ÜST REKLAM

logo

reklam
10 Kasım 2018

SURİYE’DEN DURUMLAR

Başbakan İmad Hamis Üçüncü Sanayi Konferansı’na katılan İl Ticaret Oda Başkanları ve üyeleriyle bir araya gelişinde, ticari işleri geliştirmek, idari ve prosedürel engelleri aşmak için gerekli icraatları görüştü.

Katılımcıların sorularını yanıtlayan Başbakan Hamis, şehrin ana yollarının açılmasını tamamlamak ve belirli bir zaman cetveline göre eski pazarların rehabilitasyonuna başlamak için çalışmaların devam ettiğini belirterek, tüccarları tüm vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayabilecek tesisler kurma çalışmalarını genişletmeye çağırdı.

Hamis, Halep’te bir serbest bölgenin açılması çalışmalarının varlığına dikkat çekerek, gelecek yıl Halep’in de bulunduğu bütün şehirlerdeki demir yollarının geliştirileceğini belirtti.

Hamis ayrıca, devlet mülklerindeki ulusal boyutu sağlayacak şekilde istismar edilmesinin önemini vurguladı.

“Brezilyalı Parlamenter Heyeti Humus’u Ziyaret Etti”

Brezilya Senato Konseyinde Ulusal Savunma ve Dış ilişkiler Komitesi Başkanı Fernando de Mello başkanlığındaki Brezilyalı Parlamenter heyeti Homs şehrini ziyaret ederek, tarihi pazarlar, Um el Zinnar ve Erbain Kilisesi ile Gassaniye Okulunu ziyaret etti, eski Homs bölgesindeki Kapalı ve Kaysariye çarşılarındaki restorasyon çalışmalarını gözden geçirdiler.

Başta ibadet yerleri olmak üzere teröristlerin eliyle şehrin maruz kaldığı yıkımları kınayarak söz konusu eylemlerin zengin Suriye tarihini yok etmeyi amaçlayan bir terör eylemi olduğunu dile getirdi.

Ülkesinin Suriye asıllı 4,5 milyon Suriyeliye ev sahipliği yaptığına ve bunların Brezilya’nın yeniden inşasına katkıda bulunduklarına işaret eden De Mello, Suriye ve Brezilya arasındaki iletişimin daimi ve somut olduğunu ayrıca ülkesinin Suriye’nin yeniden inşası, barışın sağlanması için destek sunmaya devam etmeye hazır olduğunu belirtti.

Kenid yönünden Um el Zinnar Kilisesinde Papa Toni Sabha, tarihi 1. Miladi yüzyılına dayanan Kilise tarihi hakkında bilgi vererek, dünyada üçüncü en eski Kilse olduğunu, Hz. Meryem’in kemerine sahip olduğunu, daimi bir şekilde yenilendiğini ifade ederek teröristlerin eliyle maruz kaldığı planlı yıkıma işaret etti.

El Erbain Kilisesinden Papa Yuhanna Yusuf ise, 40 Şehit Katedrali olarak da adlandırılan Kilise hakkında bilgi vererek, Homs şehrinin en büyük ve en eski Kiliselerinden biri sayıldığını, tarihi Miladi 4. Yy’a dayandığını ve siyah taşlardan inşa edildiğine, ayrıca Kilisede 40 aziz şehidin de burada defnedildiğini ifade etti.

“Hükümetin 2019 Mali Bütçe Beyanı Meclis Kubbesi Altında Tartışılıyor”

Başkanı Hammuda Sabbağ başkanlığında toplanan Halk Meclisi bugün hükümetin 2019 devlet genel bütçesine ilişkin beyanını tartıştı.

Hükümet beyanını meclis üyelerine okuyan Maliye Bakanı Mamun Hamdan krizin dayattığı olumsuz koşulları aşmak ve halkın yaşam kalitesinin arttırılması amacıyla hükümetin geçen yıllar içinde harcamaları uygun şekilde yönlendirme politikası izlediğini belirtti. Hamdan bunun sonucunda da devlet genel bütçesinde bir nevi acizlik meydana geldiğini söyledi.

