ÜST REKLAM

logo

reklam

SURİYE’DEN HABERLER

“Suriye Ordusu Hama Kırsalında Saldırganları Ağır Kayıplara Uğrattı”

Askeri bir kaynak ordu birliklerinin Hama kırsalının kuzeyinde; işverenleri yabancı güçlerin talimat ve destekleriyle harekete geçip askeri ve sivil mevkilere saldıran Nusra Cephesi, Türkmenistan İslami Partisi ve müttefikleri diğer terör örgütlerin başlattıkları büyük saldırıda girdikleri tüm noktaları tamamen geri aldıklarını belirtti.

Kaynak saldırgan teröristlerle yaşanan şiddetli çatışmalarda aralarında saha komutanları ve yabancının bulunduğu yüksek sayıda teröristin öldürüldüğünü, bombalı, zırhlı ve ağır makineli silahla donatılmış araçların yanı sıra birkaç tankın da imha edildiğini aktardı.

Çatışmalarda teröristlerin girdikleri tüm mevki ve bölgelerin geri alınıp kontrol ve güvenliğinin sağlandığını ifade eden askeri kaynak; sağ kalan teröristleri kovalama operasyonlarının devam ettiğini ifade etti.

Deyrezzor İl Sağlık Müdürü Abdünnecm el Ubeyd yaptığı açıklamada, radikal terör örgütü IŞİD’in Deyrezzor Kentinin sivil yerleşim alanlarından Kusur ve Cura semtlerini füzelerin yanı sıra insansız hava araçlarıyla bombalar yağdırdığını aktardı.

Ubeyd hain ve gaddar füze saldırıları sonucunda aralarında 2 çocuk ve 1 kadının bulunduğu 5 sivil vatandaşın şehit, yine aralarında çocuk ve kadınların bulunduğu 27 vatandaşın da yaralı düştüklerini aktardı.

Deyrezzor Kentinin bir kısım semtlerinde sivilleri canlı kalkan olarak kullanıp siperlenen söz konusu IŞİD çetelerinin dün de Cura ve Kusur semtlerine füze saldırılarında 8 vatandaş yaralanmıştı.

Haseke İl Emniyet Müdürlüğünde dün, mezun olan iç güvenlik güçleri eleman ve subaylarına tören düzenlendi.

Haseke İl Emniyet Müdürlüğüne tabi olarak görev yapacak yeni mezunlar törende aldıkları eğitime ışık tutan mesleki sunumlar takdim etti. Hafif ve orta silahlarla sunumlar yapılan törende ayrıca bir terör yuvasına baskın operasyonu ve teröristleri tutuklama eğitimine ışık tutan canlı mühimmatla tatbikat yapıldı.

Mezuniyet törenine Haseke Valisi Caiz el Musa; İl Emniyet Müdürü Fayiz Gazi, Baas Partisi İl Başkanı Süleyman Nasır, askeri operasyonları komutanı, emniyet müdürleri ve mezunların yakınları katıldı.

Belli başlı devletlerde sıkı bağlantıları her gün daha de netleşen IŞİD ve diğer terör örgütlere karşı operasyonlarında ordu birliklerinin bu çeteleri ağır kayıplara uğratma ve kontrolleri altındaki bölgeleri genişletmeye devam ediyor.

Askeri bir kaynak vatan koruyucularının son saatler içinde gerçekleştirdiği nitelikli ve başarılı operasyonlar sonucunda Deyrezzor kırsalının batısında radikal terör örgütü IŞİD’i beşeri ve ekipman açısından ciddi kayıplara uğrattıklarını belirtti. Kaynak başarılı operasyonlar sonucunda Bvaytiye ve Tibni beldelerin tamamlarının kurtarılıp kontrole alındıklarını aktardı.

Deyrezzor kırsalında Fırat Nehrinin doğu yakasındaki operasyonlarda da ordu birliklerinin IŞİD’e karşı önemli başarılar kaydettiklerini belirten askeri kaynak Mrat Beldesinin terörden kurtarılıp kontrole alındıklarını ifade etti.

Aynı kaynak ordu birliklerinin yine Fırat Nehrinin doğu yakasında Haşşam ve Huveycet Sakir bölgeleri eksenlerinde IŞİD’i ağır kayıplara uğratmaları ardından gayet önemli ilerlemeler kaydettiklerine vurgu yaptı. Bu arada Deyrezzor kırsalının güneydoğu kırsalında yerel kaynaklar; aralarında IŞİD’in bariz komutanlarından biri sayılan ‘Cahcah’ lakaplı Nasır el Şummari’nin bulunduğu çok sayıda teröristin örgüt saflarından kaçtıklarını aktardı.

Radikal terör örgütü IŞİD son iki gün içinde Deyrezzor Kentinde bulunan yabancı elebaşlarının büyük çoğunluğunu aileleriyle birlikte Deyrezzor kırsalının doğusuna taşıdı.

 Haber Merkezi

 

 

 

 

Share
492 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+1 = ?