydetti.

Tümgeneral söz konusu terör örgütlerin dün de yeni bir saldırıya kalkıştıklarını, fakat bu saldırıda da ağır kayıplara uğratıldıklarının altını çizdi.

Irak ortak güçleri Kerkük İlinin Huveyca Bölgesi batısını IŞİD’ten kurtarma operasyonlarının birinci sürecini sürdürüyor.

Irak Haşd el Şabi Güçleri resmi web sitelerinde yayınladıkları bültende; Haşd el Şabi Güçleri ve Irak güvenlik güçlerinin ortak operasyonlarının ilk sürecinin Huveyca Bölgesinin batısı Zab Mıntıkasında IŞİD’e karşı başarıyla devam ettiğini kaydetti.

Bültende Kerkük İlinin Huveyca Bölgesi ve Tekrit İlinin Eyser el Şerkat Bölgesini IŞİD’ten kurtarma operasyonlarının ilk günü dün Huveyca Bölgesinde yaklaşık 20 belde ve köyü IŞİD’ten kurtardıklarına dikkat çekildi.

Vatan koruyucuları ordu birliklerinin radikal teröre karşı amansız ve kararlı operasyonlarını sürdürürlerken, bugün yaşanan şiddetli çatışmalarda birçok belde bu radikal çetelerden kurtarılarak kontrol altına alındı.

Askeri bir kaynak Deyrezzor kırsalının batısında radikal terör örgütü IŞİD’e karşı operasyonlarında ordu birliklerimizin çeteleri beşeri ve ekipman açısından oldukça büyük kayıplara uğratmaları ardından Halbiye, Zelbiye ve Kasbi beldelerinin yanı sıra stratejik ve arkeolojik önem taşıyan bir dizi mevkii kurtarıp kontrolü sağladıklarını aktardı.

Kurtarılan bölge ahalisinin ordu birliklerini coşkuyla karşıladıklarına dikkat çeken kaynak; bu bölgeleri mayın ve bomba düzeneklerinden temizleme operasyonlarına eş zamanlı olarak civar bölgelere kaçan teröristleri kovalama operasyonlarının da devam ettiğini belirtti.

Askeri kaynak Deyrezzor Kentinin yaklaşık 70 km batısında yer alan Meddan Kenti yönünde de ordu birliklerinin gayet önemli ilerlemeler kaydettiklerini ifade ederken, radikal terör örgütü saflarında ciddi çöküşlerin kaydedildiğini belirtti.

Diğer yandan askeri kaynak ordu birliklerinin Deyrezzor’da Fırat Nehrinin doğu ekseninde de IŞİD’i ağır kayıplara uğratmaya ve yeni bölgeleri kontrolüne almaya devam ettiklerini ifade etti.

Haber Merkezi

Share
555 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+6 = ?