logo

reklam
01 Ağustos 2018

SURİYE’DEN DURUMLAR

   

“IŞİD ve Beyaz Miğferlilerin Yuvalarında Cephane Ele Geçirildi”

Askeri bir kaynak Dera kırsalı Yermük Havzasında terörden kurtarılan bölgelerde yapılan arama tarama operasyonları sırasında farklı tür silah ve mühimmatın ele geçirildiğini belirtti.

Kaynak IŞİD yuvalarında ele geçirilen silahların arasında ABD yapımı füzelerin bulunduğuna dikkat çekti.

IŞİD’in daha önce bulunduğu bölgelerde ‘Beyaz Miğferlilerin’ de yuvalarının bulunduğa vurgu yapan askeri kaynak; bu yuvalarda muhtelif tür silah, mühimmat ve muhtelif hacimlerde bomba düzeneklerinin yanı sıra İsrail ve ABD menşeli farklı tür gıda ürünlerinin bulunduğunu belirtti.

“Vatandaşlar Ordunun Terörden Kurtardığı Beldelerine Dönmeye Devam Ediyor”

Ordu birliklerinin Dera kırsalında kiralık teröristleri yok edip özel ve kamu mülklere yerleştirdikleri bomba düzeneklerini etkisizleştirmeleri ardından daha önce terör saldırıları nedeniyle tehcir edilen vatandaşların evlerine dönüşleri devam ediyor.

Sahm el Golan, Cellin ve Hayt beldelerinden yüzlerce vatandaş bugün temel gereksinimleri ile birlikte evlerine dönerlerken, kahraman ordu birlikleri sayesinde gönül rahatlığı ile normal yaşamlarına ve işlerine dönebileceklerini ifade etti.

IŞİD’in Destek ve İkmal Yolları Kesildi

Ordu birlikleri Dera İlinin güneybatı kırsalında yer alan Yermük Havzasında arta kalan ve dış güçlere tabi olarak hareket eden IŞİD’li teröristlere karşı nitelikli operasyonlarını sürdürüyor.

Askeri bir kaynak ordu birliklerinin son 48 saat içinde Saysun, Avvam, Cemla, Ayn Hamata, Ebu Rikka, Ebu Harc ve Nafia beldelerinin yanı sıra Nafia Barajını kurtarıp kontrollerine almaları ardından bölgede radikal örgütün ana karargahı sayılan Şecere Beldesinin batısında bulunan Abidin Köyünde önemli ilerlemeler kaydettiklerini aktardı. Kaynak kuzeydoğu ekseninden ilerleyen ordu birliklerimizin radikal teröristlerin siperleri ve savunma hatlarını yok ettiklerini söyledi.

Belde sokakları ve kenarlarında teröristlerle şiddetli çatışmaların yaşandığına dikkat çeken kaynak; bu çatışmalara eş zamanlı olarak Şecere Beldesinde de radikal ve kiralık teröristlerle şiddetli çatışmalar yaşandığını vurguladı.

Askeri kaynak bu şiddetli çatışmalara eş zamanlı olarak ordu birliklerimizin Dera İlinde teröristlerin son yuvaları sayılan Küya, Mariye ve Beyt Areh beldelerinden destek ve ikmal hatlarının yoğun ateşe tutularak kesildiğini ifade etti.

İsrail işgali altındaki Golan toprakları ve Ürdün sınırları arasında düşen bölgede bulunan radikal teröristlerin 3 yönden sıkıştırılmaları ardından büyük bir panik ve dağılmalar yaşadıklarına işaret eden askeri kaynak; ağır kayıpları ışığında birkaç gün içinde tamamen yok edileceklerini söyledi.

Diğer yandan askeri kaynak ordu birliklerinin kurtardıkları belde ve köylerde vatandaşların güvenliğini pekiştirme amacıyla teröristlerin bu bölgelerde özel ve kamu mülklere yerleştirdikleri bomba düzeneklerini etkisizleştirme ve halkın temel gereksinimlerinin karşılanmasına yardımlarını sürdürdüklerini belirtti.

Arama tarama operasyonlarında radikal teröristlerden kalma muhtelif tür farklı silahlar ve ekipmanlar ele geçirildiğini kaydeden askeri kaynak, daha önceki operasyonlarda IŞİD ve ‘Beyaz Miğferliler’ adlı oluşumun yuvalarında İsrail ve ABD yapımı silah ve cephanenin yanı sıra önemli dokümanlar ele geçirildiğini ifade etti.

“Teröristler Halep Kentine Füze Saldırılarını Tekrarladı”

Halep Kentinin güneybatı uçları Raşidin Bölgesinde bulunan ve belli başlı devletlerin talimat ve desteği ile hareket eden eli kanlı teröristler bugün kentin sivil yerleşim alanlarından Hamadaniye ve 3 Bin Konutlarına füzelerle saldırdı.

Halep Valiliğinde bir yetkili sivilleri gaddarca hedef alan saldırılarda 2 vatandaşın şehit, 6 vatandaşın da yaralı düştüklerini belirtirken, özel ve kamu mülklerde ciddi hasarların oluştuğunu kaydetti.

Yetkili ordu birliklerinin saldırgan teröristlerin mevkilerini tespit edip uygun silahlarla ve dakik operasyonlarla onları siper ve füze bataryaları ile birlikte imha ettiklerini belirtti.

“Uzlaşma Sağlanan Bölgelerde Bir Örnek Teşkil Ediyor”

Başkent Şam kırsalının güneybatısında yer alan Muaddamiye Beldesinde sağlanan uzlaşma ve beldenin teröristlerden tamamen arındırılıp tüm hizmet kurumlarının onarılıp yeniden etkinleştirilmesiyle belde istikrar ve güvenlikte uzlaşma sağlanan beldelerin güzel bir modelini teşkil etti. Beldeden tehcir edilen vatandaşların büyük çoğunluğunun evlerine dönüp teröristlerin yağmaladıkları ve sabote ettikleri mülklerini onarmalarıyla belde adeta kriz öncesindeki durumuna döndü. Uzlaşmanın sağlanmasından yaklaşık olarak 1.5 yıl sonra Muaddamiye Beldesinde tüm devlet kurumları ve hizmet şebekelerinin onarım çalışmaları ardından yeniden hizmete açılmış, vatandaşlar yıllardır çektikleri terör acılarını da geriye bırakmaya başladılar.

Beldenin uzlaşma aracılığı ile yaşadığı güvenlik ve istikrar sonucunda 2011 öncesinde yaklaşık 45 bin olan nüfusu, bugün farklı bölgelerden gelen vatandaşların bu beldenin yaşadığı güvenlik ve istikrarın tadını çıkarmak için 110 bine çıktı.

Haber Merkezi

 

 

 

 

 

 

 

Share
212 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?