ÜST REKLAM

logo

reklam
15 Ağustos 2018

SURİYE’DEN GÜNDEM

1300’den Fazla Fabrika Yeniden Üretime Başladı

Halep’in tüm dünyaya ün saldığı tekstil sanayisi ile meşhur Kellase Bölgesindeki sanayi bölgesinde %60’ı tekstilci olmak üzere 1300’den fazla fabrika ve atölye yeniden üretime başladı.

Ordu birlikleri bölgeyi belli başlı devletlere hizmet eden ve fabrikaları bu devletin talimat ve yardımlarıyla yağmalayan terör çetelerinden kurtarması ardından sanayicilerin azimeti ve devletin desteği ile sanayi bölgesi yeniden canlandı.

Halep Sanayi Odası Başkanı Faris el Şehabi; bölgenin terörden kurtarılması ardından sanayicilerin karşılaştıkları en büyük sorunun biriken maliye cezaları ve elektrik enerjisi olduğunu ifade etti.

Şehabi bu sorunların ilgili kurumlarla işbirliği içinde kısmen çözüldüğüne işaret ederken, fakat üretimin daha da artması için sanayicilere desteğin daha da arttırılması gereğini kaydetti.

“Amaç Kadının Toplumsal Rolünü Pekiştirmektir”

Kırsal kadının toplum içindeki rolünü pekiştirme amaçlı olarak Süveyda Kentinde kırsal kadınların ürünlerinden ibaret bir alışveriş fuarı düzenlendi.

Süveyda İl Tarım Müdürlüğünün Ziraat Mühendisleri Sendikasında düzenlediği alışveriş fuarında ev işi organik gıdalar, yine ev işi kıyafetler ve mefruşat, yerel üretim ürünleri ve çevre atıklarından yapılan ürünler olmak üzere bir dizi kısım bulunuyor.

Fuar katılımcıları kadının toplum içindeki rolünü pekiştirmekle birlikte kadına iş fırsatları ve kendini kanıtlama olanakları temin eden bu gibi etkinliklerin önemine dikkat çekti.

“Kurtarılan Bölgelerde Vatandaşların Hareketleri Kolaylaştırılıyor”

Dera İlinde radikal terörden kurtarılan bölgelerde vatandaşların hareketlerini ve normal yaşama dönmelerini kolaylaştırma amaçlı olarak Dera – Yaduda – Mzeyrib karayolu terör kalıntıları ve barikatlardan temizlenerek trafiğe açıldı.

Karayolunun trafiğe açılmasıyla vatandaşlar; söz konusu yolun açılmasıyla vatandaşların ulaşım ve hareketlerinde ciddi şekilde rahatladıklarını ifade ederken, Neva Kentine kadar 120 kilometrelik yolun böylece 33 kilometreye düştüğüne dikkat çekti.

Vatandaşlar Dera İlini dış güçlere hizmet eden radikal ve kiralık teröristlerden kurtarıp yolları bu teröristlerin yerleştirdikleri bomba düzeneklerinden temizleyen ordu birliklerine teşekkür ve takdirlerini ifade etti.

Dera Şehir Meclisinde makine dairesi başkanı Edhem Hac; Dera’nın şahdamarı niteliğinde sayılan bu yolun ordu birliklerimiz ve daha başka kurumların işbirliği ve desteği ile yeniden trafiğe açıldığını belirtti. Lazkiye ili Hmeymim havaalanındaki Rus Askeri üssüne yönelik insansız hava araçlarıyla yapılan saldırı yine hava üssü savunma sistemi tarafından başarıyla çökertildi.

Hava üssünde bir yetkili teröristler tarafından havalandırılan iki insansız hava aracının üssün savunma sistemi tarafından havada imha edildiğini aktarırken; olayda beşeri ya da maddi hasarların olmadığını ifade etti. Son zamanlarda İdlib İlinde bulunan terörist grupların Hmeymim’deki Rus Askeri üssüne yönelik tekrarlanagelen saldırılarında kullandıkları çok sayıda insansız insansız hava aracı üssün savunma sistemi tarafından imha edildi.

“Suriyeliler Vatanlarına Dönmeye Devam Ediyor”

Ordu birliklerinin dış güçlerin edat olarak kullandıkları radikal ve kiralık teröristleri bertaraf edip yurdun büyük çoğunluğunda güvenliği temin etmeleri ardından daha önce terör saldırıları nedeniyle yurtdışına tehcir edilen Suriyeliler gruplar halinde vatanlarına ve evlerine dönmeye devam ediyor.

Devletin de bu bağlamda sağladığı destek ve kolaylıkları ışığında Lübnan’dan bugün yüzlerce Suriyeli Şam kırsalı Cdeydet Yabus Sınır Kapısından vatana dönüyor. Dönecek vatandaşlara gereken ilk yardımların sunulması ve sınır kapısından farklı bölgelerde evlerine aktarılmaları için gerekli tüm hazırlıklar tamamlandı. Hükümetin tüm bölgelerde ve tüm vatandaşlara onurlu, güvenli ve istikrarlı bir yaşam sağlama özeni kapsamında daha önce de Lübnan’dan binlerce Suriyeli vatanlarına dönmüş, ait oldukları bölgelerde normal yaşamlarına dönmüşlerdi.

“Fuarda Ulusal İdari Kalkınma Projesinin Mekanizmasına Odaklanılacak”

İdari Kalınma Bakanlığı 6 Eylül tarihinde düzenlenecek olan ve Ortadoğu’nun en önemli ekonomik, sosyal ve kültürel faaliyetlerinden biri sayılan 60. Uluslararası Şam Fuarına katılım hazırlıklarını sürdürüyor. Bakanlıkta fuara katılım komitesi başkanı Basim Haydar bakanlığın fuara 100 metrekarelik bir stant ile katılacağını ifade ederken, bu stantta bakanlığın proje ve programlarını sunacağını ifade etti. Standın birçok bölüme ayrılacağını ifade eden Haydar; ulusal idari reform projesi üzerinde odaklanılacağını kaydetti. Haydar projenin hayata geçirilme mekanizması ve uygulamalarının elektronik sunumla takdim edileceğini söyledi.

Haber Merkezi

 

Share
497 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?