ÜST REKLAM

logo

reklam
20 Eylül 2017

SURİYE’DEN HABERLER

“Suriye Ordusu Deyrezzor Kırsalında İlerliyor”

Ordu birliklerinin Deyrezzor kırsalında radikal terör örgütü IŞİD’i ezip yok etme ve bir dizi beldeyi bu çetelerden kurtarmaya devam ediyor.

Askeri bir kaynak ordu birliklerinin daha önce Cafra Beldesini IŞİD’ten kurtaran ordu birliklerinin Huveycet Sakır ekseninde kaçan teröristleri kovalamaya devam ettiklerini belirtti. Fırat Nehri yakasında kentin güneydoğu eksenine ek olarak kırsalın güneydoğusu Meyadin Kenti ekseninde coğrafyanın doğasına uygun nitelikli operasyonlar gerçekleştirildiğine dikkat çeken askeri kaynak; oldukça yüksek sayıda teröristin öldürüldüğünü aktardı.

Askeri kaynak ordu birliklerinin Deyrezzor kırsalının batısı Ayn Albucuma ve Hrayta beldeleri eksenlerinden çok sayıda teröristi öldürmeleri ardından önemli mevki ve noktaları kontrollerine aldıklarına dikkat çekerken, Badiye yönünde kaçan IŞİD çetelerini kovalama operasyonlarının devam ettiğini söyledi.

Öldürülen teröristlerin arasında azılı isimlerin bulunduğuna işaret eden kaynak; radikal ideolojiyle beyni yıkanmasıyla babasını öldüren bir teröristin de bunların arasında odluğuna işaret etti.

Diğer yandan askeri kaynak ordu birliklerinin Albukemal Kenti yönünde de önemli ilerleme kaydettiklerine dikkat çekti.

Deyrezzor kırsalında halkın IŞİD’e karşı öfkesi artarken, yerel halktan bir grup Albukemal Kenti yakınlarında IŞİD’in bir aracını çevirdi. Araçta bulunan 5 teröristi öldüren ahali, aracı da tahrip etti.

Yerel kaynaklar ise yine Albukemal Kentinde meçhul kişilerin IŞİD’in sözde şeriat polis merkezi adıyla bilinen bir karargâhını basıp karargahta bulunan tüm teröristleri öldürdüklerini, karargahı da tahrip ettiklerini belirtti.

Ordu birliklerinin IŞİD kuşatmasından kurtarması ve etrafını da tüm yönlerden 6 km kadar radikal çetelerden temizlemesi ardından Deyrezzor Askeri Havaalanı yeniden hizmete başladı.

Askeri bir kaynak bugün, Deyrezzor’da askeri birliklerinin askeri ve lojistik destek taşıyan iki uçağın Deyrezzor Havaalanına iniş yaptıklarını belirtti.

Askeri bir kaynak ordu birliklerinin Deyrezzor’da Fırat Nehrinin doğusuna geçerek Huveycet Sakır ekseninde ilerlediklerini belirtirken, IŞİD ile şiddetli çatışmaların devam ettiğini aktardı.

“ABD Koalisyonunun Katliamlarını Kınadılar”

Halep İlinin doğu kırsalı Sfeyra Kenti ahalisi bugün, ABD’nin IŞİD’e karşı savaş bahanesi altında uluslar arası kanun ve kararlara aykırı olarak komuta ettiği uluslar arası koalisyon güçlerinin geneli çocuk ve kadın yüzlerce masum sivil vatandaşın kurban gitmelerine yol açan saldırılarını kınadı.

Suriye’nin şanlı bayrağı ve Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad’ın fotoğraflarıyla kent meydanında toplanan halk kitleleri; ABD koalisyonunun IŞİD’e karşı savaşmaktan ziyade IŞİD ve diğer terör örgütlere hizmet eden saldırılarda bulunduğuna vurgu yaptı.

Halk kitleleri ABD ve koalisyonda yer alan devletlerin yanı sıra muhtelif medya araçlarının koalisyonun IŞİD’e karşı operasyonlarını abartıp gerçekle ilgisi olmayan haberler öne sürdüklerini ifade etti. Koalisyon güçlerinin sivil yerleşim alanlarına vahşi saldırılarının Batılı medya araçlarında aktarılmadığına dikkat çeken kitleler, bu saldırılarda büyük çoğunluğu kadın ve çocuk yüzlerce insanın yaşamını yitirmesi, okul ve hastanelerin bombalanmasına yer vermeyen bu medya araçlarını da kınadı. Halk kitleleri Suriye’de IŞİD’e karşı fiili ve etkin mücadele verenin Suriye ordusu, müttefikleri ve destekçi güçler olduğunun altını çizdi.

Hama Emniyet Müdürlüğünde bir yetkili ilin doğu kırsalındaki IŞİD çetelerinin Selemiye Kentine yine füzelerle saldırdıklarını belirtti. Yetkili yerleşim alanlarına düşen 5 terör füzesi sonucunda özel ve kamu mülklerde ciddi hasarların meydana geldiğini aktardı.

Haseke İl Emniyet Müdürlüğünde bir yetkili; teröristlerin akşam saatlerinde Haseke İline tabi Kamışlı Kentinin Siyahi Caddesinde restoranlar binası önünde park ettikleri bombalı bir motosikleti havaya uçurduklarını belirtti.

Sağlık Müdürlüğünde bir yetkili ise gaddar terör eylemi sonucunda aralarında bir çocuk ve genç bir kızın bulunduğu 6 sivil vatandaşın yaralı olarak hastanelere kaldırıldıklarını ifade ederken, ağır yaralanan bir çocuğun tüm çabalara rağmen kurtarılamayıp şehit düştüğünü kaydetti.

Şam Emniyet Müdürlüğünde bir yetkili; Doğu Ğuta’da bulunan silahlı terör örgütlerin akşam saatlerinde Duveylia Bölgesini iki füzeyle hedef aldıklarını aktardı. Yetkili terör saldırısında 1 vatandaşın şehit, 7 vatandaşın da yaralı düştüklerini ifade etti.

“Deyrezzor Havaalanı Hizmete Başladı”

Ordu birliklerinin IŞİD kuşatmasından kurtarması ve etrafını da tüm yönlerden 6 km kadar radikal çetelerden temizlemesi ardından Deyrezzor Askeri Havaalanı yeniden hizmete başladı.

Askeri bir kaynak bugün, Deyrezzor’da askeri birliklerin askeri ve lojistik destek taşıyan iki uçağın Deyrezzor Havaalanına iniş yaptıklarını belirtti.

Haber Merkezi

Share
569 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?