ÜST REKLAM

logo

reklam
12 Aralık 2018

SURİYE’DEN GÜNDEM

“Terör Kalıntılarından Silah ve Mühimmat Bulundu”

Dera kırsalında kiralık ve radikal teröristlerden kurtarılan bölgelerde terör kalıntılarını yok etme ve halkın güvenliğini temin etme amaçlı arama tarama operasyonları devam ederken, teröristlerden kalma silah ve cephane ele geçirildi.

Güvenlik kaynağı açıklamalarında Dera kırsalının güneyinde Ürdün sınırlarına yakın düşen Nasib Beldesinin güneydoğu civarında teröristlerden kalma silah ve mühimmatını ele geçirildiğini belirtti. Ele geçirilen silahların arasında füze ve roketlerin yanı sıra ağır makineli silahların bulunduğuna dikkat çeken kaynak; aynı zamanda teröristlerin dış güçlerle bağlantılarına ışık tutan önemli dokümanların da ele geçirildiğini kaydetti.

“Teröristlerin İhlal ve Saldırılarına Uygun Silahlarla Karşılık Verildi”

Ordu birlikleri Hama kırsalının kuzeyinde güven ve istikrar içinde yaşayan sivil vatandaşlara ve askeri noktalara saldırılarda bulunup silahsız bölge anlaşmasını ihlal eden kiralık teröristlere uygun silahlarla karşılık verip saflarında ciddi kayıplara yol açtılar.

Askeri bir kaynak ordu birliklerinin Hama kırsalının kuzeyi Maerkibbe Beldesi ekseninden sızıp bölgedeki bir askeri noktaya saldırmaya çalışan bir terör grubunun hareketlenmelerini tespit ettiklerini aktardı. Kaynak ordu birliklerinin saldırgan teröristlere uygun silahlarla karşılık verip saldırganların büyük çoğunluğunu ölü yaralı düşürdüklerine dikkat çekti.

Askeri kaynak; Mharde İlçesinin kuzey kırsalı Mğayr Beldesi civarındaki ordu birlikleri de silahsız bölge anlaşmasını ihlal edip askeri bir noktaya makineli silahlarla ateş açan bir terör grubunu siper ve silahlarıyla birlikte imha ettiklerini belirtti.

Ordu birlikleri Suran Beldesinin batısında konumlanıp Masasina Beldesi civarındaki askeri noktalara saldırmaya çalışan kiralık teröristlerin siper ve hareketlenmelerini uygun silahlarla hedef aldıklarını ifade eden askeri kaynak; operasyonda teröristlerin iki ağır makineli silah ve bir havan topu rampalarının içinde bulunan teröristlerle birlikte imha edildiklerini söyledi.

Askeri kaynak teröristlerin ihlal ve saldırılarına karşı koyma operasyonlarında öldürülen azılı teröristlerin arasında tehlikeli isimlerin tespit edildiğine dikkat çekti.

  1. Devre ve Önceki Devreler Terhis Ediliyor

Ordu ve Silahlı Kuvvetler Genel Komutanlığı bugün; ordu saflarında hizmet veren 248. devre ve öncesindeki devrelerden olup 01-01-2019 tarihine dek vatani görevde 5 yılını tamamlayan tüm subayların terhis edilmelerini öngören idari bir emir ilan etti.

Genel Komutanlık idari emir kararında ayrıca 2013 yılında vatani görev için ihtiyata çağrılan ve 2019 yılının ilk gününde ordu saflarında 5 yılını tamamlayan ihtiyat subaylarının terhis edileceklerini açıkladı.

İdari emir kararında vatani hizmet süresi 5 yıldan az olanlar istisna tutuldular.

Uyuşturucuyla mücadele ekiplerinin yoğun çabaları ve takip operasyonları sonucunda Homs kırsalının Ksayr Bölgesinden Süveyda İline hareket eden yüklü miktarda captagon ve esrar yüklü bir araç yakalandı.

Güvenlik birimlerinde yetkili bir kaynak; uyuşturucu kaçakçılığında izleme ve takip operasyonları sırasında elde edilen dakik bilgiler üzerine Şam ile Süveyda arasındaki otoban üzerinde büyük miktarda uyuşturucu yüklü bir aracın çevrildiğini belirtti. Yetkili kaynak Homs İlinin Ksayr Bölgesinden Süveyda İli ekseninde hareket eden aracın teftişe alınmasıyla zulalarına gizlenmiş büyük miktarda captagon ve esrar bulunduğunu açıklarken, araç şoförü ve refakatçisinin tutuklandıklarını kaydetti.

Güvenlik kaynağı uyuşturucuyla mücadele ekiplerinin Suriye’ye uyuşturucu geçiren ve farklı bölgelere aktaranlarla mücadele operasyonlarını sıkı bir şekilde sürdürdüğünü ifade etti.

Bu arada güvenlik birimleri 16 Kasım tarihinde yine Homs otobanı üzerinde 42 ahşap kapı içine gizli bir şekilde yerleştirilmiş büyük miktarda captagon hapları ele geçirmişlerdi.

Bilindiği üzere din ve insani değerler arkasında saklanıp “muhalifler” veya “devrimciler” olarak adlandırılan terör örgütleri saflarında ciddi anlamda uyuşturucu kullanılıyor.

Haber Merkezi

Share
202 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?