ÜST REKLAM

logo

reklam
16 Eylül 2017

SURİYE’DEN HABERLER

 

 

 

“Suriye Ordusu IŞİD’e Karşı Yeni Başarılar Kaydetti”

Askeri bir kaynak; Deyrezzor Kentinin doğu ve batı eksenlerinde IŞİD’e karşı operasyonlarını genişleten ve yoğunlaştıran ordu birliklerinin, askeri havaalanının güneyinde yer alan Damin Taburunu radikal çetelerden kurtarıp kontrollerine aldıklarını aktardı. Kaynak ordu birliklerinin aynı zamanda Mureyiye Bölgesinde yer alan Birinci Su Pompası ve bölgesini de IŞİD’ten kurtardıklarına dikkat çekti.

Ordu birliklerinin Deyrezzor Kentinin 10 km batısında yer alan Bğayliye Beldesinde IŞİD’e karşı dün öğlen saatlerinde başlattığı geniş operasyonlarda önemli ilerlemeler kaydettiklerini ifade eden kaynak; radikal çetelerin sayı ve ekipmanlarıyla büyük kayıplara uğratılmaları ardından geniş bölgelerin ordu kontrolüne geçtiğini belirtti.

Öte yandan askeri kaynak hava güçlerinin ve topçu birliklerin Ayyaş, Cneyniye, Huveycet Sakir, Mureyiye ve Hseyniye bölgelerinde radikal teröristlerin mevki, karargah, siper ve araçlarını yoğun ateşe tutup ciddi hasarlar verdiklerini kaydetti.

“Garbi Deyrezzor’a Saha Gezisini Sürdürüyor”

Deyrezzor Kentine saha gezisinde bulunan İç Ticaret ve Tüketiciyi Koruma Bakanı Abdullah el Garbi bugün Deyrezzor Kentinde çarşı-pazarların yanı sıra değirmen ve Ticaret Kurumuna tabi satış merkezlerinde durumları inceledi.

Vatandaşlara uygun fiyat ve kalitede muhtelif gıda ve tüketim ürünleri temin eden Ticaret Kurumu merkezlerinde zengin çeşitlerin uygun fiyatlarla satıldığına dikkat çeken Bakan Garbi, bakanlığın Deyrezzor Kenti ve ahalisinin her türlü ihtiyaçlarını temin etmek için haftada 2 gıda ve tüketim maddeleri konvoyu göndereceğini açıkladı.

Ordu birliklerinin Deyrezzor’u IŞİD kuşatmasından kurtarmalarından hemen sonra kentte normal yaşamın yavaş yavaş normale dönmeye başladığını ifade eden Bakan Garbi; piyasanın gerekli tüm maddelerle doldurulmasına çalışıldığını kaydetti.

Bakan Garbi Deyrezzor’a saha gezisi kapsamında kent kenarlarında bulunan askeri bir birliği ziyaret ederek IŞİD’e karşı başarılarını kutladı.

Astana 6 görüşmelerinde Caferi başkanlığındaki Suriye heyeti günün ilerleyen saatlerinde İran ve Rusya heyetleri ile bir araya gelerek, altıncı tur kapsamında yapılan temasların başarılı olması ve kayda değer sonuçlar vermesi olanaklarını görüştü.

Belli başlı dış güçlerin destek ve komutasında hareket eden terör örgütleri Homs İlinin kuzeyinde gerilimi azaltma bölgeleri anlaşmasına yeni bir ihlalde bulunarak Ekrad Dasiniye Beldesine füzelerle saldırdılar.

Homs Valiliğinde bir yetkili; ilin kuzeyi Ganto Beldesinde bulunan teröristlerin bugün öğleden sonra civarlarında bulunan Ekrad Dasiniye Beldesine bir dizi füzeyle saldırdıklarını belirtti. Yetkili füze saldırılarında şans eseri beşeri isabetlerin olmadığını, fakat vatandaşların mülklerinde ciddi hasarlar meydana geldiğine dikkat çekti.

Genelkurmay Başkanı Korgeneral Ali Abdullah Eyüp bugün Ordu ve Silahlı Kuvvetler Genel Komutanı Orgeneral Beşşar el Esad’ın yönlendirmeleri doğrultusunda Deyrezzor Kenti ve kırsalında ordu birliklerine saha gezisinde bulundu.

Askeri bir kaynak ordu birliklerinin Hama İlinin doğusunda bir süre önce IŞİD çetelerini kuşatmaya aldığı bölgede başarıyla ilerlemeye devam ettiğini belirtirken, bölgede IŞİD’in en bariz ve tehlikeli karargâhlarından biri sayılan Klayb el Savr Beldesini kurtardıklarını belirtti.

Kaynak ordu birliklerinin söz konusu bölgenin uzantısı olan Homs İlinin doğusunda da dün 14 belde ve köyün yanı sıra 6 önemli dağı IŞİD’ten kurtardıklarına dikkat çekti.

“Genelkurmay Başkanı Deyrezzor ve Kırsalından Operasyonların Seyrini İnceledi”

Genelkurmay Başkanı Korgeneral Ali Abdullah Eyüp bugün Ordu ve Silahlı Kuvvetler Genel Komutanı Orgeneral Beşşar el Esad’ın yönlendirmeleri doğrultusunda Deyrezzor Kenti ve kırsalında ordu birliklerinin saha gezisinde bulundu.

Deyrezzor Kentinin yanı sıra askeri havaalanı ve Serda Dağında IŞİD’e karşı savaşan ordu birliklerinin ziyaret edip radikal teröre karşı operasyonların seyrini denetleyen Genelkurmay Başkanı Eyüp; Suriye’nin lideri, halkı ve ordusuyla vatan koruyucularımızın teröre karşı zaferleriyle duyduğu gurura dikkat çekti.

Genelkurmay Başkanı Korgeneral Eyüp askerlerle sohbetinde IŞİD’e karşı başarılarını kutlayarak, vatanın her karış toprağını terörden temizleme, ulusal egemenlik ve bütünlüğü koruma azimlerinin takdire şayan olduğunu kaydetti.

Saha komutanları ile toplantısında ise Korgeneral Eyüp, IŞİD’e karşı geniş kapsamlı operasyonların seyri konusunda gerekli yönlendirmelerde de bulundu.

“Rus Denizaltıları Su Altından IŞİD’i Vurdu”

Rusya Savunma Bakanlığı; Akdeniz’in doğusunda bulunan Rus donanmasına ait ‘Velikiy Novgorod’ ve ‘Kolpino’ denizaltılarının su altından gerçekleştirdikleri atımda Suriye’nin Deyrezzor İli kırsalında IŞİD hedeflerini Kalibr tipi kruz füzeleriyle vurduklarını ilan etti.

Rus bakanlık resmi web sitesinde yayınladığı bültende; söz konusu Rus denizaltıların Kalibr tipi 7 kruz füzesiyle Deyrezzor kırsalının güneydoğusunda IŞİD’e ait komuta karargâhları, muhaberat merkezleri ve cephane depolarını muhtevalarıyla imha ettiklerini kaydetti.

 Haber Merkezi

 

 

Share
557 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?