Devletin yeniden yapılandırma yönünde kapsamlı bir plan hazırlamaya çalıştığını belirten Bakan Hamdan; buna eş zamanlı olarak ulusal idari reform programını da nitelikli bir şekilde hayata geçirmeye çalıştığını ifade etti. Bakan Hamdan mali ve idari yönleriyle yolsuzlukla sıkı bir mücadelenin olacağını kaydederken, bunların yanı sıra sanayi, tarım ve turizm sektörlerinin geliştirilmesine odaklanılacağını söyledi.

İşsizlik konusunda ise Maliye Bakanı Hamdan; hükümetin bu sorunu çözme amacıyla mikro, küçük ve orta ölçekli işletmeleri destekleme özeninde olduğunu belirtti. Hamdan bu bağlamda krediler temin edilip özel sektör kurumlarının da destekleneceğini açıkladı.

Meclis oturumunda konuşan milletvekilleri ise memur maaşlarının arttırılması ve vatandaşların yaşam koşullarının iyileştirilmesi gereğini ifade ettiler.

“Patruşev: Teröristlerin Kimyasal Kullanmalarını Görmezden Geliyorlar”

Rusya Güvenlik Konseyi Başkanı Nikolay Patruşev Suriye’ye düşman devletlerin gerçekleri çarpıttıklarını ve meşru hükümeti suçlamak amacıyla kimyasal silah saldırılarını bahane olarak kullandıklarını belirtti.

Rus istihbarat şefleri ve güvenlik şeflerinin 17. Toplantısında konuşan Patruşev; Suriye’de meşru hükümete düşman olan tarafların Suriye’yi kimyasal silah kullanma konusunda asılsız ithamlarda bulunduklarını ifade etti. Patruşev söz konusu tarafların sürekli olarak Suriye konusunda gerçekleri çarpıttıklarını, asılsız görüntüler ve güvenirliği olmayan kaynaklara dayandırdıkları suçlamalarında hiçbir geçerli kanıt olmadığına dikkat çekti. Bu konuda beyaz miğferliler ve daha başka isimler altında faaliyet gösteren terör örgütlerin oynadıkları role dikkat çeken Patruşev; söz konusu tarafların Suriye’de terör örgütleri tarafından kimyasal silahların kullanıldığı gerçeğini görmezden geldiklerinin altını çizdi.

Uluslararası Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütünün Suriye konulu raporlarında her daim sadece muhalefet adı verilen taraflara dayandığına dikkat çeken Patruşev; profesyonellikten uzak olan ve örgütün çalışma tüzüğünü ihlal eden bu raporlarda hiçbir geçerli kanıt bulunmadığını vurguladı.

“Belde ve Halkı Terörden Kurtuluşunu Kutluyor”

Kunaytra İlinin Nebi el Sahr Beldesi ve halkının daha önce ordu birlikleri tarafından terörden kurtarılmaları münasebetiyle beldede vatan çadırı kuruldu.

Kunaytra Valiliğinin sivil toplum faaliyetleri ile işbirliği içinde kurduğu vatan çadırı etkinliğinde katılımcılar ordu birliklerinin kurtardıkları her belde ve köy gibi Nabi el Sahr Beldesinin normal hayata döndüğüne işaret ettiler. Katılımcılar terörle mücadeleleri sırasında sergiledikleri kahramanlıklar ve bulundukları fedalıklara takdir ve teşekkürlerini ifade ettiler.

Katılımcılar Suriye’nin tüm dünya adına terörle savaştığını belirtirken; terör grupları ve işgalci İsrail ile aralarındaki ilişkilerin Suriye’nin maruz kaldığı komplo ve bu komplonun gizli hedeflerini ortaya çıkardığına dikkat çektiler.

Terörle mücadele ve vatanı savunmanın istisnasız herkesin görev ve sorumluluğu olduğunu belirten katılımcılar; Kunaytra ilinin her daim olduğu gibi İsrail cephesinde Suriye ve tüm bölgeyi savunmanın güçlü ve ana cephesi olarak kalacağını kaydettiler.

Haber Merkezi

Share
289 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+7 = ?